Wymiana radia z navi+tv na niefabryczne, zwykłe 1DIN

Forum o ogólnych problemach z elektroniką i elektryką w BMW.

Moderator: Moderatorzy

Mateusz.S
Świeżak
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 19 lip 2017, 12:40
Seria: E39
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525td
Rocznik: 1998
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Lubelskie

Wymiana radia z navi+tv na niefabryczne, zwykłe 1DIN

Post autor: Mateusz.S »

W związku z tym, że fabryczne radio z navi + tv zaczyna mnie trochę irytować, postanowiłem zmienić je na inne. I tu zaczynają się schody.

1. Cały osprzęt do radia znajduje się w bagażniku. Nie znalazłem nigdzie info o jakichś przejściówkach, więc wydaje mi się, że trzeba wszystkie graty stamtąd wywalić, poprowadzić kable od głośników do radia które już będzie z przodu, polutować, zaizolować, podłączyć do radia. Nie mam jedynie schematu który powie mi, który kabelek idzie do którego głośnika. Ktoś z Was może coś takiego ma?
2. W bagażniku jest subwoofer Nokia, i tu jest inny problem. Nie wiem, w jaki sposób jest on sterowany. On ma jakiś wzmacniacz? Czy tylko kable sygnałowe do głośnika, i nic więcej? Dużo jest tam kabli jak na jeden subwoofer, i nie bardzo wiem którędy dojść z sygnałem, czy może zasilaniem tak, żeby miało to ręce i nogi, i po uruchomieniu grało jak należy.

Jednostką grającą ma być Clarion CZ215E. Z poprzedniego auta, dobrze się sprawował, i całkiem ładnie grał. Nie jest to może sprzęt z najwyższej półki, ale nie miałem do niego zastrzeżeń. W aucie mam 6+1 głośników (cztery w przednich drzwiach, tyle samo w tylnych i dwa w podsufitce + subwoofer w bagażniku po prawej stronie). Zakładam, że żeby podłączyć wszystko, trzeba będzie użyć jakiegoś dodatkowego wzmacniacza, bo w radiu są tylko cztery kanały na wyjście dźwięku + 2x chinch.

I jeszcze jedna sprawa, na której w sumie zależało by mi, ale jak nie będzie to trudno, przeżyje, mianowicie sterowanie z kierownicy. Czy są jakieś modele radia niefabrycznego, które tą funkcję obsługuje?

Z chęcią wysłucham Waszych rad, bo może ktoś ma jakieś doświadczenie, i robił coś takiego u siebie, a nie chciałbym robić po omacku, i nie daj Bóg coś spalić po drodze.

Z góry dzięki za odpowiedzi.
ODPOWIEDZ