BMW 8 Concept

0

„BMW serii 8 Concept to nasza interpretacja samochodu absolutnie z najwyższej półki. To luksusowy samochód sportowy, który jak żadne inne auto ucieleśnia bezkompromisową dynamikę i jednocześnie nowoczesny luksus – to po prostu wyraz fascynacji motoryzacją w najczystszej postaci”

Wygląd zewnętrzny: tradycja i luksus.

BMW serii 8 Concept jest rozpoznawalne jako BMW już na pierwszy rzut oka i jednocześnie przedstawia nowe pomysły i koncepcje stylistyczne. „Design nowego BMW serii 8 Concept jest interpretacją znanych legend BMW i prezentuje nową koncepcję stylistyczną: niewielka liczba precyzyjnych linii wyznacza klarowne, ale mocno wymodelowane powierzchnie. Daje to bardzo wyrazisty efekt, tworzy indywidualność z charakterem. Krótko mówiąc, „to samochód dla kierowcy”, dodaje Adrian van Hooydonk.

Boki: masywne powierzchnie w sportowej sylwetce.

Sylwetka BMW serii 8 Concept jest nisko i mocno osadzona na jezdni. Połączenie długiej maski silnika z płynną linią dachu nadaje widokowi bocznemu dynamiki. Charakterystycznie zakończony tył celowo przerywa tę linię, tworząc kolejny sportowy akcent.

W sylwetce uwagę zwraca purystyczne, a przy tym wyraziste wymodelowanie powierzchni i kształtów, które daje uporządkowany, nowoczesny wygląd. Niewielka liczba ostro nakreślonych linii i duże powierzchnie zapowiadają niezwykle dynamiczną jazdę.

Dwie wyraziste linie przetłoczenia tworzą zagłębienie, które wydaje się być uformowane przez powietrze uchodzące z bocznych skrzeli. W dalszej części oko zatrzymuje się na wydatnych tylnych nadkolach. Cała partia boczna demonstruje nowe możliwości BMW w zakresie kształtowania powierzchni: umiejętnie wymodelowane formy i płynnie wkomponowane detale podkreślają atletyczny charakter sylwetki BMW serii 8 Concept. Specjalnie opracowany lakier w kolorze płynnym szarym Barcelona – szarawy granat z pigmentami mocno mieniącymi się w świetle – optymalnie uwydatnia stylistykę karoserii. Duże 21-calowe obręcze kół ze stopów lekkich w sportowej stylistyce Multi Spoke z aerodynamicznymi elementami tworzą wizualną głębię i doskonale uzupełniają imponujący widok boczny auta.

Sportowo płaski i wyrazisty przód.

Typowe dla BMW duże „nerki”, wąskie podwójne reflektory i duże wloty powietrza tworzą wyrazisty, sportowy wygląd przodu auta, ale w interpretacji zgodnej z nową stylistyką BMW. I tak na przykład atrapa chłodnicy umieszczona jest bardzo nisko i szeroko rozpościera się na froncie. W nawiązaniu do wczesnych coupé BMW obie ramki atrapy chłodnicy są ze sobą połączone i tworzą jeden duży element. „Nerki” schodzą po bokach nieco w dół, podkreślając dynamiczny charakter BMW serii 8 Concept. W połączeniu z bardzo niskimi reflektorami ze światłami laserowymi i ośmiokątnymi pierścieniami świetlnymi daje to bardzo skupiony wygląd przodu.

Duże wloty powietrza po bokach pasa przedniego uwydatniają szerokie, sportowe osadzenie na drodze i zapowiadają bezkompromisowo dynamiczną jazdę. Znajdujący się pomiędzy nimi karbonowy element dodatkowo akcentuje sportowo wyczynowy charakter auta.

Tył: wyrazisty i nowoczesny.

Również tył BMW serii 8 Concept dominują fascynujące kształty. Jest płaski, maksymalnie podkreśla szerokość i ma ciekawą rzeźbę. Jego formę tworzą powierzchnie i linie będące kontynuacją tylnych elementów karoserii. Masywne nadkola wskazują na dynamikę i napęd tylny. Spłaszczenie kabiny i szeroki rozstaw tylnych kół doskonale podkreślają tę część karoserii.

Wąskie, płasko rozciągnięte lampy tylne mocno zachodzą na boki, łącząc tył auta z błotnikami. Same lampy są w kształcie L i mocno wystają z karoserii, podkreślając szerokość i solidne osadzenie na drodze. Ich wąski kształt nadaje tyłowi bardzo sportowy i nowoczesny wygląd.

Ciemna imitacja dyfuzora z karbonu w dolnej części pasa tylnego nadaje kształtom jeszcze lżejszy i jeszcze bardziej sportowy charakter. Duże, trapezowe końcówki rur wydechowych zamykają tył od dołu i zapowiadają dynamiczną jazdę.

Dynamika i luksus w emocjonującej formie – wnętrze.

Wnętrze skupione jest na najważniejszym: na jeździe. Kierowca ma poczucie siedzenia w zwartym wnętrzu sportowego samochodu. Wszystkie powierzchnie i linie podążają w kierunku jazdy, podkreślając dynamiczny charakter wnętrza. Klarowną strukturę wnętrza zapewnia zgromadzenie poszczególnych funkcji w „wyspach”, na przykład w centralnej części deski rozdzielczej, na konsoli środkowej czy w drzwiach.

Niecodziennym elementem stylistycznym są płynne przejścia pomiędzy deską rozdzielczą i drzwiami oraz sportowy, okalający charakter kokpitu. Wrażenie to dodatkowo pogłębia płynne połączenie konsoli środkowej z deską rozdzielczą, które razem stanowią centralny punkt wnętrza. Wysoka konsola środkowa oraz jej niski wizualny środek ciężkości dodatkowo podkreślają zgrabny i sportowy charakter kabiny.

Wnętrze BMW serii 8 Concept świadomie wykorzystuje kontrast pomiędzy emocjami i techniką, dynamiką i luksusem. Jego formy sugerują maksymalnie sportowy charakter, z kolei wyselekcjonowane materiały ekskluzywność i dbałość o detale. I tak na przykład elementy tworzące kontakt z kierowcą mają szczególnie sportowy charakter. Ekskluzywne fotele sportowe są bardzo smukłe: bazową konstrukcję stanowi skorupa z karbonu, a obicie z wyśmienitej skóry gwarantuje perfekcyjny komfort siedzenia. Podobnie kierownica: ramiona wstawki z ręcznie szlifowanego aluminium wydają się napierać do przodu, a czerwone łopatki zmiany biegów przypominają te stosowane w wyścigach. Kontrast pomiędzy aluminium i ciemną skórą w miejscach chwytu podkreśla luksusowy sportowy charakter w najdrobniejszym detalu.

Skóra Merino w kolorze ciemnobrązowym i bieli fiordów tworzy wewnątrz szlachetną atmosferę. Karbonowe akcenty i ręcznie szlifowane aluminium tworzą ciekawe kontrasty i sportowo-techniczną nutę. Szlifowana dźwignia biegów i kontroler iDrive ze szkła Swarovskiego w kolorze przydymionego kwarcu uzupełniają wnętrze w nowoczesny i wysublimowany sposób.

Prekursor serii.

BMW serii 8 Concept pokazuje to, co w najbliższych latach BMW wypuści w podobnej formie na drogi. Przyszłe BMW serii 8 Coupé nawiązuje do bogatych tradycji luksusowych samochodów sportowych i rozszerza aktualną ofertę samochodów luksusowych o kolejny fascynujący model – prawdziwy samochód marzeń. Przyszłe BMW serii 8 Coupé będzie łączyć maksymalną dynamikę jazdy i nowoczesny luksus, wyznaczając tym samym nowy wzorzec coupé w segmencie samochodów luksusowych.

Skomentuj

Musisz być zalogowany żeby skomentować.