jaki olej do e34 525 TDS?

Polecane materiały eksploatacyjne (płyny, klocki, opony etc.) i kosmetyki - dyskusje, opinie, informacje.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Dimo
Bywalec Gadulec
Posty: 450
Rejestracja: 11 lis 2010, 22:35
Seria: E39
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1996
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Łódzkie
Lokalizacja: EZD

Re: jaki olej do e34 525 TDS?

Post autor: Dimo »

Wiekszośc dyskusji skupia sie na lepkości-na podstawie powyższych postów i instrukcji fabrycznych wiadomo,że najkorzystniejsza to 5W-40. Równie ważne są dopuszczenia producenta silników i dobrze by było,aby wybrany olej miał takową aprobate BMW (najlepiej Longlife-01). Oczywiście dotyczy to markowych olejów-żaden poważny producent nie odważy sie bezpodstawnie zamieszczac takich dopuszczeń fabrycznych,natomiast w przypadku olejów NO NAME w markecie standardem jest posługiwanie sie aprobatami-pare dni temu widziałem taki marketowy olej z dopuszczeniem BMW :?

MOD: Czystka wykonana.
Obrazek
Jest również 318tds Compact,96r.oraz New Beetle 2.3 V5.
driverv8
zbanowany
zbanowany
Posty: 85
Rejestracja: 24 sty 2013, 14:00
Seria: E39
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 530d
Rocznik: 2000
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Pomorskie

Re: jaki olej do e34 525 TDS?

Post autor: driverv8 »

polecam olej liqui moly MoS2 10W40 z dwusiarczkiem molibdenu w 34 tds na taki zmieniłem też z polecenia i przestała mi olej pobierać a wcześniej na 10-15 tyś ok 1-1,5 musiałem dolać auto ma niecałe 500 tyś km przelatane

w e39 530d 240KM na fabrycznym czipie i z przebiegiem 360 tyś km też mam ten sam olej ,a wcześniej poprzedni właściciel śmigał tylko na olejach liqui moly od nowości z tym że na 0w i później 5w

szczerze mogę polecić te oleje jeśli chodzi o te z dodatkiem MoS2 już od kilku osób usłyszałem że silniki na nich pracują o wiele ciszej i przestają olej pobierać oczywiście jeśli nie brały go 10 na 15 tyś :D
e21 1,8 mi 78r
e34 525 tds
e39 3,0d 240KM
DZWILU88
Bywalec
Posty: 155
Rejestracja: 25 lut 2009, 2:02
Seria: E39
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525tds
Rocznik: 1998
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Śląskie
Lokalizacja: TYCHY

Re: jaki olej do e34 525 TDS?

Post autor: DZWILU88 »

Witam, ma ktoś wiedzę jaka jest różnica między olejem castrol edge 5w30 a orlen extra 5w30. Dla mnie to jedynie różnica w cenia, bo parametry mają prawie identyczne. Jeśli ktoś mógłby mnie oświecić po co przepłacać to chętnie posłucham.
ALBO BMW, ALBO NIC
Awatar użytkownika
gilmor
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: 28 kwie 2012, 15:02
Seria: E34
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525tds
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Łódzkie
Lokalizacja: Ksawerów k/Łodzi

Re: jaki olej do e34 525 TDS?

Post autor: gilmor »

lepiej brzmi jak z angielskim akcentem powiesz że Twoje bmw lata na Castrol Edż 8) w zasadzie to jest jedyne wytłumaczenie :lol:
piwosz192
Bywalec
Posty: 24
Rejestracja: 17 sie 2013, 16:03
Seria: E38
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 740d
Rocznik: 2001
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Łódzkie

Re: jaki olej do e34 525 TDS?

Post autor: piwosz192 »

Polecam Castrol Magnatec Diesel 5W40.
kolejarz77
Bywalec
Posty: 21
Rejestracja: 19 sie 2013, 9:21
Seria: E36
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 325tds
Rocznik: 1997
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Opolskie

Re: jaki olej do e34 525 TDS?

Post autor: kolejarz77 »

Jestem zadowolony z mineralnego.
eazzy
Bywalec
Posty: 22
Rejestracja: 27 lut 2012, 15:54
Seria: Szukam...
Nadwozie: Nie posiadam
Model: Nie mam
Rocznik: 2000
Skrzynia biegów: Nie mam
Województwo: Podlaskie

Re: jaki olej do e34 525 TDS?

Post autor: eazzy »

A ktoś widział nowego Magnatecka? Olej jest zielony
Awatar użytkownika
clubGRANT
Bywalec Gadulec
Posty: 429
Rejestracja: 25 sty 2009, 11:16
Seria: E36
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 325tds
Rocznik: 1998
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Śląskie
Lokalizacja: TYCHY

Re: jaki olej do e34 525 TDS?

Post autor: clubGRANT »

Leję półsyntetyk mobil 1 10w40 od 3 lat i nie ma żadnego problemu czy to z gęstością czy to z ubywaniem bo od wymiany do wymiany na bagnecie tyle samo, a po odpięciu węża z IC do kolektora ssącego zawsze jest tam troszkę oleju z odmy - ciekawe że jest a nie trza dolewać :)
Awatar użytkownika
sylwester067
Bywalec
Posty: 19
Rejestracja: 16 maja 2012, 22:27
Seria: E36
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 318tds
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Mosty k. Gdyni

Re: jaki olej do e34 525 TDS?

Post autor: sylwester067 »

Witam, czym się różni Magnatec 10w40 od Magnatec Diesel 10w40? ten Diesel jest jakis lepszy do tds-a?
db12345
Świeżak
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 20 mar 2013, 20:22
Seria: E39
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1998
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Podkarpackie

Re: jaki olej do e34 525 TDS?

Post autor: db12345 »

nie wiem może to tylko moje skromne zdanie ale nie uważam castrola za jakiś dobry olej..... tak samo jak i mobila, przereklamowane te oleje i często podrabiane kupuje sie niby bańke orginalną a nie wiadomo co tam jest
Ja leje to TDS-a Valvoline durablend 10w40 diesel zużycie oleju jakieś 2 l od wymiany do wymiany, najwięcej jeżdze w trasie (autostrada) więc pewnie olej gubi sie w turbosprężarce
Awatar użytkownika
clubGRANT
Bywalec Gadulec
Posty: 429
Rejestracja: 25 sty 2009, 11:16
Seria: E36
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 325tds
Rocznik: 1998
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Śląskie
Lokalizacja: TYCHY

Re: jaki olej do e34 525 TDS?

Post autor: clubGRANT »

sylwester067 pisze:Witam, czym się różni Magnatec 10w40 od Magnatec Diesel 10w40? ten Diesel jest jakis lepszy do tds-a?
Nie którym ciężko pomyśleć głową i zobaczyć choćby na alleg...o olej castrol 10w40:

http://allegro.pl/listing/listing.php?o ... p-prz-0429

Benzyna -
Klasa jakości: API SL/CF, ACEA A3/B4
Specyfikacje: MB 229.1, VW 505.00
Diesel -
Klasa lepkości: SAE 10W-40
Klasa jakości: API CF, ACEA B4
Specyfikacje: VW 501.01 , 505.00, MB Freigabe 229.1 fiat 9.55535 d2

Jak widzisz w klasie lepkości benzynowy, który jest tańszy od diesla można lać do diesla, tylko nikt o tym nie mówi bo by dużo stracili.
Awatar użytkownika
clubGRANT
Bywalec Gadulec
Posty: 429
Rejestracja: 25 sty 2009, 11:16
Seria: E36
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 325tds
Rocznik: 1998
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Śląskie
Lokalizacja: TYCHY

Re: jaki olej do e34 525 TDS?

Post autor: clubGRANT »

db12345 pisze:nie wiem może to tylko moje skromne zdanie ale nie uważam castrola za jakiś dobry olej..... tak samo jak i mobila, przereklamowane te oleje i często podrabiane kupuje sie niby bańke orginalną a nie wiadomo co tam jest
Ja leje to TDS-a Valvoline durablend 10w40 diesel zużycie oleju jakieś 2 l od wymiany do wymiany, najwięcej jeżdze w trasie (autostrada) więc pewnie olej gubi sie w turbosprężarce
Dziwne bo sam sobie zaprzeczasz pisząc o mobilu i castrolu, a skąd wiesz co jest w bańce Valvoline durablend 10w40 diesel :lol:
pitt49
Bywalec
Posty: 37
Rejestracja: 10 lip 2012, 6:38
Seria: E36
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 325tds
Rocznik: 1996
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Śląskie

Re: jaki olej do e34 525 TDS?

Post autor: pitt49 »

O olejach jest dużo napisane i nie tylko na tym forum. Generalnie, gdzie nie pytałem u różnych handlarzy, mechaników itp. to polecają i leją Castrola. Nie ma żadnej różnicy benzyna czy diesel bo to tylko chwyt marketingowy i nic poza tym. Ja leję BP (należy do grupy Castrola) 10W40 z beczki i też nie trzeba dolewać od wymiany do wymiany. Pzdr
Puciek86
Świeżak
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 15 lis 2009, 19:26
Seria: E46
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2002
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Lubelskie
Lokalizacja: Lubelskie

Re: jaki olej do e34 525 TDS?

Post autor: Puciek86 »

ja osobieście jeżdziłem na valvo dura blend i moge polecić ten olej. Praca silnika dużo cichsza jak na innych.
amdik11
Świeżak
Świeżak
Posty: 1
Rejestracja: 31 sie 2014, 9:47
Seria: Opel
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: Omega B
Rocznik: 2008
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Opolskie

Re: jaki olej do e34 525 TDS?

Post autor: amdik11 »

U mnie dobrze sprawdza się Lotos pół-syntetyczny. Można też stosować uszlachetniacze, tutaj jest artykuł - http://www.motochemia.pl/uszlachetniacz ... 5e85e2e986 czy warto i jak je stosować. Na pewno istotne jest dopasowanie pod konkretny model silnika i samochodu.
Stanisław
Świeżak
Świeżak
Posty: 2
Rejestracja: 12 lis 2016, 23:09
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1994
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Opolskie

Re: jaki olej do e34 525 TDS?

Post autor: StanisÅ‚aw »

Witam
i bardzo dziękuję za to fachowe forum, które od razu „od deski do deski” uważnie przeczytałem, gdyż mam wyjątkowo nietypowy dylemat. Myślę, że moderator dopuści do szerokiej dyskusji opisany przeze mnie problem, albowiem dotychczasowe posty Kolegów nie zahaczyły o wątek dotyczący degradacji oleju silnikowego z powodu jego starzenia się.
A teraz do rzeczy, albowiem nie chcę zanudzać, lecz możliwie krótko przedstawić sprawę. :)

Otóż, ostatnim razem wymieniałem olej w połowie 2007 roku w Autoryzowanej Stacji Obsługi, gdzie zalano mi z beczki półsyntetyk Mobil Super S 10W/40, a na zawieszce olejowej zapisano, że do następnej wymiany mam się zgłosić przy 102,5 tys. kilometrach. Od tamtej pory minęło już przeszło 9 lat, a licznik w moim BMW 525tds aktualnie wskazuje tylko ok. 97,5 tys. kilometrów, natomiast przy rozruchu uspokajająco zapalają się jeszcze trzy zielone prostokąciki, wskazując, że do wymianu oleju jest jeszcze daleko. :D
Toteż błędnie uważałem, że wszystko jest w jak najlepszym porządku i od czasu do czasu, przez ten okres niefrasobliwie wybierałem się tym ww. BMW tylko w dalsze podróże (np. ostatnio, w dniu 1.11.2016 r. jednorazowo, tam i z powrotem, przejechałem 2 x po 200 km). Na co dzień do „tłuczenia” mam Forda Fusion na gaz, a na autostradach przeważnie zachowuję umiarkowaną prędkość jazdy (110 – 130 km/h).

Dopiero od niedawna dowiedziałem się, że oleje starzeją się i że w silniku należy wymieniać je co roku lub co dwa lata – i to nawet wtedy, kiedy, tak jak w moim przypadku, przejechało się niewielką ilość kilometrów.
Sądzę, że przez powyżej opisany grzech zaniedbania co do wymiany oleju - chyba nic nie zepsułem. :(
Silnik jest nadal suchy, cichy, bardzo dynamiczny, nie dymi, a po otwarciu korka oleju nie widać jakichś czarnych nalotów (wskazujących na szlam), gdyż wałek rozrządu wraz z jego dźwigienkami jest czysty. Czarny olej jest wyłącznie na zabrudzonym denku korka wlewu oleju oraz na miarce (bagneciku) do mierzenia jego staniu. Jednak nie czuć go spalenizną, a przy dieslu sadza w oleju to chyba rzecz normalna. Już nie pamiętam czy były konieczne dolewki oleju. :?:

Kiedy w 1995 roku to BMW szczęśliwie tanio w Niemczech zakupiłem (gdyż było po małym dachowaniu) – to jeszcze pachniało nowością, a na liczniku miało oryginalny stan ok. 70 tys. km. Sądzę, że poprzedni właściciel (jakim była wypożyczalnia samochodów) przeprowadzał w nim regularnie przeglądy serwisowe. W takim razie w Niemczech chyba od początku był wlewany syntetyk. :D
Niestety w Polsce, za namową znajomego mechanika, sprawa została troszkę spartolona, gdyż zamiast syntetyka lało się już tylko półsyntetyk. :(

Zachęcony opisami w postach Kolegów co do udanego przejścia z oleju półsyntetycznego, a nawet mineralnego, na pełny syntetyk – chciałbym również podobnie postąpić. :D
Niestety, jak już wspominałem, u mnie ciąży ten wielki grzech zaniedbania (a raczej zaspania sprawy), gdyż w silniku przez przeszło 9 lat w ogóle nie był odświeżająco wymieniany olej (półsyntetyk), a zatem zachodzi poważna obawa, iż przez to mogły sparcieć (znacząco sczerstwieć) uszczelki, gdyż nie można na 100% wykluczyć, że dodatki w oleju zapewniające ich elastyczność nie uległy znacznej degradacji. :(

Gdybym miał pewność, że nic się nie stanie – to wlałbym w pełni syntetyczny olej VALVOLINE SYNPOWER 5W40, bo tak zaleca fachowa lektura w Internecie. Ponadto Valvoline nie jest rozlewana w Polsce – co również ma duże znaczenie. Na uwadze mam również olej SHELL HELIX ULTRA DIESEL 5W40. Te dwa ww. oleje są do nabycia w podobnej cenie (np., na Allegro w przypadku obu, ww. olei 7l kosztuje ok. 160 zł).
Oczywiście, przed wlaniem syntetyka wykonałbym płukanie silnika sprawdzonym już środkiem LM ENGINE FLUSH lub też VALVOLINE ENGINE FLUSH do delikatnego rozpuszczania osadów w przeciągu 5 minut (produkt ten jest całkowicie bezpieczny w użyciu, gdyż nie wpływa na twarde warstwy węgla i osadu, a ponadto nie zawiera żadnych rozpuszczalników chlorowanych. Ten Engine Flush ponoć nie uszkadza uszczelek
----> http://allegro.pl/valvoline-engine-flus ... 94447.html). :D

Znajomy mechanik widząc moje chęci do przejścia z oleju półsyntetycznego na pełny syntetyk jednak rodzi mi ostrożne powstrzymanie się – i tu wskazuje na VALVOLINE DURABLEND DIESEL 10W40. :!:
No i teraz jestem w przysłowiowej kropce bojaźliwego niezdecydowania, bo jako niefachowcowi brakuje mi pewności co do podjęcia właściwej decyzji. :(
Toteż zapraszam Kolegów do poczynienia merytorycznie pomocnych wskazówek w tym szczególnym temacie, gdyż mechanicy nie zawsze maja rację.
Pozdrawiam serdecznie
:wink:
Stanisław
Świeżak
Świeżak
Posty: 2
Rejestracja: 12 lis 2016, 23:09
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1994
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Opolskie

Re: jaki olej do e34 525 TDS?

Post autor: StanisÅ‚aw »

W powyższym moim poście zapomniałem poinformować, że moje BMW 525 tds jest przez cały czas garażowane w bardzo suchym, nie ogrzewanym garażu. Natomiast w okresie zimowym absolutnie nie jest używane - co moim zdaniem ma również korzystny wpływ na jakość starzejącego się oleju w silniku, albowiem przez to w misce olejowej skrapla się mniej kondensatu z pary wodnej. :D
Awatar użytkownika
Markiej
Bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 19 sty 2011, 12:00
Seria: E28
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525td
Rocznik: 1986
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Podkarpackie

Re: jaki olej do e34 525 TDS?

Post autor: Markiej »

Zmień olej jeszcze raz na mobila, przejedz ok 1tys km i zmień ponownie. Tylko że na tego valvo ew motula, oczywiście razem z filtrem. Według mnie tak będzie najbezpieczniej.
widal
Świeżak
Świeżak
Posty: 1
Rejestracja: 21 cze 2018, 21:48

Re: jaki olej do e34 525 TDS?

Post autor: widal »

a co myślicie o olejach shell?? Mam mechanika który stosuje Helixa i chce w moim aucie też go użyć. Nigdy nie miałem z nim styczności więc nic o nim nie wiem :/
ODPOWIEDZ