Paliwo

Problematyka związana ze spalaniem oraz paliwami (w tym biopaliwa i ekologia).

Moderator: Moderatorzy

tomi7
Świeżak
Świeżak
Posty: 2
Rejestracja: 26 paź 2010, 14:54
Seria: E46
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 318tds
Rocznik: 2003
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Opolskie

Paliwo

Post autor: tomi7 »

Witam, zalałem niedawno do swojej 318d e46 ON Verva na Orlenie i zapaliła mi się kontrolka pogorszenie składu spalin, jakie paliwo najlepsze dla mojego auta, pozdrawiam
pietrek525
Bywalec
Posty: 187
Rejestracja: 07 gru 2009, 17:53
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Dolnośląskie
Lokalizacja: Åšwidnica

Paliwo

Post autor: pietrek525 »

Olej napędowy kolego :D
Awatar użytkownika
siudek
Bywalec Wyjadacz
Posty: 1673
Rejestracja: 08 sty 2009, 20:47
Seria: Szukam...
Nadwozie: Nie posiadam
Model: Nie mam
Rocznik: 1975
Skrzynia biegów: Nie mam
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
Kontakt:

Paliwo

Post autor: siudek »

pietrek525 - to nie dział humor. :D

tomi7 - jeśli chodzi o kontrolkę, różnie bywa, nie wróżymy ze szklanej kuli, napisz czy oprócz tego że się zaświeciła kontrolka cokolwiek zauważyłeś (spadek mocy, kopcenie, dławi się auto na niskich obrotach etc?). Komunikat składu spali może być spowodowany paliwem i kilkoma innymi czynnikami, BMW może też przejść w "go home mode". Generalnie wystarczy podpiąć pod diagnostykę żeby się dowiedzieć konkretnie.

Jeśli dzieje się coś jeszcze: napisz co się dzieje, postaramy się pomóc. Tak czy siak bezwzględnie zatankuj teraz dobre paliwo, żeby ten syf nie mścił się na silniku.

Jeśli nic niepokojącego nie zauważyłeś, zrób tak: zalej dobrą ropą i pojeździj z tydzień, nie katuj go! Jeśli kontrolka sama zgaśnie, a auto nadal będzie dobrze jeździć, nie przejmuj się. :]

Co do paliwa natomiast - jeśli cokolwiek już na forum czytałeś, powinieneś wiedzieć, że to "głupie pytanie". Dlaczego? Bo dziś już nie ma stacji "firmowych" stricte, tylko wszystkie stacje są prywatne z podpisanymi umowami - jakość paliwa zależy od właściciela stacji (standardy owszem, są... ale w kontraktach ;]). Na Orlenie tankujesz paliwo z większą domieszką czynników BIO (co wiąże się z mniejszą liczbą cetanową niestety), jeśli trafisz na stację z niezbyt uczciwym właścicielem, to jak pogorszy jego jakość, będzie naprawdę kiepskie. Dobrze więc tankować na sprawdzonych stacjach - jak nie ma, większą pewność dają Ci stacje: BP, Statoil i Shell. Tankuj zwykły ON, uwierz, że zwykłe paliwo z tych stacji jest zdrowsze dla silnika niż super paliwo Orlen, zwłaszcza dla Twojego CR.

Jeśli chodzi o mnie, tankuję na BP i Shell zwykły ON i na LOTOS Dynamic. Od czasu do czasu zalewam bak do pełna BP Ultimate albo Shell V-Power Diesel. Tyle że mój silniczek jest mniej czuły na kiepskie paliwo.

Pozdrawiam.
siudek siudkowski

Było Mercedresa Wziąć... ;]
W kwestiach BMW nie pomagam na PW - od tego jest forum!
tomi7
Świeżak
Świeżak
Posty: 2
Rejestracja: 26 paź 2010, 14:54
Seria: E46
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 318tds
Rocznik: 2003
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Opolskie

Paliwo

Post autor: tomi7 »

siudek- Ok, dzięki, pozdrawiam
Dominik86
Bywalec
Posty: 200
Rejestracja: 08 gru 2009, 17:43
Seria: E46
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 330d
Rocznik: 2000
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Pomorskie

Paliwo

Post autor: Dominik86 »

z wszystkich "lepszych" paliw to zauwazalnie większy zasieg robie na shell v-power diesel GTL czy jakos tak, lotos dynamic, czy verwa nie robi...
na shellu srednio - 100-150km dalej
borowik23
Świeżak
Świeżak
Posty: 10
Rejestracja: 20 kwie 2010, 1:58
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 524d/td
Rocznik: 1991
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Mazowieckie

Paliwo

Post autor: borowik23 »

No ja osobiście najczęściej tankuje na BP, i czasami Statoil - nigdy po nich nie miałem najmniejszych problemów z odpaleniem auta (a mrozy bywały sierczyste w tą zimę). A i silnik jakoś również mi pracował (mozliwe że placebo :))
Awatar użytkownika
siudek
Bywalec Wyjadacz
Posty: 1673
Rejestracja: 08 sty 2009, 20:47
Seria: Szukam...
Nadwozie: Nie posiadam
Model: Nie mam
Rocznik: 1975
Skrzynia biegów: Nie mam
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
Kontakt:

Paliwo

Post autor: siudek »

Placebo placebem, a zależy wszystko od właściciela stacji, tak jak napisałem powyżej (może akurat masz porządne ;] ). Ja leję zwykły ON na stacjach BP, SHELL, STATOIL, LOTOS, do tego czasami BP Ultimate Diesel, Shell V-Power Diesel i czasami LOTOS Dynamic Diesel. Ale generalnie szkoda mi dodatkowej kasy na to, ważne żeby ON był z pewnego źródła.

Pzdr.
siudek siudkowski

Było Mercedresa Wziąć... ;]
W kwestiach BMW nie pomagam na PW - od tego jest forum!
mario1981
Świeżak
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 19 cze 2011, 19:40
Seria: E39
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 530d
Rocznik: 2000
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie

Re: Paliwo

Post autor: mario1981 »

Jak kolega napisał wyżej najważniejsze to lać ropę z pewnego źródła.
Ja lejąc zwykłą ON (Orlen, Bliska, BP, Shell, Lotos) czy uszlachetnioną (VERVA, V-POWER, DYNAMIC, ULTIMATE) nie zauważyłem żadnej różnicy w spalaniu czy osiągach.
Jedyną różnicę (i to znaczną) zauważyłem lejąc V-POWER DIESEL. A mianowicie na tej ropie silnik pracuje o niebo ciszej i równiej aniżeli na pozostałych. Stąd tankuję tylko to paliwo.
Ale to mój osobisty wybór.
Awatar użytkownika
AdamDMI
Bywalec
Posty: 156
Rejestracja: 08 lip 2015, 21:20
Seria: E36
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 325tds
Rocznik: 1997
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Pomorskie

Re: Paliwo

Post autor: AdamDMI »

robić tak jak mówi Siudek.
Ja na przykład po jakimś czasie przesiadłem się z Lotos Dynamic Diesel na ... zwykły ( bo jedyny ) ON dostępny na Auchan koło lotniska w Gdańsku i ... już swoich diesli BMW nie będę tankował na pomorzu nigdzie indziej... tyle powiem :) dobra tam wiadomo że TDS zeżre wszystko i działa szcześliwy ale znajomy lata M57 i zalewa też tylko tam. ja czasami zaleję Żonie jej Audi 1.8t zwykłą benzyną tam i... też - najwięcej km na tamtym paliwie wychodzi jak by nie jeździł... :)
BMW Diesel <3
Awatar użytkownika
Jawor
Administrator
Administrator
Posty: 2404
Rejestracja: 26 gru 2007, 23:02
Seria: E90-93
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2010
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Paliwo

Post autor: Jawor »

Tankuje już tylko na Shellu, kilkukrotnie chciałem przesiąść się na Orlen, ale d4d mojej malzowiny poważnie się krztusilo, więc zostałem przy Shellu.
Mam średnie spalanie koło 6-7l, więc różnica na litrze nie ma już jakiegoś znaczenia.
Powrót do korzeni: e34 Ponton

Moje byłe:
Zobacz moją… zieloną… ropuchę!
Rodzinkę wożę 318d
ODPOWIEDZ