(E36) olej do 318 tds

Polecane materiały eksploatacyjne (płyny, klocki, opony etc.) i kosmetyki - dyskusje, opinie, informacje.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
siudek
Bywalec Wyjadacz
Posty: 1673
Rejestracja: 08 sty 2009, 20:47
Seria: Szukam...
Nadwozie: Nie posiadam
Model: Nie mam
Rocznik: 1975
Skrzynia biegów: Nie mam
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
Kontakt:

(E36) olej do 318 tds

Post autor: siudek »

Stary, i Ty mnie ciągle wyzywasz od aptekarzy (bez urazy dla tego zawodu)!? :D Nie istnieje olej, który w momencie rozruchu już sam się przemieszcza wszędzie! :D Dlatego wybieramy wysoką lepkość, aby nie spływał ze ścianek i film olejowy chronił podczas rozruchu. 5W40 to parametry w sam raz dla mnie, pozostaje sprawdzić i dobrać specyfikację. Postanowiłem już, że zmieniam LM na coś innego i wybór padł na Motula, co z resztą wiesz. Teraz pytanie czy X-cess czy 300V. :twisted:

Pzdr.
siudek siudkowski

Było Mercedresa Wziąć... ;]
W kwestiach BMW nie pomagam na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
carl0s
Moderator
Moderator
Posty: 980
Rejestracja: 15 wrz 2010, 7:36
Seria: E46
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2000
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Zachodniopomorskie
Lokalizacja: Koszalin

(E36) olej do 318 tds

Post autor: carl0s »

ja tam używam Xcess 8100 5W40, jestem po 2 zmianie i jestem zachwycony tym olejem - poza zmianą barwy, co jest naturalne dla silnika diesla, nie zmienił konsystencji ani lepkości po przebiegu 7500 km. A silnik naprawdę ładnie pracuje na tym oleju, tak miękko jak na diesla.
None of you seem to understand...

I'm not locked in here with you.

You're locked in here with me!
Awatar użytkownika
siudek
Bywalec Wyjadacz
Posty: 1673
Rejestracja: 08 sty 2009, 20:47
Seria: Szukam...
Nadwozie: Nie posiadam
Model: Nie mam
Rocznik: 1975
Skrzynia biegów: Nie mam
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
Kontakt:

(E36) olej do 318 tds

Post autor: siudek »

No mój LM również nie zmienił ani konsystencji ani lepkości w odczuciu subiektywnym, a mam na nim już ok. 12kkm zrobione i jest czarny jak smoła. :D Ostatnio jak robiliśmy uszczelkę podstawy filtra oleju to trochę miałem okazję pomacać go. ;] Tym niemniej nie wyciszył mi silnika za bardzo i wydaje mi się ta praca płynna, błyskawicznie zapala, super chodzi...ale nadal twardo. :]
siudek siudkowski

Było Mercedresa Wziąć... ;]
W kwestiach BMW nie pomagam na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
carl0s
Moderator
Moderator
Posty: 980
Rejestracja: 15 wrz 2010, 7:36
Seria: E46
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2000
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Zachodniopomorskie
Lokalizacja: Koszalin

(E36) olej do 318 tds

Post autor: carl0s »

powiem tak: jak miałem poprzednie auto, passata z silnikiem AFN - wiadomo jak chodzą TDI, jak kilo gwoździ na stole wibracyjnym. Taki charakter. Po zmianie z Shella 10w40 na motula xcess silnik nie do poznania. Każdy mówił - e, TDI, musi grzechotać, zwłaszcza, że miał nakulane dobre 400000 km. A tu widzisz 4 litry motula i silniczek zupełnie zmienił kulturę pracy - zdecydowanie się wyciszył, ładniej brzmiał przy kręceniu do końca skali obrotka (a w "szczycie" był zrobiony chipsem na 140 km). No generalnie olej jak najbardziej godny polecenia mimo wysokiej ceny.
None of you seem to understand...

I'm not locked in here with you.

You're locked in here with me!
Dominik86
Bywalec
Posty: 200
Rejestracja: 08 gru 2009, 17:43
Seria: E46
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 330d
Rocznik: 2000
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Pomorskie

(E36) olej do 318 tds

Post autor: Dominik86 »

carl0s pisze:powiem tak: jak miałem poprzednie auto, passata z silnikiem AFN - wiadomo jak chodzą TDI, jak kilo gwoździ na stole wibracyjnym. Taki charakter. Po zmianie z Shella 10w40 na motula xcess silnik nie do poznania. Każdy mówił - e, TDI, musi grzechotać, zwłaszcza, że miał nakulane dobre 400000 km. A tu widzisz 4 litry motula i silniczek zupełnie zmienił kulturę pracy - zdecydowanie się wyciszył, ładniej brzmiał przy kręceniu do końca skali obrotka (a w "szczycie" był zrobiony chipsem na 140 km). No generalnie olej jak najbardziej godny polecenia mimo wysokiej ceny.

i teraz się zastanawiam ile z tego to efekt placebo;)
raz tylko zauwazylem cichsza prace -- na mobilu 1 esp formula (0w30 albo 5w30 zdaje sie) ale... czy to mój słuch czy pragnienie...? :)

bez przyrządu do pomiaru natężenia dźwięku nie ma sensu podchodzić do tematu glosniej/ciszej
Awatar użytkownika
carl0s
Moderator
Moderator
Posty: 980
Rejestracja: 15 wrz 2010, 7:36
Seria: E46
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2000
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Zachodniopomorskie
Lokalizacja: Koszalin

(E36) olej do 318 tds

Post autor: carl0s »

a moim zdaniem właśnie moje ucho jest tutaj najlepszym przyrządem kontrolnym. Skoro ja zauważam różnicę, poruszając się autem na codzień, i w pewnym zakresie obrotów silnik chodzi ciszej, co wpływa bezpośrednio na mój komfort jazdy - nic innego nie jest mi potrzebne.
Ponadto wiesz, gdybym ograniczał się do jednego - dwóch olejów, miałbym może za małą skalę porównawczą, a po przetestowaniu sporej ilości, łącznie z wynalazkami z Lidla, mogę powiedzieć, że rozróżniam czy silnik chodzi głośniej, czy ciszej.
Ja zdaję sobie sprawę, że to jest kwestia osobistego odczucia i opinii tylko mojej własnej, ale w końcu skoro większość czasu jeżdżę wozem JA, a to moje JA bardzo lubi ciszę w aucie, i po zalaniu Motula doszło do wniosku, że cisza jest na poziomie zadowalającym, co więcej trzeba?

;)

A w ogóle, to spokojnych, kolorowych... pitu pitu i tak dalej świą(d)t*
Życzę;)

*właściwe zakreślić.
None of you seem to understand...

I'm not locked in here with you.

You're locked in here with me!
Awatar użytkownika
siudek
Bywalec Wyjadacz
Posty: 1673
Rejestracja: 08 sty 2009, 20:47
Seria: Szukam...
Nadwozie: Nie posiadam
Model: Nie mam
Rocznik: 1975
Skrzynia biegów: Nie mam
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
Kontakt:

(E36) olej do 318 tds

Post autor: siudek »

Dominik, pamiętaj też to o czym Ty zawsze do znudzenia zapominasz - akurat u Ciebie CR ma już dość wysoką kulturę pracy i ciszę i u Ciebie na pewno będzie mniejsza odczuwalna różnica niż w takim TDI!!!! Tutaj kolega odczuł różnicę, bo miał spore porównanie. Poza tym to Twoje pierwsze auto, też bierz pod uwagę odczucia (nie mówię o tym, że już w innych też jeździłeś, ale swoje auto kierowca bardziej zna niż to, w którym jeździł od czasu do czasu).

carl0s, Tobie też pitu pitu z całego serca! :D Zdrowych, pogodnych i wesołych!

P.S. nie dyskutujmy tu o olejach, bo znowu OT będzie zajeduży...
siudek siudkowski

Było Mercedresa Wziąć... ;]
W kwestiach BMW nie pomagam na PW - od tego jest forum!
Dominik86
Bywalec
Posty: 200
Rejestracja: 08 gru 2009, 17:43
Seria: E46
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 330d
Rocznik: 2000
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Pomorskie

(E36) olej do 318 tds

Post autor: Dominik86 »

no wiem, ze TDI nawala... jakby nie bylo co 2 polak ma TDI :P ale jesli cos porowynwac to konkretne dane bo narazie to jak magnetyzery...
Awatar użytkownika
bzyku_2002
Bywalec
Posty: 35
Rejestracja: 16 cze 2012, 22:18
Seria: E36
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 318tds
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Koczała

Re: (E36) olej do 318 tds

Post autor: bzyku_2002 »

U mnie przy przebiegu (licznikowym) ~300 tyś km. Zalałem 5W 40 i zaraz przyjdzie termin następnej wymiany i o dziwo nie dolałem przez ten okres (rok) ani kropli :D Zauważalnych zmian nie odnotowałem, może auto ciut ciut ciszej chodzi :)
Markowsky
Świeżak
Świeżak
Posty: 10
Rejestracja: 17 sie 2013, 16:44
Seria: Szukam...
Nadwozie: Nie posiadam
Model: Nie mam
Rocznik: 2003
Skrzynia biegów: Nie mam
Województwo: Lubelskie

Re: (E36) olej do 318 tds

Post autor: Markowsky »

Też używam Xcess 8100 5W40. Niedawno robiłem trzecią zmianę. Polecam.
ODPOWIEDZ