Ile palą nasze tds'y

Problematyka związana ze spalaniem oraz paliwami (w tym biopaliwa i ekologia).

Moderator: Moderatorzy

Ile pali Twój tds

 
Liczba głosów: 0

Awatar użytkownika
alfuns
Bywalec
Posty: 187
Rejestracja: 12 cze 2011, 12:05
Seria: E34
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525tds
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Wielkopolskie
Lokalizacja: Przedmieścia Poznania !

Re: Ile palą nasze tds'y

Post autor: alfuns »

Raven, dzięki za pomoc ale po co mu tam "wajchlować" :) Niech sobie zmienia jak chce, komfort, wygoda to żadne porównanie z manualem a jak się człowiek uprze to spali i te 7-8ltr w trasie także mam nadzieję że tak dalej pójdzie :). A jak zapodałeś pomysł, to jutro spróbuję zobaczymy czy zmieni przy tych 85 :) A jak już jesteśmy przy temacie, jadąc tak 80-90km/h mam 1300-400 obrotów więc nie wiem czy ten Lockup się chwycił czy nie? I tylko nie mów, że mam coś z****** bo to jest mój drugi BMW z tą samą skrzynią, tym samym motorem i zmienia tak samo... Spalanie podobne więc albo mam ciężkiego papcia albo po prostu jakiś pech mnie prześladuje.

MOD: Nie przeklinamy na forum kolego.
BMW - Tego szukamy
Awatar użytkownika
raven_1983
Ekspert
Ekspert
Posty: 2286
Rejestracja: 16 mar 2009, 9:56
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1992
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ile palą nasze tds'y

Post autor: raven_1983 »

Nie chodzi o wachlowanie wybierakiem - skrzynia i jej sterownik sam wybiera najwyższy możliwy bieg (opierając się głównie na prędkości i dawce paliwa).

1400 RPM przy 90 wygląda na zapięty lockup.

Jeżeli dodajesz gazu (nieznacznie) a tego rezultatem jest wzrost spalania, przy praktycznie braku wzrostu obrotów to lockup jest zapięty - na piątce będzie nieznaczna różnica obrotów.
Awatar użytkownika
niebo
Bywalec Gadulec
Posty: 539
Rejestracja: 04 gru 2009, 20:15
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Ile palą nasze tds'y

Post autor: niebo »

Najniższa prędkość na jakiej udało mi się zapiąć ''lock-up'' to licznikowe niecałe 80km/h... przy 70km/h niestety już nie umiem :wink:
Awatar użytkownika
alfuns
Bywalec
Posty: 187
Rejestracja: 12 cze 2011, 12:05
Seria: E34
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525tds
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Wielkopolskie
Lokalizacja: Przedmieścia Poznania !

Re: Ile palą nasze tds'y

Post autor: alfuns »

Patrzałem dziś rano i jednak ta 5tka wchodzi przy 80km/h, tylko mój popsuty mózg myślał, że to czwórka. Tak jak mówiłeś, zapiąłem tempomat przy 80, zrzucilem na 4ke i obroty wzrosły. Lockup zapina tak 85-90 w tym zakresie, bynajmniej tak jest u mnie. A na 60km/h jest czwórka idealnie.
BMW - Tego szukamy
Dawit000
Bywalec
Posty: 194
Rejestracja: 25 cze 2009, 10:51
Seria: E34
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525tds
Rocznik: 1994
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Wielkopolskie
Lokalizacja: Turek

Re: Ile palą nasze tds'y

Post autor: Dawit000 »

siudek pisze:Jaka ta trasa i jakie prędkości? Jeśli standardowa trasa (mało postojów, prędkość 90-120km/h) to trochę dużo dla manualnej skrzyni. Chyba że faktycznie worki z piaskiem wozisz przez Polskę.

Stan pompy, jakość paliwa, dawka, przelewy, brak wycieków. W pierwszej kolejności skontroluj te sprawy. Następnie wtryski. Wtedy będziesz wiedział czy tyle "pali" czy raczej tyle "leje".
Siudek trasa Polska- Holandia Auto załadowane ale nie ciąga lawety. Ot jedzenie i ubrania. Paliwo orlen verva. Wsiadam w Turku pierwszy przystanek na orlenie przed granicą (wychodzi jakieś ~~300km) a następny w Holandi prędkość przez całą droge 120km/h na tempomacie ze względu właśnie na spalanie. Wtryski nie leją. Niewiem czemu to tyle pali. W lipcu robie przegląd(tzn remont silnika) i pompe dam do pompiarza niech ją przejrzy może się coś poprawi.
scibor1
Bywalec
Posty: 42
Rejestracja: 08 sty 2012, 18:41
Seria: E34
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525tds
Rocznik: 1993
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Warmińsko-mazurskie

Re: Ile palą nasze tds'y

Post autor: scibor1 »

Tak przeglądam ten temat i dochodzę do wniosku, że mój TDS jest zepsuty. Bo za mało pali. Przy normalnej jeździe w trasie z prędkością 80-90km/h (średnia z kompa wychodzi 53km/h, ale po drodze jest sporo wiosek i jedna granica:)) wychodzi 6,0l/100km. Jak jadę "oszczędnie" to dziś na tej samej trasie doszedłem do 5,4 na kompie. A komputer spalanie zawyża...
Dawit000
Bywalec
Posty: 194
Rejestracja: 25 cze 2009, 10:51
Seria: E34
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525tds
Rocznik: 1994
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Wielkopolskie
Lokalizacja: Turek

Re: Ile palą nasze tds'y

Post autor: Dawit000 »

hmmm ja jeżdze głównie po autostradach tak że dla mnie normalna jazda w trasie to 120-130.
Awatar użytkownika
Jawor
Administrator
Administrator
Posty: 2404
Rejestracja: 26 gru 2007, 23:02
Seria: E90-93
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2010
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Ile palą nasze tds'y

Post autor: Jawor »

scibor1 pisze:Jak jadę "oszczędnie" to dziś na tej samej trasie doszedłem do 5,4 na kompie. A komputer spalanie zawyża...
Wszyscy piszą że jednak podaje o litr mniej, więc jak zawyża?
Zaraz napiszesz że rzeczywiste spalanie w m51 wychodzi Ci ok. 4l/100km i to w mieście.
Powrót do korzeni: e34 Ponton

Moje byłe:
Zobacz moją… zieloną… ropuchę!
Rodzinkę wożę 318d
scibor1
Bywalec
Posty: 42
Rejestracja: 08 sty 2012, 18:41
Seria: E34
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525tds
Rocznik: 1993
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Warmińsko-mazurskie

Re: Ile palą nasze tds'y

Post autor: scibor1 »

Jawor pisze:
scibor1 pisze:Jak jadę "oszczędnie" to dziś na tej samej trasie doszedłem do 5,4 na kompie. A komputer spalanie zawyża...
Wszyscy piszą że jednak podaje o litr mniej, więc jak zawyża?
Zaraz napiszesz że rzeczywiste spalanie w m51 wychodzi Ci ok. 4l/100km i to w mieście.
Robię trasę 50,0km (tyle mam ze środka podwórka do stacji na której tankuję). Jadę na suchym zbiorniku, pod maską mam bańkę z 5,0 litra ON (odmierzone laboratoryjną zlewką). Po zatankowaniu do pełna przełączam się na tradycyjny układ paliwowy. W tym momencie komp pokazuje 6,0l/100km (wyzerowany przed wyjazdem). Po powrocie do domu przelewam pozostałe w bańce paliwo do naczynia pomiarowego - zwykle jest 2,1 litra z 5ciu, czyli na przejechanie 50,0km zużyłem 2,9 litra, co daje 5,8l/100km. Na tym opieram twierdzenie o zawyżaniu zużycia przez komputer. Spostrzeżenie opisane już kiedyś, tylko wtedy dotyczyło wyjeżdżenia pełnego baku i zatankowania do pełna. To co piszą "wszyscy" ma drugorzędne znaczenie.
Nie, nie napiszę, że "rzeczywiste spalanie w m51 wychodzi mi ok. 4l/100km i to w mieście", bo nie jeżdżę w mieście i nie mam jak sprawdzić;) Masz do mnie jakieś 150km. Możesz przyjechać osobiście i sprawdzić, że jest jak piszę. Możesz zabrać rodzinę i przyjechać na weekend albo wakacje - prowadzę m.inn. agroturystykę. Zapraszam:)
Awatar użytkownika
alfuns
Bywalec
Posty: 187
Rejestracja: 12 cze 2011, 12:05
Seria: E34
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525tds
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Wielkopolskie
Lokalizacja: Przedmieścia Poznania !

Re: Ile palą nasze tds'y

Post autor: alfuns »

Po pierwsze TDSem na "suchym" zbiorniku się nie jeździ, a po drugie jak Ci pali 6 to spoko:). Kupiłem E39 w manualu i wyszedł mi 7,4ltr więc jakiejś tam tragedii nie ma. Tyle, ze non stop tak 120km/h więc raczej muląco trochę.
BMW - Tego szukamy
scibor1
Bywalec
Posty: 42
Rejestracja: 08 sty 2012, 18:41
Seria: E34
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525tds
Rocznik: 1993
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Warmińsko-mazurskie

Re: Ile palą nasze tds'y

Post autor: scibor1 »

Dlaczego nie jeździ się na suchym zbiorniku?
Gwoli wyjaśnienia - jadąc na suchym zbiorniku, czyli na paliwie z bańki pod maską, wyciągam bezpiecznik 23 obsługujący pompkę paliwa w zbiorniku, żeby nie chodziła na sucho. W przewód paliwa są wpięte dwa zaworki zwrotne (przy filtrze paliwa i przy zbiorniku), żeby zapobiec zapowietrzeniu układu. Całośc powstała jako zestaw awaryjny w przypadku awarii rzeczonej pompki w zbiorniku (raz mnie to spotkało i faktycznie osiągnąłem imponujące zużycie paliwa na trasie na poziomie 3,5l/100km, bo 25km na holu;)) I tego zestawu awaryjnego używam jak jadę zatankowac, ponieważ pompka przestaje podawac paliwo jak jeszcze jest ok 5 litrów w zbiorniku.
Dwa posty wyżej zapomniałem o dośc istotnym szczególe - jeżdżę na oponach 195/65R15, a najmniejsze zalecane z tego co pamiętam to 195/70R15, co daje 2% błędu. Dlatego nieco wyższe zużycie paliwa z komputera traktuję jako miarodajne.
Awatar użytkownika
pawlo1982
Bywalec
Posty: 66
Rejestracja: 22 lis 2010, 13:57
Seria: E39
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1996
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Mazowieckie

Re: Ile palą nasze tds'y

Post autor: pawlo1982 »

mały edit na innym silniku te same auto a silnik po wymianie z pompą wychodzi mi po przejechaniu prawie 400km miasto i bardziej trasa wyszło 7,35/100 - tankowane pod korek..
danielck
Bywalec
Posty: 97
Rejestracja: 19 paź 2010, 12:54
Seria: E36
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 318tds
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Re: Ile palą nasze tds'y

Post autor: danielck »

Po wymianie rozrządu i ustawieniu go jak trzeba spalanie spadło z 9 mieście do ok 7,5 - 7,7l/100km. Bak pod korek (nie wiem ile wejdzie pod sam korek zakładam że więcej trochę niż katalogowe 62 litry ) zrobiłem 825km i zalałem 59,25l znów pod korek. Pacjent 318 Tds Touring 95' na szafie 248tys.
Awatar użytkownika
bzyku_2002
Bywalec
Posty: 35
Rejestracja: 16 cze 2012, 22:18
Seria: E36
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 318tds
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Koczała

Re: Ile palą nasze tds'y

Post autor: bzyku_2002 »

No to i ja coś napiszę.

Auto jeździ raczej po wiosce od czasu do czasu w trasę, ciężka noga i wkór... że taki muł a spalanie ok 6-8 l/100km więc niema ani szału ani tragedii
Awatar użytkownika
alfuns
Bywalec
Posty: 187
Rejestracja: 12 cze 2011, 12:05
Seria: E34
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525tds
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Wielkopolskie
Lokalizacja: Przedmieścia Poznania !

Re: Ile palą nasze tds'y

Post autor: alfuns »

no... 1,7 tds 6-8ltr a Wy gadacie że 2,5 pali 5-6 (przesada)
BMW - Tego szukamy
Awatar użytkownika
siudek
Bywalec Wyjadacz
Posty: 1673
Rejestracja: 08 sty 2009, 20:47
Seria: Szukam...
Nadwozie: Nie posiadam
Model: Nie mam
Rocznik: 1975
Skrzynia biegów: Nie mam
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
Kontakt:

Re: Ile palą nasze tds'y

Post autor: siudek »

I znowu jak dzieci.

Kolego Alfuns - pamiętaj, że spalanie w samochodzie to nie jest funkcja prostoliniowa, im większa pojemność silnika tym większe spalanie musi być. To że w bloku mieści się więcej paliwa to oczywiste, pytanie tylko pozostaje jak bardzo musi wysilić się ten mniejszy silnik aby uzyskać to co ten większy wypracowuje bez "pocenia się". Tak to działa - dlatego w 1.6CDI po włączeniu klimatyzacji nagle ubywa paliwa ze zbiornika, a w takim 3.0td różnica jest ledwo zauważalna. Oprócz oczywistych warunków pozostają umiejętności eco-drivingu kierowcy. To on w dużej mierze decyduje ile jego silnik spali paliwa.

Wydaje mi się, że zamkniemy ten wątek, bo staje się on kompletnie bezsensowny.
siudek siudkowski

Było Mercedresa Wziąć... ;]
W kwestiach BMW nie pomagam na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
bzyku_2002
Bywalec
Posty: 35
Rejestracja: 16 cze 2012, 22:18
Seria: E36
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 318tds
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Koczała

Re: Ile palą nasze tds'y

Post autor: bzyku_2002 »

siudek pisze:Oprócz oczywistych warunków pozostają umiejętności eco-drivingu kierowcy. To on w dużej mierze decyduje ile jego silnik spali paliwa.

Wydaje mi się, że zamkniemy ten wątek, bo staje się on kompletnie bezsensowny.
Po co od razu zamykać?? Dla mnie eco-driving nie istnieje. Do tego mam rower w piwnicy. Nigdy nie oszczędzałem auta tzn staram się nie być zawali drogą ;-)
Awatar użytkownika
siudek
Bywalec Wyjadacz
Posty: 1673
Rejestracja: 08 sty 2009, 20:47
Seria: Szukam...
Nadwozie: Nie posiadam
Model: Nie mam
Rocznik: 1975
Skrzynia biegów: Nie mam
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
Kontakt:

Re: Ile palą nasze tds'y

Post autor: siudek »

ECO-DRIVING to ekonomiczna jazda, nie koniecznie "zawalidroga". Oprócz pedału gazu - który jako jedyny większości chyba się kojarzy z samochodem - jest jeszcze sposób zmiany biegów, przyśpieszania, paliwo, opony, ciśnienie opon i umiejętności jazdy. Można jeździć dynamicznie wciskając gaz w podłogę i zostawiając chmurę dymu, a można bardzo podobne efekty uzyskać mądrą zmianą biegów i operowaniem momentem. Tym często różni się doświadczony kierowca znający swój samochód od młodzika (lub np. ten kto dostał właśnie samochód, od tego który użytkuje go jako narzędzie pracy).

To jak bardzo chcemy być "eco" a jak bardzo "driving" zależy już tylko indywidualnie od kierowcy. Fajnie jest pobawić się, ale po co codziennie jeżdżąc jako np. przedstawiciel handlowy wyrzucać pieniądze w błoto, czy codziennie "męczyć" auto na każdych światłach (no bo co ludzie pomyślą...)? Szanuję swoje auto i chociaż w mieście nie należę do emerytów za kółkiem, jak mogę to wolę oszczędzić, a pieniądze wydać na zabawę na spocie.

Tak samo taki 3.0d czy 4.0d przy zasadach eco-drivingu jeździ znacznie dynamiczniej niż taki 1.8tds z gazem w podłodze. Różni ludzie, różne silniki, różne potrzeby - radość z jazdy to nie tylko gaz. A rower dla mnie to nie eco-driving tylko rekreacja i sport.
siudek siudkowski

Było Mercedresa Wziąć... ;]
W kwestiach BMW nie pomagam na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
raven_1983
Ekspert
Ekspert
Posty: 2286
Rejestracja: 16 mar 2009, 9:56
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1992
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ile palą nasze tds'y

Post autor: raven_1983 »

A co tam... kij w mrowisko... jak zwykle...

Ostatnio zrobiłem 250 w trasie jadąc spokojnie, bez szaleństw... przyspieszanie? bez ciśnienia... nie muszę być pierwszy.

Wyprzedzanie tak aby nie deptać w podłogę i nie hamować za chwilę... płynna, na pełnym luzie jazda.

Część trasy ekspresówką, część po drogach lokalnych... średnie spalanie? 6.8 l/100.
Awatar użytkownika
siudek
Bywalec Wyjadacz
Posty: 1673
Rejestracja: 08 sty 2009, 20:47
Seria: Szukam...
Nadwozie: Nie posiadam
Model: Nie mam
Rocznik: 1975
Skrzynia biegów: Nie mam
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
Kontakt:

Re: Ile palą nasze tds'y

Post autor: siudek »

Zapomniałem - umiejętne używanie hamulców i hamowanie silnikiem to również element eco-drivingu.

Ja zazwyczaj trasę mam jakąś dłuższą, często po Mazurach, lubię szybciej pojechać ale też bez spięć. Spalanie zazwyczaj wychodzi ok. 7-7,5l, na pusto (jak sam jadę) to bliżej 7. Ale bywało i mniej, tak samo wiem, że inni którzy się bardziej postarają mogą osiągnąć równie niskie jak nie niższe efekty. Zatem jak ktoś powie, że mu w mieście m51 spala 4l to pisze bajki. Ale jak powie, że 6l w trasie to jestem w stanie uwierzyć. Mi kiedyś w trasie Gdańsk-Warszawa przez Mazury :D średnia wyszła 9,8l.

Pzdr.
siudek siudkowski

Było Mercedresa Wziąć... ;]
W kwestiach BMW nie pomagam na PW - od tego jest forum!
ODPOWIEDZ