Olej w automacie (olej w skrzyni automatycznej)

Polecane materiały eksploatacyjne (płyny, klocki, opony etc.) i kosmetyki - dyskusje, opinie, informacje.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
maly 78
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: 04 sty 2008, 17:12
Seria: E60-61
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 520d
Rocznik: 2006
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Wołomin

Olej w automacie (olej w skrzyni automatycznej)

Post autor: maly 78 »

Witam .Panowie mam pytanie dotyczące oleju w automacie-wymienia się go czy nie.Auto mam przejechane 190000 kilometrów(przynajmniej tyle pokazuje licznik),myślę wymienię olej w skrzyni.Dzwonię do serwisu spytać się jaki olej a oni mi mówią że się nie wymienia.A więc jak jest z tą wymianą :?:
Awatar użytkownika
Łosiowy
Administrator
Administrator
Posty: 946
Rejestracja: 27 gru 2007, 15:37
Seria: E65-68
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: Nie mam
Rocznik: 1998
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Sopot

Post autor: Łosiowy »

Witaj
Opini jest wiele i nikt tego oficjalnie nie potwierdza.
Wymieniłem olej w swoim automacie przy przebiegu około 200tys.Napewno nie zaszkodzi jak sie wymieni na nowy podczas takiej operacji mozna zobaczyc w jakim stanie jest skrzynia.Czy olej jest przepalony jak smoła albo czy są opiłki metalu co juz swiadczy o klopotach.Jestem za wymiana co 100tys koszt takiej wymiany jest mały w stosunku do remontu skrzynki :shock: .

Pozdrawiam
Obrazek
Gierap
Bywalec
Posty: 21
Rejestracja: 04 sty 2008, 11:10
Lokalizacja: Radom

Post autor: Gierap »

Jak dla Mnie nie ma żadnych opinii,olej a skrzyni automatycznej bezwzględnie wymieniamy :!: :!: I to napewno nie czekając do przebiegu 200tyś :shock: Każdy mechanik i człowiek znający się na automatach powie że nie ma czegoś takiego jak lifelong olej w skrzyni(tak gadają tylko w ASO,ale nei zawsze mają pojęcie o skrzyniach automatycznych),bo on wkońcu straci swoje właściwości a wtedy skrzynia dostaje po plecach,nie wspomnieć że stąd takie zdanie w PL że automat to syf,skoro ludzie myślą że to bez obsługowe urządzenie.
Ja u siebie,mimo starej skrzyni 4hp-22 olej w skrzyni razem z filtrem zmieniam co 3 wymianę oleju w silniku :wink:
Obrazek
Boeing732
Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: 30 gru 2007, 23:13
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Boeing732 »

zgadzam sie z kolegą olej w skrzyni powinno sie wymieniac razem z filtrem co 3 wymiany w silniku
[you] a ja sie nie poddam
Awatar użytkownika
maly 78
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: 04 sty 2008, 17:12
Seria: E60-61
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 520d
Rocznik: 2006
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Wołomin

Post autor: maly 78 »

To do e-39 2000r. jaki będzie olej najlepszy?
Boeing732
Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: 30 gru 2007, 23:13
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Boeing732 »

Oczywiscie taki jaki wymaga fabryka, ja u siebie mam skrzynie 5HP18 na oleju ESSO LT 71 141 Syntetyczny.
Ponoc łatwo jest to sprawdzic co lac Syn.-Mineralny
po tabliczce na skrzyni
zielona - syntetyczny
czarna - mineralny
dowiedziałem sie ostatnio w serwisie
apropo tez bebe wymieniał niebawem
[you] a ja sie nie poddam
Awatar użytkownika
maly 78
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: 04 sty 2008, 17:12
Seria: E60-61
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 520d
Rocznik: 2006
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Wołomin

Post autor: maly 78 »

To jeszcze jedno pytnko.Czy ten olej jest dostępny tylko w ASO czy można go dostać również gdzieś indziej?No i jaka jest przypuszczalna cena za litr? :?
Boeing732
Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: 30 gru 2007, 23:13
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Boeing732 »

jest i to w roznych cenach od 20zł za litr do 80zł
wejdz na Allegro tam jest tego duzo
[you] a ja sie nie poddam
Awatar użytkownika
maly 78
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: 04 sty 2008, 17:12
Seria: E60-61
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 520d
Rocznik: 2006
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Wołomin

Post autor: maly 78 »

Czy kolor oleju "zielony" to olej Esso? Oraz ile litrów trzeba go kupić.
Boeing732
Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: 30 gru 2007, 23:13
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Boeing732 »

Jesli masz zielona tabliczke znamionową na skrzyni to kategorycznie jest wymagany olej syntetyczny moze byc Esso ,ale nie koniecznie jest jeszcze wiele innych firm.
Ja własnie dzisiaj wymieniłem u siebie, ale okazało sie że jadnak mam czarną tabliczke - czyli olej mineralny kupiłem( ELFmatic G3 po 25zł za litr)
Weszło 5,5litra, wymieniłem oczywiscie filtr i uszczelkę pod miske koszt wymiany oleju to:filtr 75zł uszczelka około 20zł-olej 150zł-wymiana 50zł.
[you] a ja sie nie poddam
Boeing732
Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: 30 gru 2007, 23:13
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Boeing732 »

Ale musze powiedziec że jest ruznica na nowym oleju biegi wchodza gładko i przyjemnie sie jedzie :)
[you] a ja sie nie poddam
Awatar użytkownika
Łosiowy
Administrator
Administrator
Posty: 946
Rejestracja: 27 gru 2007, 15:37
Seria: E65-68
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: Nie mam
Rocznik: 1998
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Sopot

Post autor: Łosiowy »

Boeing732 pisze:Ale musze powiedziec że jest róznica na nowym oleju biegi wchodza gładko i przyjemnie sie jedzie :)
No to miło że są efekty i to jest potwierdzenie że jednak warto wymienic olej w skrzynce:D
Obrazek
Awatar użytkownika
rexman
Bywalec Wyjadacz
Posty: 1665
Rejestracja: 29 gru 2007, 19:26
Seria: E81-88
Nadwozie: Compact/Hatchback
Model: Nie mam
Rocznik: 2005
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Poza Polską
Lokalizacja: Irl
Kontakt:

Olej...

Post autor: rexman »

Chyba założę nowy temat co do częstotliwości wymiany oleju w silnikach... :mrgreen:
Co do skrzyń biegów mam kilka pytań:
1.Czy to,że jest tabliczka czarna lub zielona czy jeszcze jakas tam...to znaczy,że definitywnie należy zalewać olejem adekwatnie do koloru tabliczki,czy jest to po to aby w razie niedoboru, było wiadomo jakim uzupełniać?
2.Jak się wymienia olej w skrzyni,która ma tylko korek spustowy i nie ma "bagnetu?
3.Czy słyszeliscie,że olej w niektórych automatach wymienia się kilka godzin?(Nie chodzi o opiszałość mechnika,lecz o sam proces) :mrgreen:
Awatar użytkownika
biernus
Bywalec Gadulec
Posty: 419
Rejestracja: 20 sty 2008, 22:57
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1993
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Śląskie
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

Post autor: biernus »

Olej w automacie wymienia sie ;D
Sam wymienialem ... niespelna 2 lata temu.
Mam 5HP18 - kolor tabliczki mam czarny (niektore zrodla mowia ze nie sugerowac sie kolorem tabliczki) wazny jest NUMER SERYJNY.
I tak np. ja mialem tak ze lalem ELFA G3 (dexron 3) gdybym mial inny numer seryjny lalbym ESSO LT.

Zapraszam do mojego postu na forum BMW
http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic. ... omat+5hp18
Obrazek
Naj.... forum o TDS-ach http://www.bmw-diesel.pl
Awatar użytkownika
Deacon
Bywalec Wyjadacz
Posty: 728
Rejestracja: 17 lut 2008, 12:39
Rocznik: 2005
Województwo: Śląskie
Lokalizacja: Sosnowiec Radzionków

Post autor: Deacon »

zmieniac co 3 wymiany oleju w silniku?? czy to nie przesada co 30k km wymieniac?? tak co 40-60k km to rozumiem :)
mam skrzynie 5HP18 - zalana Dextronem 3 (ale nie wiem jakiej firmy bo mechanior zmienial - chyba Mobil). jezdze tak juz rok i zero problemow.
Awatar użytkownika
biernus
Bywalec Gadulec
Posty: 419
Rejestracja: 20 sty 2008, 22:57
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1993
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Śląskie
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

Post autor: biernus »

Hmm deacon. Mozesz i wymieniac co 80-100, mozesz tez NIGDY nie wymieniac tak jak przykazuje SERWIS ;D Pytanie czy te 250 pln to duzy koszt co XXk km? Niz pozniej remontowac skrzynie za ~4k lub szukac uzywki, psioczyc na automat ze padl w trasie...
Na szczescie wybor nalezy do kazdego z nas.
Obrazek
Naj.... forum o TDS-ach http://www.bmw-diesel.pl
tadek30
Świeżak
Świeżak
Posty: 1
Rejestracja: 30 kwie 2008, 22:32
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Post autor: tadek30 »

Witam.

Szanowni koledzy, ja jestem już po wymianie skrzyni, remont się nie opłaca bo sprawna skrzynia kosztowała mnie 1500zł plus 400zł wymiana, ja miałem to szczęście że dobrałem skrzynie idealnie taką samą, co do oleju to bezwzględnie wymiana co 30tys. km i nie słuchajcie nikogo pod tym względem a w szczególności ASO która twierdzi że się nie wymienia, po pierwsze olej mówię tu o wersji E34 ze skrzynią 5HP18 to olej mineralny DEXRON III co oznacza że olej sam z siebie nadaje się do wymiany po roku lub w skrzyni po 30tys. km bo się starzeje w sposób naturalny, po drugie skrzynia pracuje automatyczna pracuje w wyższej temperaturze dlatego wymaga chłodzenia co powoduje przyspieszenie zużycia oleju a co za tym idzie większe tarcia które ma wpływ na tarcze wykonane z korka które to tarcze ulegają przypaleniu gdy olej jest stary i nie ma odpowiednich właściwości fizycznych, koszt wymiany to około 300zł łącznie z olejem, ja obecnie jeżdżę na PETROCANADA po 19zł za literek ale już mam kupiony MAGNETTI MARELLI po 21,65zł za litr, koszt filtra to w moim przypadku też z MAGNETTI MARELLI to 50zł, plus wymiana, radzę nie żałować ponieważ koszty napraw lub wymiany są niewspółmierne do kosztów profilaktyki, zawsze, bezwzględnie zawsze lepiej jest stosować profilaktykę niż leczenie w myśl zasady "operacja się udała ale pacjent zmarł"

Pozdrawiam.
tadek30.
293 tys.km
marek6
Bywalec
Posty: 38
Rejestracja: 16 kwie 2008, 15:57
Seria: E60-61
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 530d
Rocznik: 2004
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Śląskie
Lokalizacja: slÄ…sk

Post autor: marek6 »

Ja wymieniłem olej w szkrzyni zaraz po kupieniu autka razem ze wszystkimi filtrami i olejem w silniku koszt był ok1300zł i z tego co sie orjentuje to olej w skrzyni napewno sie wymienia co okolo 60 tyś km. Po co by był tam filtr skoro oleju miałoby sie nie wymieniać.
wasssup
Awatar użytkownika
biernus
Bywalec Gadulec
Posty: 419
Rejestracja: 20 sty 2008, 22:57
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1993
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Śląskie
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

Post autor: biernus »

Tadek30 - witam Jastrzębie ;D
Szkoda ze ludzie przekonuja sie o wymianach dopiero przy wymianach/naprawach skrzyn. Koszt w przypadku Dexrona - smieszny. niespelna 300 ze wszystkim. Na kilkadzieisat tysiedzy. Jak dla kogos to duzo.. niech jezdzi manualem ;D
Obrazek
Naj.... forum o TDS-ach http://www.bmw-diesel.pl
maniek182
Świeżak
Świeżak
Posty: 2
Rejestracja: 03 sie 2008, 23:00
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: maniek182 »

CZEŚĆ!!!
W mojej bejcy padła automatyczna skrzynia,naprawiałem u Sosnowskiego w Gdańsku i jestem zadowolony.Co do wymiany oleju fabryka zaleca wymianę co 200tyś,zaś producent skrzyni firma ZF co 100tyś.Koszt tej operacji to ok 350zł.
ODPOWIEDZ