Olej w automacie (olej w skrzyni automatycznej)

Polecane materiały eksploatacyjne (płyny, klocki, opony etc.) i kosmetyki - dyskusje, opinie, informacje.

Moderator: Moderatorzy

krisztof2000
Bywalec
Posty: 92
Rejestracja: 09 paź 2008, 19:47
Seria: E36
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 325tds
Rocznik: 1998
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Dolnośląskie
Lokalizacja: lubin

Post autor: krisztof2000 »

to też zależy jaki olej do skrzyni zalejesz jak jakiś po 20 zł to wymienia się częściej a jak jakiś po 60 to wiadomo ze jest wyższej jakości i nie zużyje się tak szybko z tego co wiem to do bmw serwis leje castrol i dlatego wymianę się zaleca co 200 (a i słyszałem ze co 300) to tez zależy jak kto jeździ
u mnie akurat jest bmw 525 tds e34 95r ze skrzynia bodajże 5ph18 olej był wymieniony jak auto do polski przyjechało przy przebiegu 300tys teraz jest 370 i wszystko jest jak należy olej był wlany castrol już nie pamiętam jaki dokładnie rodzaj ale był dobrany po nr vin wiec na bank to co miało być.

ps spotkałem się z przypadkiem ze gość przyjechał do kolegi na warsztat z padnięta skrzynia miał bmw z 92r automatyczna skrzynia 500km po wymianie padła jakieś pajace mu nalali zwykłego przekładniowego akurat dobrze trafił bo kolega miał taka skrzynie na zbyciu i za 500zł dziadkowi oddał a cała zabawa go kosztowała coś około 1000zł olej oczywiście castrol został zalany. po jechał do tamtych co mu ten olej zalali a ci do niego ma pan fakturę? a on ze nie bo nie dali mu to mu powiedzieli to ch... ci w d...!
pewnie głąby pierwszy raz w automacie olej wymieniali...

a skrzynia 5hp 18 ma 5 biegów + nadbieg czyli tak jakby 6
Awatar użytkownika
krzysztoftds
Bywalec
Posty: 99
Rejestracja: 18 sty 2009, 13:16
Seria: E39
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1996
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: krzysztoftds »

Ja mam nieco nowszy model ale zasada wymiany pewnie podobna. Spuszczasz całkowicie olej i przez górny korek wlewowy pod samochodem dolewasz olej , zaznaczam że robisz to przy wyłączonym silniku. Kiedy zacznie się przelewać zakręcasz korek i odpalasz na kilka chwil samochód aby ten zaciągnął olej. Gasisz auto odkręcasz i ponownie zalewasz do momentu przelania. Ponownie odpalasz i dolewasz na chodzącym silniku także do chwili aż olej zacznie wyciekać korkiem.
elmo0104
Świeżak
Świeżak
Posty: 1
Rejestracja: 28 cze 2009, 13:51
Lokalizacja: łódź

Post autor: elmo0104 »

krisztof2000 5hp18 ma 5 biegów!! To nie jest zaden nadbieg tylko lockup na 5 biegu(sprzeglo przestaje sie slizgac i zapina sie sztywno).
krisztof2000
Bywalec
Posty: 92
Rejestracja: 09 paź 2008, 19:47
Seria: E36
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 325tds
Rocznik: 1998
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Dolnośląskie
Lokalizacja: lubin

Post autor: krisztof2000 »

mogę się mylić jak liczyłem to mi tyle wyszło
Awatar użytkownika
biernus
Bywalec Gadulec
Posty: 419
Rejestracja: 20 sty 2008, 22:57
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1993
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Śląskie
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

Post autor: biernus »

elmo0104 pisze:krisztof2000 5hp18 ma 5 biegów!! To nie jest zaden nadbieg tylko lockup na 5 biegu(sprzeglo przestaje sie slizgac i zapina sie sztywno).
Dokladnie tak ale lwia czesc uzytkownikow tej skrzyni nazywa go "6" biegiem...
Obrazek
Naj.... forum o TDS-ach http://www.bmw-diesel.pl
siwyelk13
Świeżak
Świeżak
Posty: 2
Rejestracja: 23 sie 2009, 14:31
Seria: E39
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1997
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: EÅ‚k

Post autor: siwyelk13 »

Witam wszystkich jestem tu nowy to moj pierwszy post mal taki pytanko. Dziś byłem u mechanika w sprawie wymiany oleju w silniku ale przy okazji gość sprzwdzł olej w skrzyni był w normie ale powiedział mi że jest zła barwa oleju i że albo coś się dzieje w skrzyni i raczej trżeba wymienić olej koszt takiej operacji to 500 zł co o tym myślicie pozdrawiam
Awatar użytkownika
krzysztoftds
Bywalec
Posty: 99
Rejestracja: 18 sty 2009, 13:16
Seria: E39
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1996
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: krzysztoftds »

Wiadomo że olej powinien mieć ciemno czerwoną barwę jeśli jest inna dla pewności powinieneś go wymienić. Jeśli olej jest czarny może to oznaczać , że dawno nikt tam nie zaglądał , a powinno się go wymieniać maksimum co 100 tys. km. Co do kosztów są realne , a w przypadku oszczędzania na obsłudze skrzyni automatycznej będziesz żałował.
kubsonks
Bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 22 sie 2009, 17:45
Lokalizacja: Czewa

Post autor: kubsonks »

Koledzy jesli sie nie jest pewnym ze olej nie byl wymieniany regularnie to sie go nie wymienia!!.. skrzyni moze to tylko zaszkodzic znam wiele osob co powymienialo olej z filtrami i po kilku km. skrzynia nadala sie na szrot nie przelaczala plynnie biegow itp...
Więc lepiej tylko go dolac jesli jest za malo i tyle..
Awatar użytkownika
Łosiowy
Administrator
Administrator
Posty: 946
Rejestracja: 27 gru 2007, 15:37
Seria: E65-68
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: Nie mam
Rocznik: 1998
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Sopot

Post autor: Łosiowy »

kubsonks pisze:Koledzy jesli sie nie jest pewnym ze olej nie byl wymieniany regularnie to sie go nie wymienia!!.. skrzyni moze to tylko zaszkodzic znam wiele osob co powymienialo olej z filtrami i po kilku km. skrzynia nadala sie na szrot nie przelaczala plynnie biegow itp...
Więc lepiej tylko go dolac jesli jest za malo i tyle..
To chyba jakaś nowość w temacie.Moze Tobie chodzi o wymiane na nie własciwy to sie zgodze ze skrzynia moze paść .

P.S. To samo można powiedziec o wymianie oleju w silniku .Lepiej zrobić dolewke a jaka oszczedność....
Obrazek
kubsonks
Bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 22 sie 2009, 17:45
Lokalizacja: Czewa

Post autor: kubsonks »

Olej z aso wydawali po kilka tysi i co przy zmianie biegow zaczynalo trzosc buda jak poj.....
kazdy ma swoje zdanie mechanik z aso <kumpel> powiedzial to samo co ja jesli sie nie jest pewnym czy byl w skrzyni olej wymieniany to sie nie powininno wymienuac
Awatar użytkownika
Deacon
Bywalec Wyjadacz
Posty: 728
Rejestracja: 17 lut 2008, 12:39
Rocznik: 2005
Województwo: Śląskie
Lokalizacja: Sosnowiec Radzionków

Post autor: Deacon »

a jak w silniku nie byl wymieniany to tez sie nie powinno wymieniac? bzdury. wlasnie tacy mechanicy w aso pracuja.
Awatar użytkownika
Łosiowy
Administrator
Administrator
Posty: 946
Rejestracja: 27 gru 2007, 15:37
Seria: E65-68
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: Nie mam
Rocznik: 1998
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Sopot

Post autor: Łosiowy »

Ja nie byłem pewny swojego oleju w skrzyni i go wymieniłem .Było wiele przypadków na forum ze po wymianie skrzynia zaczela pracowac poprawnie.Poczatkowa diagnoza skrzynia do remontu
Obrazek
kubsonks
Bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 22 sie 2009, 17:45
Lokalizacja: Czewa

Post autor: kubsonks »

``Jeśli chodzi o wymiane oleju to powtarzam jeszcze raz,olej wymienia sie TYLKO w automacie 4-robiegowym, w pozostały skrzyniach nie ma takiej potrzeby, olej w z skrzyni nie ulega jakimś większym obcążeniom, jeśli było by inaczej, audi bezwzględnie zalecało by wymieniać olej, a tak nie jest. Padające skrzynie nie mają absolutnie związku z tym czy olej był wymieniany czy nie, tylko dlatego czy jest olej w z skrzyni czy nie. Przy każdych przęglądach zaleca się sprawdzenie czy nie ma wycieków, i w razie potrzeby uzupełnić olej, jeśli wszystko jest w porządku i nie ma wycieków to nie WYMIENIAJCIE oleju bo po co, to tak jak by wymieniać palącą sie żarówke w mieszkaniu tylko dlatego że jest stara, powtarzam jeszcze raz, nie wymieniajcie oleju w z skrzyni jesli nie ma takiej potrzeby bo to GłUPOTA :lol:``


Obrazek

Obrazek

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2d0 ... 065d3.html



zdania sa podzielone takze najlepiej zamknac ten temat kazdy zrobi jak uwaza.
Awatar użytkownika
Deacon
Bywalec Wyjadacz
Posty: 728
Rejestracja: 17 lut 2008, 12:39
Rocznik: 2005
Województwo: Śląskie
Lokalizacja: Sosnowiec Radzionków

Post autor: Deacon »

ale co mnie obchodzi Audi? w aso BMW tez mowia, ze sie nie wymiania a ja z odswiadczenia wiem co innego. skrzynia nie ulega wiekszym obciazeniom? padajace skrzynie nie maja absolutnie zwiazku z wymiana oleju? LOL chlopie ale herezje piszesz. miales kiedykolwiek 5HP18? kazdy uzytkownik tej skrzyni ci powie, ze olej sie wymiania i jego stan (mam tu na mysli jakosc a nie ilosc) ma wplyw na jej dzialanie. poczytaj ile ludzi pisze, ze np: skrzynia mu szarpie, z opoznieniem wbija biegi a po zmianie oleju jak reka odjal. cud, norlamnie cud :)
Ostatnio zmieniony 31 sie 2009, 13:03 przez Deacon, łącznie zmieniany 1 raz.
kubsonks
Bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 22 sie 2009, 17:45
Lokalizacja: Czewa

Post autor: kubsonks »

Audi wypuszczalo skrzynie BMW takze...

dobra dobra niech Wam bedzie ja mam swoje zdanie mam tipa 5 biegowego i nie bd zmienial oleju jak padnie skrzynia trudno wymienie całą na nowke.. proste

skrzynie wg grupy vag i tak powinno sie wymieniac po 200-250tys km.. bo wtedy padaja..
Awatar użytkownika
raven_1983
Ekspert
Ekspert
Posty: 2286
Rejestracja: 16 mar 2009, 9:56
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1992
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: raven_1983 »

Kubsonks - piszesz BARDZO ciekawe treści... miłego szukania nowej skrzyni.

W automatach zaleca się wymieniać olej co 50-100 kkm - czemu ASO mówi, że się nie wymienia? bo im prościej zamienić skrzynie sztuka za sztukę... przyjeżdża taka gotowa do montażu... na 100% sprawna... świeżutka... odkręcić "kilka" śrubek... wymienić... skasować duuuużo złotówek za nową skrzynię i super skomplikowaną wymianę.

Aha... jeszcze jedno... Zamiast pytać aso lepiej zapytać ekspertów od skrzyń... w szczególności ich producenta...

Co ciekawe producent wyraźnie mówi o wymianie oleju chociaż wymiana skrzyń pewnie była by dla niego bardziej opłacalna.

Edit: Poprawiona literówka.
Ostatnio zmieniony 31 sie 2009, 20:29 przez raven_1983, łącznie zmieniany 1 raz.
Doden
Bywalec
Posty: 42
Rejestracja: 21 cze 2009, 13:44
Seria: E36
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 318tds
Rocznik: 1996
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Wielkopolskie
Lokalizacja: Jarocin

Post autor: Doden »

A ja znalazlem idealna strone na temat oleju pelna tabela jaki olej mozna lac do naszych skrzyn a wymiana co 80 000 120 000km lub co 8 lat ,
Pozdro
http://www.prnd.pl/porady/oleje.htm
Bylo :)
e30 316i M40
e36 320i M50
e32 730i M30
e32 730i M30
e34 525tds touring automat
e34 525tds touring manual
e36 325i coupe
e36 325i touring automat
A obecnie :
E36 318 tds touring ..
Awatar użytkownika
darekxxx
Bywalec
Posty: 23
Rejestracja: 07 cze 2009, 13:23
Seria: E34
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525tds
Rocznik: 1992
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Śląskie
Lokalizacja: RYBNIK

Post autor: darekxxx »

Witam. A jak sprawdzić stan oleju i gdzie sie go wlewa wie może ktoś?
Doden
Bywalec
Posty: 42
Rejestracja: 21 cze 2009, 13:44
Seria: E36
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 318tds
Rocznik: 1996
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Wielkopolskie
Lokalizacja: Jarocin

Post autor: Doden »

W misce skrzyni masz 2 korki jeden maly i duzy wlewowy ze tak powiem po odkreceniu tego duzego powinien wyplywac olej i wtedy masz maxx ,.W tych skrzyniach nie wystepuje miarka oleju.
Bylo :)
e30 316i M40
e36 320i M50
e32 730i M30
e32 730i M30
e34 525tds touring automat
e34 525tds touring manual
e36 325i coupe
e36 325i touring automat
A obecnie :
E36 318 tds touring ..
Awatar użytkownika
darekxxx
Bywalec
Posty: 23
Rejestracja: 07 cze 2009, 13:23
Seria: E34
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525tds
Rocznik: 1992
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Śląskie
Lokalizacja: RYBNIK

Post autor: darekxxx »

Dzięki. Będzie rok jak go kupiłem ma 320,000 km.przejechane a do 2007 roku był serwisowany w niemczech w PIT STOP BMW mam na to papiery, narazie płynnie chodzi ale wole sprawdzić.
ODPOWIEDZ