Troche o TURBO

Tematy dotyczące mechanizmu doładowania i turbiny.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Łosiowy
Administrator
Administrator
Posty: 946
Rejestracja: 27 gru 2007, 15:37
Seria: E65-68
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: Nie mam
Rocznik: 1998
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Sopot

Troche o TURBO

Post autor: Łosiowy »

CO TO JEST TURBODOŁADOWANIE.........

"Doładowanie silników znane było w praktyce wcześniej, nim zdołano je teoretycznie przeanalizować i w ogóle nazwać. Jeszcze przed skonstruowaniem pierwszych samochodów stosowano w przemyśle gazowe lub naftowe silniki stacjonarne, w których do napełnienia cylindra powietrzem stosowano oddzielne sprężarki najczęściej o tłokowej konstrukcji. Udoskonalenie obiegu czterosuwowego, opartego na zewnętrznym zasysaniu i sprężaniu powietrza, pozwoliło całkowicie wyeliminować te kłopotliwe dla konstruktorów i użytkowników dodatkowe urządzenia.
Rozwój konstrukcji spalinowych silników spowodował, że są one obecnie powszechnie stosowane zarówno w transporcie samochodowym i kolejowym, jak i w żegludze, budownictwie oraz w rolnictwie. Nie ma właściwie dziedziny gospodarki, w której nie miałyby one zastosowania. Na tak szerokie rozpowszechnienie silników spalinowych wpłynęło niewątpliwie wiele czynników. Silniki spalinowe mają obecnie największą sprawność ze wszystkich silników cieplnych. Ze względu na zwartą budowę i dużą dowolność układu cylindrów zajmują mało miejsca i dają się łatwo dostosować do różnych urządzeń. Ich zaletą jest to, że pokrywają zapotrzebowanie mocy w bardzo szerokim zakresie.

Stały postęp techniczny w produkcji materiałów konstrukcyjnych, paliw i olejów oraz w technologii budowy maszyn przyczynia się do ciągłego doskonalenia silników spalinowych. Rozwój silników spalinowych zmierza cały czas w kierunku zmniejszenia zużycia paliwa, podwyższenia mocy uzyskiwanej z jednego litra objętości komory roboczej silnika, przy jednoczesnym zmniejszaniu masy, zapewnieniu niezawodności pracy w różnych warunkach eksploatacyjnych oraz zwiększaniu trwałości. Istotną rzeczą jest również ograniczanie emisji toksycznych związków chemicznych w spalinach, które stanowią poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego jak i dla zdrowia człowieka. Po wielu latach ewolucji konstrukcji silników okazało się, że jednym ze sposobów osiągnięcia założonego celu jest zastosowanie w silnikach doładowania poprzez wstępne sprężenie powietrza lub mieszanki paliwowo - powietrznej. Pozwoliło to w tej samej objętości cylindra zmieścić znacznie większą masę powietrza i spalić dzięki temu znacznie większą ilość paliwa, uzyskując odpowiednio więcej energii. Efekt doładowania uzyskano za pomocą dodatkowych urządzeń, których zadaniem jest zapewnienie sprężenia powietrza do wartości zapewniających prawidłową pracę silnika oraz osiąganie oczekiwanej mocy.

Rozwiązania konstrukcyjne urządzeń doładowujących przeszły dużą ewolucję. Głównego podziału urządzeń sprężających powietrze lub mieszankę dokonuje się ze względu na ich napęd. Wyłoniły się tutaj dwa zasadnicze systemy, pierwszy to napęd mechaniczny pobierany z silnika, drugi to napęd gazowy pozyskiwany z energii spalin opuszczających cylindry silnika. Urządzenia wykorzystujące energię wydalanych spalin nazywamy turbosprężarkami. Ten typ systemu doładowania silnika spalinowego został wybrany ze względu na rosnącą popularność stosowania w jednostkach napędowych zarówno w pojazdach ciężkich (maszyny budowlane, ciężarówki), jak i samochodach dostawczych i osobowych.

Turbosprężarka napędzana jest gazami spalinowymi, a jej zadaniem jest wtłoczenie do cylindrów jak największej ilości powietrza. Montowana jest na kolektorze wydechowym, jak najbliżej wlotu spalin z głowicy do kolektora, aby nie tracić energii kinetycznej spalin na przemieszczanie się w układzie wydechowym. Spaliny przemieszczające się z ogromną prędkością napędzają wirnik, który jest połączony wałkiem z drugim wirnikiem, odpowiedzialnym za tłoczenie powietrza do cylindrów. Powietrze zasysane jest przeważnie przez filtr stożkowy i po sprężeniu trafia wprost do kolektora dolotowego. Wirnik turbiny kręci się z prędkościami obrotowymi dochodzącymi do 240.000obr/min!!! Przepływające spaliny o temperaturze ponad 900st.C. i tak ogromna prędkość obrotowa, powoduje, że turbosprężarka nagrzewa się, osiągając bardzo wysoką temperaturę. Tak ekstremalne warunki pracy stawiają pewne wymagania przed nią samą i użytkownikami samochodów z zamontowaną turbiną. Po pierwsze: turbosprężarka musi być bardzo precyzyjnie wykonana z materiałów najwyższej jakości. Po drugie: stosowany olej silnikowy musi być najwyższej jakości. Po trzecie aby turbina sprawnie służyła nam przez długi okres czasu, musimy pamiętać, aby po uruchomieniu silnika, przed ruszeniem z parkingu, choć częściowo nagrzać silnik na biegu jałowym do jego temperatury pracy, czyli ok.90st.C, aby olej silnikowy dotarł w każdy zakątek silnika, a w szczególności do turbiny. Ta sama zasada dotyczy wyłączania silnika po zatrzymaniu się. Musimy odczekać pewien okres czasu, aż turbina ochłonie, po próbach mierzenia sił z innymi użytkownikami dróg. W celu ochrony tego delikatnego urządzenia stosuje się turbo timer, który uniemożliwia wyłączenie silnika po ostrej jeździe, oraz pokazuje jaki czas jaki pozostał do ostygnięcia turbiny.Każda z firm produkujących aktualnie samochody ma w swojej ofercie przynajmniej jeden model z silnikiem wyposażonym w turbosprężarkę, natomiast w grupie pojazdów ciężarowych rzadkością są samochody wyposażone w silniki wolnossące. Uzmysławia to jednocześnie jak wielka jest skala problemów związanych z prawidłową eksploatacją turbosprężarek jako integralnych urządzeń z silnikiem. Turbosprężarka została tak zaprojektowana, aby stosować ją do silnika, do którego jest zamontowana. Silnik i turbosprężarka są od siebie nawzajem zależne w taki sposób aby uzyskać optymalną sprawność. Turbospężarka nie jest wyposażeniem dodatkowym które może być zdemontowane w razie zużycia lub awarii. Urządzenie to wymaga takiego samego utrzymania jak silnik, w szczególności okresowego sprawdzania jego mocowania. Aby więc mogło pracować bez awarii należy przestrzegać kilku przykazań:
Nie dopatruj się awarii w turbosprężarce, jeżeli zauważysz niedomagania w pracy silnika
Bardzo często turbosprężarka w doskonałym stanie jest demontowana i wymieniana na nową z powodu pozornie złego działania, które w rzeczywistości pochodzi od innych zespołów silnika, jego regulacji lub elementów jego wyposażenia, a nie od samej turbosprężarki.
Zauważyłeś niebieskie spaliny! Przed wymontowaniem turbosprężarki sprawdź, czy wkład filtra powietrza nie jest zanieczyszczony. Sprawdź również, czy przyczyna nadmiernego zużycia oleju nie znajduje się w samym silniku (jego zużycie, wycieki).
Turbosprężarka hałasuje! Zdarza się po prostu, że połączenia śrubowe są poluzowane. Czarne spaliny. Spadek mocy silnika! Jeszcze raz sprawdź przede wszystkim sam silnik.

Pamiętaj o trzech wrogach Twojej turbosprężarki

niedostatecznej ilości oleju,
obcych ciałach w zasysanym powietrzu,
zanieczyszczeniach w oleju.

Niedostateczna ilość oleju objawia się przede wszystkim uszkodzeniem łożysk, ocieraniem kół wirnika, utratą szczelności, a nawet pęknięciem wałka.
Przedostanie się ciała obcego powoduje uszkodzenie łopatek koła, co prowadzi do wyważenia układu wirującego i w konsekwencji do uszkodzenia pierścieni uszczelniających.
Zanieczyszczenia w oleju mogą uszkodzić panewki i czopy wałka, utrudniać przepływ oleju i funkcjonowanie pierścieni uszczelniających. Mogą to być cząstki metalu lub nagaru. Można wyeliminować lub zmniejszyć to ryzyko dbając szczególnie o stan układu ssącego silnika i filtra oleju.

Nie próbuj samodzielnie naprawiać turbosprężarki
Twoja turbosprężarka jest właściwie prostym mechanizmem, ale wykonana jest z tolerancjami rzędu mikrometrów, tylko producent turbosprężarki lub autoryzowane przez niego przedsiębiorstwo ma narzędzia i personel wyspecjalizowany w naprawach tych urządzeń. Zaoszczędzisz czas i pieniądze, ponieważ tylko oni doskonale się na tym znają.

Próbuj przewidywać awarie
Jeżeli zauważysz wycieki oleju, nienormalne drgania albo hałas pochodzący z turbosprężarki – zatrzymaj silnik. Awaria może być w tym momencie szybko usunięta. Jeżeli tego nie uczynisz, będziesz zmuszony dokonać naprawy dużo droższej.
Turbosprężarka wiruje z ogromną prędkością. Najmniejsza anomalia może błyskawicznie spowodować poważną awarię (wystarczy kilka sekund, aby z powodu niedostatecznej ilości oleju zniszczyć łożyska).

Nie montuj Twojej turbosprężarki do innego silnika
Każda turbosprężarka jest konstruowana do określonego typu silnika i specyficznych warunków jego użytkowania. Różne parametry, takie jak pojemność silnika, jego moc, sposób eksploatacji (szosa lub teren), obciążenie pojazdu, wysokość npm to tylko niektóre z czynników, które uwzględnia konstruktor projektując turbosprężarkę. Jednak pomimo tego tylko autoryzowany warsztat może zaproponować zamianę oryginalnej turbosprężarki na inną bez obawy zmiany parametrów silnika.

Pamiętaj o przeszkoleniu kierowcy (operatora)
Najlepsze urządzenie nie wykaże swoich możliwości, jeżeli użytkownik nie jest przygotowany do jego obsługi.
Silniki doładowane wymagają szczególnej przezorności:

Aby wyeliminować zbyt duże zużycie turbosprężarki nie zatrzymuj silnika jeśli pracuje na wysokich obrotach ponieważ wtedy turbosprężarka wiruje nadal z ogromną prędkością, podczas gdy ciśnienie oleju spada do zera.
Uruchamiając silnik poczekaj co najmniej 30 sekund na wypełnienie przewodów olejowych, a dopiero potem możesz zwiększyć obroty.

Nie eksploatuj aż do awarii starej turbosprężarki
Bądź w kontakcie z autoryzowanym warsztatem naprawczym a zapewnisz swojej turbosprężarce długą żywotność. Jej regeneracja jest rozwiązaniem ekonomicznym. Będąc przewidującym zachowasz swoją turbosprężarkę w dobrym stanie przez długie lata i będzie ona pracować wydajnie.

Powierz obsługę Twojej turbosprężarki firmie autoryzowanej przez GARRETT
Wszystkie turbosprężarki powinny być rozmontowane, naprawione i wymienione u autoryzowanego współpartnera GARRETT. Samodzielna naprawa, wymiana oryginalnych części może doprowadzić do skutku odwrotnego od zamierzonego, spowodować awarię i utratę gwarancji. Autoryzowany warsztat dysponuje zapasem nowych turbosprężarek, regulowanych i częściami zamiennymi. Zawsze jest zapewniona szybka obsługa i naprawa.

Pamiętaj o tym, dlaczego Twój silnik jest doładowany
Silniki różnych pojazdów i urządzeń wyposaża się w turbosprężarki z różnych powodów:

zwiększenie mocy i momentu obrotowego,
akompensowanie spadku ciśnienia atmosferycznego na większych wysokościach,
zmniejszenie zużycia paliwa i ilości zanieczyszczeń w wydalanych spalinach.
Bez względu na wszystko nie próbuj podnosić stopnia doładowania Twojej turbosprężarki, a w szczególności nie zmieniaj nastawy regulatora ciśnienia doładowania. Jest ono tak dobre, aby otrzymać optymalną sprawność silnika. Zbyt duże ciśnienie może spowodować wzrost temperatury silnika i uszkodzenie tłoków albo zużycie powierzchni panewek."

Link do oryginalnego tekstu http://www.tuningbaja.pl/?p=/1/11
Johann
Świeżak
Świeżak
Posty: 2
Rejestracja: 28 gru 2007, 1:44

Post autor: Johann »

dobre, ale brzmi troche jak tekst sponsorowany/reklamowy:)
Awatar użytkownika
Łosiowy
Administrator
Administrator
Posty: 946
Rejestracja: 27 gru 2007, 15:37
Seria: E65-68
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: Nie mam
Rocznik: 1998
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Sopot

Post autor: Łosiowy »

:D Ale na szczescie nim nie jest :D .Prosze to potraktować tylko jako fachowe info zaciągniete z innej stronki w pełni nie sponsorowane :D Już słyszałem różne teorie na temat turbin.
Pozdrawiam
Obrazek
sebos76
Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: 28 gru 2007, 11:19
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 530d
Rocznik: 2006
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Chojnice

Post autor: sebos76 »

..." Po trzecie aby turbina sprawnie służyła nam przez długi okres czasu, musimy pamiętać, aby po uruchomieniu silnika, przed ruszeniem z parkingu, choć częściowo nagrzać silnik na biegu jałowym do jego temperatury pracy, czyli ok.90st.C..."

jeszcze nie widziałem aby ktokolwiek tak robił- wiadomo, ze silnik najszybciej nagrzewa się podczas jazdy (spokojnej na zimnym silniku)

poza tym zauwazyłem u siebie, że (może jest to celowe, może nie) jak silnik jest bardzo zimny - zaraz po uruchomieniu jest słabszy niż jak sie nagrzeje...
Awatar użytkownika
Łosiowy
Administrator
Administrator
Posty: 946
Rejestracja: 27 gru 2007, 15:37
Seria: E65-68
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: Nie mam
Rocznik: 1998
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Sopot

Post autor: Łosiowy »

U mnie też czasami mam taki objaw ze jest słabszy zaraz po uruchomieniu szczególnie przy mrozach.Ciekawe czy to jest objaw padajacej turbinki :cry:
Pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
Jawor
Administrator
Administrator
Posty: 2404
Rejestracja: 26 gru 2007, 23:02
Seria: E90-93
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2010
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Jawor »

u mnie też tak jest...
ale chyba muszę rozejrzeć się za 3 turbiną bo mi strasznie olej znika :evil:
Powrót do korzeni: e34 Ponton

Moje byłe:
Zobacz moją… zieloną… ropuchę!
Rodzinkę wożę 318d
sebos76
Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: 28 gru 2007, 11:19
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 530d
Rocznik: 2006
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Chojnice

Post autor: sebos76 »

Jawor pisze:u mnie też tak jest...
ale chyba muszę rozejrzeć się za 3 turbiną bo mi strasznie olej znika :evil:
za trzecią.... :shock: to znaczy że już raz wymieniałeś??
Freude am Fahren
Åšrednie spalanie ON:
Obrazek
Awatar użytkownika
Jawor
Administrator
Administrator
Posty: 2404
Rejestracja: 26 gru 2007, 23:02
Seria: E90-93
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2010
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Jawor »

Wymieniałem ale wtedy nie miałem aż tyle kasy i łyknąłem używkę. W wydech oleju juz nie puszczała, ale olej nadal znika :/
Powrót do korzeni: e34 Ponton

Moje byłe:
Zobacz moją… zieloną… ropuchę!
Rodzinkę wożę 318d
Awatar użytkownika
Łosiowy
Administrator
Administrator
Posty: 946
Rejestracja: 27 gru 2007, 15:37
Seria: E65-68
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: Nie mam
Rocznik: 1998
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Sopot

Post autor: Łosiowy »

Ja chce oddać swoja do regeneracji do Myszkiera w Kolbudach.Koszt podobno od 500zl do 1100zl.U siebie mam zapocone węże na dolocie co by świadczyło o padajacych uszczelniaczach ale i tak spalanie oleju na 10tys wynosi 1-1,5l.
Obrazek
Awatar użytkownika
Jawor
Administrator
Administrator
Posty: 2404
Rejestracja: 26 gru 2007, 23:02
Seria: E90-93
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2010
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Jawor »

Myszkiera nie polecam, ostatnio czytałem dużo negatywnych opinii o regenerowanych przez niego turbinach w autach z grupy VAG.
Powrót do korzeni: e34 Ponton

Moje byłe:
Zobacz moją… zieloną… ropuchę!
Rodzinkę wożę 318d
Awatar użytkownika
Łosiowy
Administrator
Administrator
Posty: 946
Rejestracja: 27 gru 2007, 15:37
Seria: E65-68
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: Nie mam
Rocznik: 1998
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Sopot

Post autor: Łosiowy »

No to mnie pocieszyłeś :? .Może znacie kogoś innego i wartego polecenia od turbin z trójmiasta bo z tego co mi wiadomo to od turbin specjalista w trójmieście jest Myszkier.
Pozdrawiam.
Obrazek
Awatar użytkownika
Jawor
Administrator
Administrator
Posty: 2404
Rejestracja: 26 gru 2007, 23:02
Seria: E90-93
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2010
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Jawor »

Powrót do korzeni: e34 Ponton

Moje byłe:
Zobacz moją… zieloną… ropuchę!
Rodzinkę wożę 318d
Awatar użytkownika
maly 78
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: 04 sty 2008, 17:12
Seria: E60-61
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 520d
Rocznik: 2006
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Wołomin

Post autor: maly 78 »

Ale poczym taki laik jak ja może poznać że czas najwyższy rozejżeć się za turbiną.Czy jest to branie oleju czy czarna chmura dymu za samochodem czy może coś innego
Awatar użytkownika
Jawor
Administrator
Administrator
Posty: 2404
Rejestracja: 26 gru 2007, 23:02
Seria: E90-93
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2010
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Jawor »

Sprawdź czy nie znikają Ci gigantyczne ilości oleju, czy nie rzuca olejem z wydechu przy lekkiej przygazóce, czy silnik nie jest słabszy niż normalnie i czy nie gwiżdże za mocno....
Powrót do korzeni: e34 Ponton

Moje byłe:
Zobacz moją… zieloną… ropuchę!
Rodzinkę wożę 318d
Awatar użytkownika
Pawik83
Bywalec Gadulec
Posty: 344
Rejestracja: 28 gru 2007, 13:04
Seria: E39
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 530d
Rocznik: 2002
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: pomorze

Post autor: Pawik83 »

moja bunia też jest słabsza , koleś z miasta ma taką samą i tez tak ma , jedni piszą zeby rozgrzewać do 90 stopni na biegu jałowym by turbinka nie padła INNI piszą ze w chwilkę tzn ok 3min po uruchomieniu auta kontynuować jazdę na wmiare niskich obrotach DLA DOBRA GLOWICY to gdzie lezy prawda ?? ja martwię się bardziej o głowicę niz o turbo wiadomo co jest droższe w naprawie

to teraz proponuje załozyć nowy temat GŁOWICE :)
Awatar użytkownika
maly 78
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: 04 sty 2008, 17:12
Seria: E60-61
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 520d
Rocznik: 2006
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Wołomin

Post autor: maly 78 »

Olej znika ale tak 1,5 litra na 10000 a przy przegazowaniu lub przyśpieszaniu pojawia się chmura czarnego dymu :oops:
sebos76
Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: 28 gru 2007, 11:19
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 530d
Rocznik: 2006
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Chojnice

Post autor: sebos76 »

Pawik83 pisze:moja bunia też jest słabsza , koleś z miasta ma taką samą i tez tak ma , jedni piszą zeby rozgrzewać do 90 stopni na biegu jałowym by turbinka nie padła INNI piszą ze w chwilkę tzn ok 3min po uruchomieniu auta kontynuować jazdę na wmiare niskich obrotach DLA DOBRA GLOWICY to gdzie lezy prawda ?? ja martwię się bardziej o głowicę niz o turbo wiadomo co jest droższe w naprawie

to teraz proponuje załozyć nowy temat GŁOWICE :)
rozgrzewanie na jałowym to głupota, najszybciej silnik nagrzewa sie w czasie jazdy ale zaznaczam jeszcze raz JAZDY a nie szaleństwa
Freude am Fahren
Åšrednie spalanie ON:
Obrazek
Awatar użytkownika
Łosiowy
Administrator
Administrator
Posty: 946
Rejestracja: 27 gru 2007, 15:37
Seria: E65-68
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: Nie mam
Rocznik: 1998
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Sopot

Post autor: Łosiowy »

Ale poczym taki laik jak ja może poznać że czas najwyższy rozejżeć się za turbiną.Czy jest to branie oleju czy czarna chmura dymu za samochodem czy może coś innego


Sprawdz czy na połączeniu węży od dolotu nie ma oleju(olejowe zapocenia).Można też zerknąć w to kolanko gumowe przy EGR ile tam jest oleju.Z tego co wiem to tam jest zawsze ciutke oleju ale jak bedzie zasyfioana moco to puszczaja uszczelniacze.Zobacz czy filtr powietrza czy nie jest mokry.Warto pojechać na pomiar cisnienia turbo.Objawy braku mocy i mega turbo dziury nie musza sie wiazac z padajaca turbiną.
Pozdrawiam
Obrazek
Boeing732
Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: 30 gru 2007, 23:13
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Boeing732 »

to umnie zyga olejem do kolektora dolotowego przez ta gumowa rure jak scioganołem kolektor do wyregulowania pompy wtryskowej było pełno oleju w niej
[you] a ja sie nie poddam
Awatar użytkownika
Jawor
Administrator
Administrator
Posty: 2404
Rejestracja: 26 gru 2007, 23:02
Seria: E90-93
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2010
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Jawor »

U mnie aż kapie z EGRu.

Zastanawiam się czy to turbo czy takie przedmuchy.
Powrót do korzeni: e34 Ponton

Moje byłe:
Zobacz moją… zieloną… ropuchę!
Rodzinkę wożę 318d
ODPOWIEDZ