BMW E36 2.5 TDS- Dziwny przypadek z brakiem mocy

Tematy dotyczące układu paliwowego, pomp wtryskowych, ich nastawników i wtrysków.

Moderator: Moderatorzy

Dyziorek
Świeżak
Świeżak
Posty: 4
Rejestracja: 21 lip 2018, 8:50

BMW E36 2.5 TDS- Dziwny przypadek z brakiem mocy

Post autor: Dyziorek »

Witam wszystkich forumowiczów! Znalazłem się w tym miejscu, by podzielić się swoim problemem oraz, ewentualnie, by uzyskać jakieś dobre rady, ale od początku. Posiadam leciwą już E36 2.5 tds w automacie z 93 r. Problem polega na tym że raz moc jest, a raz nie, ale uwaga. Podczas jazdy gdy mocy nie ma wystarczy trochę zahamować i moc wraca, gdy moc jest, wystarczy zahamować i mocy znów nie ma. Również zdążą się, że podczas cofania czasem samochód się dlawiy i gaśnie. Oczywiście wizytę u mechanika mam za sobą. Komputer pokazuje błąd 144 - zawór początku wtrysku/ nieszczelność w układzie paliwowym. W tym momencie dodam, że pompa kilka lat wstecz była regenerowana, aczkolwiek mechanik owy zawór sprawdził mechanicznie i elektrycznie, działa ok. Zostały również sprawdzone wszystkie czujniki, przewody elektryczne jak i gumowe. Turbo działa bardzo dobrze. Oczywiście wszystkie filtry i oleje wymieniane regularnie Samochód nie kopci, odpala gdy tylko poczuje kluczyk, obroty nie wariują. Żadnych wycieków na zewnątrz ani do płynu chłodniczego nie stwierdziłem. Podczas jazdy z podłączonym komputerem po skasowaniu błędu na chwilę wszystko wraca do normy. Z braku pomysłów trafiłem na temat by może zalać samochód większą ilością paliwa, ale też to nie to. Z góry bardzo dziękuję za uwagę i ewentualne porady. Serdecznie pozdrawiam!
Awatar użytkownika
tdbezs
Bywalec Gadulec
Posty: 480
Rejestracja: 05 gru 2009, 14:12
Seria: E53-70
Nadwozie: SUV
Model: X5 3.0d/sd
Rocznik: 2004
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Lubelskie
Lokalizacja: Chełm

Re: BMW E36 2.5 TDS- Dziwny przypadek z brakiem mocy

Post autor: tdbezs »

czy po odpieciu przepływomierza auto osiaga swoja moc normalnie i nie ma problemu ze spadkiem mocy? jezeli tak to sam dojdziesz do rozwiązania problemu... jezeli nie ma przepływomierza to stawiam tu na nastawnik- przerabialem takie wzloty i upadki mocy w 2 omegach 2.5td i w obu przypadkach byl to nastawnik
Piotsztyk
Bywalec
Posty: 22
Rejestracja: 18 lis 2017, 10:50

Re: BMW E36 2.5 TDS- Dziwny przypadek z brakiem mocy

Post autor: Piotsztyk »

Również obstawiam nastawnik. Masz autko z 1993r czyli prawdopodobnie masz awaryjny nastawnik potencjometryczny. Czyszczenie prawdopodobnie nie pomoże. Można wymienić na indukcyjny jednak trzeba jeszcze sterownik i wiązkę wymienić na te od nastawnika indukcyjnego. Pozdro
Dyziorek
Świeżak
Świeżak
Posty: 4
Rejestracja: 21 lip 2018, 8:50

Re: BMW E36 2.5 TDS- Dziwny przypadek z brakiem mocy

Post autor: Dyziorek »

Znów więc trzeba rozbierać wszystko na nowo, bomba :D Chciałbym zrobić to po najmniejszej lini oporu, więc czy w miarę ogarnięty mechanik plus zestaw naprawczy da radę? Czy nastawiać się na odesłanie nastawnika jakiemuś mistrzowi, bądź kupić gdzieś juz całość? Rozumiem, że wymiana na indukcyjny to już nieco droższa zabawa, tak czy siak dziękuję za informację!
Awatar użytkownika
tdbezs
Bywalec Gadulec
Posty: 480
Rejestracja: 05 gru 2009, 14:12
Seria: E53-70
Nadwozie: SUV
Model: X5 3.0d/sd
Rocznik: 2004
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Lubelskie
Lokalizacja: Chełm

Re: BMW E36 2.5 TDS- Dziwny przypadek z brakiem mocy

Post autor: tdbezs »

ja bym się tak nie martwił- bo to wcale nie jest dużo roboty... teraz są takie silniki, że masakra coś przy nich zrobić... miałem 2 nastawniki edc na zapas ale oddałem szczęśliwemu nabywcy e34 w cenie także nie pomogę
Piotsztyk
Bywalec
Posty: 22
Rejestracja: 18 lis 2017, 10:50

Re: BMW E36 2.5 TDS- Dziwny przypadek z brakiem mocy

Post autor: Piotsztyk »

Niestety w nastawnikach potencjometrycznych wyciera się ścieżka oporowa i jest to raczej nie do odratowania. Poczytaj na forum, jest o tym dużo napisane. Zamiana na hdk nie jest taka trudna, ja ogarnilem to sam bez większych problemów. Nastawnik hdk mozesz spokojnie kupic używany, bo one praktycznie się nie psują, sterowniki mam 3szt. już bez immo, wiec mogę po taniości Ci sprzedać. Jedynie musiałbyś wiązkę ogarnąć. Musi być z e36 z lat 94-95 i najlepiej od manuala.
Dyziorek
Świeżak
Świeżak
Posty: 4
Rejestracja: 21 lip 2018, 8:50

Re: BMW E36 2.5 TDS- Dziwny przypadek z brakiem mocy

Post autor: Dyziorek »

Jest to jakieś rozwiązanie. Skonsultuje się z mechanikiem, czy ogarnie sprawę w ten sposób, niebawem dam znać:D Ja osobiście jestem antytalenciem w te klocki, chciałem wymienić koła na zimę, skończyło się na wymianie piasty, bratu wymieniałem olej w audi, skończyli się na wymianie miski olejowej,także no... :D
Dyziorek
Świeżak
Świeżak
Posty: 4
Rejestracja: 21 lip 2018, 8:50

Re: BMW E36 2.5 TDS- Dziwny przypadek z brakiem mocy

Post autor: Dyziorek »

Witam jeszcze raz! Kilka dni temu odwiozłem samochód do mechanika i poinstruowałem go o tutejszych ustaleniach odnośnie nastawnika. Sam mechanik bardzo się ucieszył, bo sprawa, według niego, była bardzo prosta do ogarnięcia, no ale... Okazało się, że w żadnym stopniu nie jest to wina nastawnika, a chyba wie co mówi :D W tym miejscu bardzo proszę o jakieś inne pomysły, co może być jeszcze nie tak. Z góry dziękuję!
ODPOWIEDZ