• Reklama
Forum Technika TDS Ogólne [Exx] M51D25 - tuning/modyfikacje silnika
Tematy ogólne dotyczące silnika i przeniesienia napędu (sprzęgło, skrzynia, wał, most).

Moderator: Moderatorzy

[Exx] M51D25 - tuning/modyfikacje silnika

Postautor: dober » 17 lis 2011 22:14

Witam, dziś odstawiłem auto do mechanika po wywaleniu płynu chłodniczego, niebawem się okaże co padło. Obecnie mam 175-180 koni po czipie od bagora, silnik mam w idealnym stanie co potwierdził mechanik, mam 180k przebiegu i kieruję do was pytanie co zrobić, aby moc podniosła się jeszcze tak do około 210 koni, co wymienić? co wstawić. Proszę o pomoc :P

Administracja forum w żadnym wypadku NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI za straty poniesione w wyniku zastosowania się do przytoczonych tu uwag i dyskusji. Wszelkich modyfikacji dokonujesz na własną odpowiedzialność! Pamiętaj, że tuning silnika to proces modyfikacji ustawień fabrycznych i powinien być planowany na sprawnym i prawidłowo eksploatowanym silniku, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Jeśli chcesz wiedzieć więcej - zachęcamy do lektury forum.
Awatar użytkownika
dober
Bywalec

Seria: E36
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 325tds
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Łódzkie

Re: [E36] 325 TDS - Więcej koni

Postautor: N2O » 18 lis 2011 00:37

LPG
RANGE ROVER P38A 2.5 DSE
BMW 725 TDS
N2O
Bywalec Wyjadacz

Seria: E38
Model: 725tds
Rocznik: 1996
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie

Postautor: GuLuN » 18 lis 2011 09:24

Poszukaj w galerii tematu TDserka zbudował najmocniejszego TDSA w Polsce jakieś 230 kucy.
Alee tuning TDSa to jak "Kupowanie Dziwce kwiatów "można tylko poco.
P.S. Autorem cytatu jest wiadomo Kto :lol:
Obrazek
Brutal!!!Metal!!!Warrior!!!
Awatar użytkownika
GuLuN
Bywalec Wyjadacz

Seria: E39
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 530d
Rocznik: 1999
Województwo: Kujawsko-pomorskie

Postautor: Dominik86 » 18 lis 2011 13:27

proponuje m57 wstawić :) w wersji N 204 albo 218 kucy
Awatar użytkownika
Dominik86
Bywalec Gadulec

Seria: E46
Model: 330d
Rocznik: 2000
Województwo: Pomorskie

Postautor: wojtek_blekitny » 18 lis 2011 13:42

Dober, zastanawiam się bardzo, czy nie wyrzucić tematu na orbitę, ponieważ:
1. Tytuł Twojego postu nie mówi prawie nic- nie wiadomo, czy chcesz "więcej koni" czy masz "więcej koni".
2. Na forum generalnie przewałkowano w wielu miejscach temat modyfikacji tego silnika, również i w temacie, który podał GuLuN.

Z racji jednak, że brak u nas tematu traktującego kompleksowo te modyfikacje (Serkowa galeria to mimo wszystko galeria [z oczywistych względów pewne kwestie pominięto], temat o podnoszeniu ciśnienia doładowania tyczy się praktycznie tylko manualnej kontroli [z wyłączeniem pewnych uwag m.in. Ravena] , a przekładka pompy na sterowaną mechanicznie wynikała z chęci uruchomienia silnika w innym nadwoziu nie zaś przyrostu mocy itd).

Temat więc zostawiam, zmieniam nazwę, będzie to ogólny temat o modyfikacjach tego silnika nakierowanych głównie na wzrost wskaźników pracy.
Chciałbym, aby zbierał on informacje n/t modyfikacji stosowanych razem.

Zacznę od tego, że mocy możesz wydusić więcej, ale sprzęgło 228 słabo zniesie 400Nm+.
Jeśli zostawisz standardowe turbo, a podniesiesz dość znacznie ciśnienie doładowania, musisz się liczyć z obniżeniem trwałości łożysk turbosprężarki (zakładam, że nie chcesz +200KM po to, by jeździć jak emeryt).
Trywializując: więcej paliwa+więcej powietrza=więcej mocy. W pewnych warunkach oczywiście i w pewnych granicach (:

I. Prościej, taniej:
1. Program
2. Zwiększ ciśnienie doładowania- MBC, o tym już jest temat
3. Większa chłodnica powietrza
4. Owinięcie kolektora wylotowego, rury wylotowej za turbosprężarką bandażem termoizolacyjnym. Montaż kołnierza termicznego na korpus turbiny turbosprężarki.
5. Wkładka filtra powietrza lekkiego przepływu

II. Jeśli bardziej hardcore to:
1. Wymiana/modyfikacja pompy- TR10mm ma swoje ograniczenia, a w PL są problemy z ogarnięciem większego, o czym już się przekonał Serek.
2. Większa/Inna turbosprężarka
3. FMIC
4. Gadżety typu wtrysk metanolu z wodą
5. Wymiana wydechu na przelot
+pkt. 4,5 z metody prostszej

Oczywiście dochodzi do tego sprzęgło, a temat izolacji termicznej kolektora dolotowego przedliftowego ze stopu Al oraz polerowania kanałów dol/wyl to inna bajka- może niekonieczna na poziomie tego silnika :wink:
"Exercise your inner demons"
E34 diesel: "Ulep z samego serca Wielkopolski"
Awatar użytkownika
wojtek_blekitny
Moderator
Moderator

Seria: E34
Model: 525tds
Rocznik: 1994
Województwo: Wielkopolskie

Re: [Exx] M51D25 - tuning/modyfikacje silnika

Postautor: carl0s » 18 lis 2011 14:06

Twierdzisz, że masz silnik w idealnym stanie? Naprawdę?

viewtopic.php?f=6&t=6813&p=54754#p54754

Bo ja twierdzę, że nie, a popatrz nawet się do niego nie dotykałem...

@Wojtek - polerowanie kanałów w silniku tego typu daje tyle, co poczujesz się lepiej. Silnik doładowany ma w dupie, czy będą czy nie będzie zawirowań powietrza. Przy 1200mbar to nie ma żadnego znaczenia - przepływ jest mechanicznie wymuszony. Ja bym poszedł w kierunku planowania głowicy, zwiększania za wszelką cenę stopnia kompresji no i wiadomo dawki paliwa i ilości powietrza / ciśnienia doładowania.
None of you seem to understand...

I'm not locked in here with you.

You're locked in here with me!
Awatar użytkownika
carl0s
Moderator
Moderator

Model: 320d
Województwo: Zachodniopomorskie

Postautor: GuLuN » 18 lis 2011 14:11

carl0s pisze:Twierdzisz, że masz silnik w idealnym stanie? Naprawdę?

viewtopic.php?f=6&t=6813&p=54754#p54754

Bo ja twierdzę, że nie, a popatrz nawet się do niego nie dotykałem...

:lol: Zmiażdżyłeś mi system jak karton od murzynków leże i pieje :lol:

A co do tuningu TDS to Dominik dał najlepsze i chyba względem kosztów i przyrostów najrozsądniejsze wyjście.
Obrazek
Brutal!!!Metal!!!Warrior!!!
Awatar użytkownika
GuLuN
Bywalec Wyjadacz

Model: 530d
Rocznik: 1999

Postautor: dober » 18 lis 2011 18:15

carl0s- silnik jest w idealnym stanie, Ten link który podałeś z wywaleniem płynu to mój błąd, co niedziele są wyścigi i koleś do mnie z eclipse podbija czy chce się ścigać, no to się zgodziłem, silnik był zimny, wysokie obroty plus prędkość 200km/h to chyba tak się musiało skończyć. Ale przynajmniej mam zadowolenie że benzyna przegrała z TDSem koleś nawet na pół centymetra mnie nie wyprzedził, a miał ponoć 175koni a ja że komo 180. Jest moc.

PS. Jeśli przełożę silnik m57 do mojej betki i mam w kompie czipa to moc dodatkowo będzie podniesiona?
Awatar użytkownika
dober
Bywalec

Postautor: mare36ks » 18 lis 2011 18:24

co chcesz przelozyc? chipa z jednego silnika do drugiego?
Awatar użytkownika
mare36ks
Bywalec

Rocznik: 1998

Postautor: Jawor » 18 lis 2011 18:43

Chłopie, silnik idealny to Ty może miałeś, ale można to raczej między bajki włożyć.
Zimny silnik i wysokie obroty? to ten płyn Ci pewnie z powodu pękniętej głowicy wywaliło jakżeś tak spałował ten silnik.

Chcesz przekładać m57 z kompem od m51?
Poczytaj na forum, to będziesz wiedział na czym SWAP polega.
Implanty, stomatologia zachowawcza, endodoncja (także mikroskop) - Gdańsk.

Zobacz moją zieloną ropuchę!
Szukasz profesjonalnego lakiernika?
Awatar użytkownika
Jawor
Administrator
Administrator

Postautor: wojtek_blekitny » 18 lis 2011 18:46

To zupełnie inne silniki, zupełnie inne układy wtryskowe, sterowanie. Niebo/ziemia, woda/ogień i takie tam.
Nie masz opcji zachowania obecnego programu na w/w silniku.
Jak przyłożyłeś do oporu na zimnym i zmienionych mapach, zaczęły Ci się dziać rzeczy, o których pisałeś w innym temacie, to raczej nie szykuj niczego więcej dla tego silnika.
O ile przeżył, to zacznij czytać forum- zdobywać informacje- unikniemy zbędnych dyskusji.

ADMIN: ...no, a Ty zyskasz elementarną wiedzę i unikniesz kosztów. Polecam lekturę, bo szkoda Twoich nerwów, pieniędzy i samochodu. Ale zwiększania stopnia sprężania w TDS raczej nie polecam. :D siudek
"Exercise your inner demons"
E34 diesel: "Ulep z samego serca Wielkopolski"
Awatar użytkownika
wojtek_blekitny
Moderator
Moderator

Województwo: Wielkopolskie

Postautor: N2O » 18 lis 2011 20:20

carl0s pisze: Ja bym poszedł w kierunku planowania głowicy, zwiększania za wszelką cenę stopnia kompresji no i wiadomo dawki paliwa i ilości powietrza / ciśnienia doładowania.

:shock:

Powodzenia ze zwiększaniem stopnia sprężania w dieslu, szczególnie planując głowicę.
Raczej można odprężyć silnik, co by bezpiecznie dużo dmuchnąć.

A najlepiej to wymienić silnik na OM606 turbo 24V z mercedesa i dopiero wtedy uskuteczniać tuning.
:mrgreen:
RANGE ROVER P38A 2.5 DSE
BMW 725 TDS
N2O
Bywalec Wyjadacz

Seria: E38
Model: 725tds
Rocznik: 1996

Postautor: carl0s » 19 lis 2011 00:22

Po pierwsze primo - dober proszę cię, rozmawiasz z ludźmi, którzy znają swoje maszyny, znają silniki... No nie wciskaj kitu, którego nie jesteś w stanie ogarnąć. Bajka typu zimny silnik i walenie wody opisana w jednej wersji inaczej tutaj, a inaczej tam, pomijając fakt, że "idealny silnik" łyka pałowanie na zimno beż zająknięcia, bo tak go zaprojektowano, że nawet cymbał totalny powinien nie mieć problemów - no dajże spokój, bo tylko się ośmieszasz takimi tekstami. Zresztą - o czym my tu rozmawiamy, skoro sam piszesz, że miałeś kasy w kieszeni na dwa litr płynu, to co ty chcesz za tuning zrobić?
Trafiłeś na mój zły dzień, ale niech tam - śmiech na sali i tyle. M52B25 sobie kup, będziesz miał 200 bhp.

@N20 - owszem, właśnie zwiększenie stopnia sprężania. Odprężenie tego silnika g.... daje, bo nie ogarniesz paliwa, a dmuchać możesz bezpiecznie nawet 2.0 bara w stockowej bazie, i poza puchnącym IC nic prawa stać się nie ma. Problemem jest ogarnięcie pompy na głowicy 11 / 12mm w polsce, Myna nie chce robić pompy elektronicznej, pakowanie mechanicznej też niesie za sobą problemy z wystrojeniem auta, pomijając fakt samej przeróbki dla większości osób nie do ogarnięcia - więc jedyne co pozostaje to sprężanie. Pomysł zgoda, kontrowersyjny, ale jak najbardziej do ogarnięcia. Kwestia jaką żywotność ma mieć agregat.
OM606 - racja, ale w budzie jakiejkolwiek bmw to taka rzeźba, że bałbym się tym śmigać na codzień. Poza konkursem jak najbardziej fajny silnik, zresztą od dawna tak twierdzę i to otwarcie - poza kominem z rury chyba nie ma minusów ;).
None of you seem to understand...

I'm not locked in here with you.

You're locked in here with me!
Awatar użytkownika
carl0s
Moderator
Moderator

Model: 320d
Województwo: Zachodniopomorskie

Postautor: v1ck » 19 lis 2011 11:28

Czytam ten wątek i czytam, rozumiem, tuning diesla lepszym programem, który nie tylko zwiększa osiągi ale zmniejsza również spalanie w odpowiednich warunkach, ale zastanawiam się po co ludzie kupują diesla a potem na siłę próbują go podrasować do nie wiadomo ilu hp i nm. Może się nie znam ale wydaje mi się, że od tego są benzyny... Chyba ze kolega dober miał nadzieje ze będzie miał oszczędne sportowe auto? :shock: .

Masz już program od Bagora to daj już spokój temu silnikowi. Sam będę niedługo zamawiał chipsa od niego, ale M51, zwłaszcza, że już leciwe wymaga dobrej opieki/serwisowania wymiany oleju na czas i zalewania dobrym paliwem. Wydasz majątek na nowe turbo/ic/sprzęgło/ żeby pewnie potem zalać go kiepskim paliwem i zajeżdżać silnik kiedy jest zimny..Dbaj o niego zamiast go poprawiać a posłuży Ci długo.

ale to tylko moje zdanie ;)
v1ck
Bywalec

Rocznik: 1997

Postautor: dober » 19 lis 2011 13:26

W tym silniku padła mi też pompa wtryskowa wcześniej i teraz prawdopodobnie głowica, czy teraz opłaca się zmienić silnik na m57 ? bo ciągle coś nawala w TDSie :/ a prawidłowo go eksploatuje, oprócz ostatniego razu. czy bardziej będzie opłacalne regenerowanie głowicy? :)
Awatar użytkownika
dober
Bywalec

Postautor: siudek » 19 lis 2011 15:16

Kolego, nie eksploatujesz go prawidłowo. Nie można powiedzieć że "prawidłowo eksploatuję oprócz ostatniego razu", albo jest jak należy albo nie jest. To stary silnik, ma obecnie zaraz 17 lat, a Ty jeździsz bez płynu w układzie, przegrzewasz i ciśniesz. Niestety, ale do agresywnej jazdy musisz sobie kupić benzynę, m51 jest dynamicznym dieslem, ale zasady trzeba zachować (rozgrzanie, chłodzenie, dbanie o turbo, dobry olej, serwis, wymiany NA CZAS, w starym silniku nawet profilaktycznie a nie jak coś padnie).

Tak jak koledzy wspomnieli wyżej oraz jak już było na forum mówione. Racjonalny tuning TDSa kończy się na ok. 180KM i wcale nie jest to TYLKO CHIP (bo do niego należy jeszcze odpowiednio przygotować silnik). Mniej racjonalny tuning to ok. 220KM, ale idąc w spore nakłady kosztów nieproporcjonalne do zysków. To co uskuteczniał Serek to już jest poza stawką i polecam tylko prawdziwym pasjonatom sztuki dla sztuki. :D Zależy ile pieniędzy chcesz wpakować w auto i czego oczekujesz. Papwil robił u siebie w e34 SWAP na m57, generalnie na taką operację musisz przygotować ZNACZNIE więcej pieniędzy niż na głowicę w m51, zależnie od tego czym dysponujesz i czy robisz sam czy ktoś Ci robi.

Co do tuningu m51 np. tutaj było trochę: http://bmw-diesel.pl/forum/viewtopic.php?f=11&t=6380 ...i w wielu innych miejscach. Już tam pisałem co ja bym wpisywał w tuning dla m51, ale skoro Wojtek zrobił nowy temat, pozwolę sobie jeszcze raz przytoczyć:

Szukać, pytać: viewtopic.php?f=4&t=1316. Jeśli nie ma jakichś problemów z autem, wskazujących przeciwko tuningowi (objawy nastawnika czy kończące się sprzęgło, spore kopcenie, brak mocy, spore luzy na przeniesieniu napędu etc.), kolejność powinna być taka: sprawdzenie stanu turbiny -> sprawdzenie ustawień silnika (dawka, kąt) -> hamownia (ile koni jeszcze żyje na takim setupie) -> kontakt z Bagorem, podanie mu informacji -> montaż chipa -> hamownia -> powrót na forum i pochwalenie się wynikami. :]

Przy m51 w sumie tylko w miarę zdrowy silnik i zrównoważony chip to rozwiązanie najbardziej ekonomicznie uzasadnione i osiągające dobre efekty. Jeśli już ktoś chce więcej, taki sensowny tuning TDSa w e34 w większej mierze, to powinien zacząć od dwóch aspektów mających wpływ na "wynik na hamowni":
1. sprawne przeniesienie napędu
- brak luzów na wale/moście/półosiach
2. zdrowy silnik
- brak wycieków oleju i poprawna kompresja
- sprawne wtryski (najlepiej nowe końcówki)
- czysty dolot (i dobry filtr powietrza)
- drożny intercooler i czysta odma
- sprawne sterowanie EGR
- nowe/świeże przewody nad i podciśnieniowe
- czysty układ paliwowy (bak, przewody, filtr, pompa)
- sprawny nastawnik i pompa wtryskowa
- wzorowe chłodzenie (pompa wody, termostat, visco, drożność)
- prawidłowe ustawienia (dawka, kąt, obroty)

W takim wypadku można zabrać się za modyfikacje:
- sprzęgło i koło dwumasowe 240mm (z e39/e38, więcej przeżyje, dłużej wytrzyma)
- sprawna/zregenerowana turbina z MBC
- zmiana katalizatora na "przelotkę"
- nowy chip
Opcjonalnie: wydajniejsze wtryski i nieco większy IC - zestrojone na tej samej turbinie nawet, ew. modyfikacja wirnika (tak jak miał tdserek). Można dorzucić sportowy filtr powietrza. Oczywiście to wszystko dobrze zestrojone ze sterownikiem silnika i kontrolowane na hamowni. W takim wypadku eksploatacja takiego tuningowanego TDSa będzie przebiegała bezboleśnie, a efekty będą cieszyły. Niestety, jak widać "trochę" pieniążków to pochłonie, a wcale nie jest to jakiś "hardkorowy tjuning", zatem to znacznie droższa droga. No i trzeba pamiętać, że mniej efektywna - taki sportowy filtr kosztuje sporo więcej niż standardowy, a jedynym efektem będzie lżejsza praca dla silnika (niezauważalna dla nas - taka zmiana "dla zasady"). Każdy następny 1KM będzie dość drogi w uzyskaniu, a wymaga sporo pracy. Tak czy inaczej, zanim zaczniemy tuning, musimy mieć sprawne auto - bo później właśnie są takie informacje po forach rozsyłane w stylu "ej, założyłem czipa i mi silnik klęknął, g**** jakieś, a przecież wcześniej jeździł ok, nawet oleju nie musiałem wymieniać, 3 lata bez problemu na liczniku 400kkm". :D

...notabene w tym temacie wypowiada się Carlos, który wpierw jechał po mnie, później sam chciał zakładać MBC, a teraz planuje zmianę turbo i to nie w m51 a w m41! :D Jak widać tuning TDSa to jakiś bliżej nieokreślony narkotyk, który jest beznadziejny w skutkach. ;]

P.S. Carlos - biorąc pod uwagę sprężanie jakie jest fabrycznie w TDSie, nie widzę ani sensu ani bezpieczeństwa jego zwiększania - co chcesz tym osiągnąć i w jakim stopniu?
siudek siudkowski

Było Mercedresa Wziąć... ;]
W kwestiach BMW nie pomagam na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
siudek
Administrator
Administrator

Postautor: dober » 19 lis 2011 15:18

zy teraz opłaca się zmienić silnik na m57 ? bo ciągle coś nawala w TDSie :/ a prawidłowo go eksploatuje, oprócz ostatniego razu. czy bardziej będzie opłacalne regenerowanie głowicy?
Awatar użytkownika
dober
Bywalec

Postautor: siudek » 19 lis 2011 15:57

...kolego, czytasz?

siudek pisze:Zależy ile pieniędzy chcesz wpakować w auto i czego oczekujesz. Papwil robił u siebie w e34 SWAP na m57, generalnie na taką operację musisz przygotować ZNACZNIE więcej pieniędzy niż na głowicę w m51, zależnie od tego czym dysponujesz i czy robisz sam czy ktoś Ci robi.

Co byś chciał usłyszeć? Nikt Ci nie wywróży jaka jest teraz sytuacja Twojego silnika, ale skoro jesteś tak pewny co do jego stanu i Twoja jazda bez płynu jakimś cudem nie "powyginała" Ci silnika, to pod względem "opłacalności" lepszym wyborem jest naprawa. Co tu dużo mówić - kupić drugi silnik m51 w dobrym stanie i włożyć go do Ciebie to jakieś 3000zł ze wszystkim. Prawidłowy remont głowicy też się w takiej kwocie zmieści (bo skoro silnik taki idealny to po co zmieniać), nawet jeśli głowica pęknięta to dobrze poszukasz i zmieścisz się w budżecie. SWAP na m57 na pewno w tej kwocie się nie zmieści (silnik, skrzynia, wał, elektryka, nie wiem jak m57 mieści się w komorze e36 itd).

Mnie tylko nadal nurtuje fakt, że skoro Twój silnik jest w takim dobrym stanie, to co było przyczyną nagłego problemu z chłodzeniem i jak oraz gdzie uciekł płyn? Ustaliłeś to już?

Pzdr.
siudek siudkowski

Było Mercedresa Wziąć... ;]
W kwestiach BMW nie pomagam na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
siudek
Administrator
Administrator

Postautor: dober » 19 lis 2011 18:25

Ja bym się jednak zdecydował na silnik 3.0 D m57 tylko czy orientuje się ktoś czy on się zmieści w budę E36...
Awatar użytkownika
dober
Bywalec

Postautor: dober » 19 lis 2011 18:32

siudek pisze:Mnie tylko nadal nurtuje fakt, że skoro Twój silnik jest w takim dobrym stanie, to co było przyczyną nagłego problemu z chłodzeniem i jak oraz gdzie uciekł płyn? Ustaliłeś to już?
Mechanik jeszcze go nie ruszył, ale sam powiedział że silnik jest w dobrym stanie, nie wiem po czym to wnioskował i tez mi powiedział że jedyny mankament tdsów to pompa i głowica, pompa mi już padła i czyżby tez głowica... nie wiem, ale co chwilę przy nim coś robię, czy jest sens ciągle pakować w niego kasę... bo jeśli silnik m57 wchodzi w budę e36 to ja bym wybrał jednak tę opcję. A co do eksploatowania to dbałem o niego, turbo nawet niewielu kilometrach się chłodziło ok 5-10 minut. Olej sprawdzany i wymieniany na czas, nie wiem jak z paliwem, ale starałem się jak najlepsze lać. Gdy kupiłem ten samochód od gościa, który miał 19 lat na pewno go przetyrał, sprzęgło już po kupnie nieraz się ślizgało, potem lało się z pompy :/ teraz głowica. Po prostu pewnie kupiłem kota w worku :( Jeśli wiecie prosze o odpowiedź czy wchodzi silnik m57 do E36, z góry dzięki.
Awatar użytkownika
dober
Bywalec

Następna

Wróć do Ogólne