Numer VIN

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Jawor
Administrator
Administrator
Posty: 2328
Rejestracja: 26 gru 2007, 23:02
Seria: E90-93
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2010
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW AOL

Numer VIN

07 sie 2017, 12:10

Numer VIN

to z angielskiego Vehicle Identification Number co w dosłownym tłumaczeniu oznacza numer identyfikacyjny pojazdu (nadwozia). Numer vin zgodnie z wymogami prawnymi posiada każde auto poruszające się na drogach. Numer ten w zależności od producenta składa się z ciągu liter oraz cyfr, z wyłączeniem liter, Q, I, O. Prawidłowy numer VIN składa się z 17 znaków, identyfikuje konkretny pojazd i zawiera informacje o regionie w którym został wyprodukowany, kod producenta, informacje o rodzaju nadwozia i konstrukcji pojazdu, opcjach wyposażenia, wersji silnikowej a także napędzie.
W praktyce numer vin wykorzystujemy do identyfikacji/porównania danych z dokumentami (potwierdzenie zgodności), a także do rozkodowania wersji pojazdu i listy wyposażenia, jak to ma miejsce u niektórych producentów, np. BMW i Mini.
Numer vin można porównać do numeru pesel człowieka - jest to numer niepowtarzalny i tylko w szczególnych wypadkach może ulec zmianie, ale nie jest to prosta procedura i muszą wystąpić szczególne przesłanki do takiej zmiany.

Numer vin

jest integralną częścią pojazdu, nadawany jest przez producenta i najczęściej umiejscowiony jest w okolicach podszybia, tak aby był widoczny bez konieczności otwierania samochodu, a dodatkowo umieszcza się go w komorze silnikowej i nie rzadko w okolicach progu.
W Polsce obecnie przy użyciu numeru vin możemy zweryfikować czy pojazd posiada aktualną, obowiązkową polisę OC, a także możemy sprawdzić jego przebieg.
Ułatwiony dostęp do elektronicznych katalogów oraz mnogość wersji i różnic w budowie samochodów, w obrębie jednego modelu sprawił, iż często kupując części zamienne do naszego samochodu proszeni jesteśmy o podanie numeru vin aby ułatwić dobór odpowiednich części.
Numer vin jest jedną z najistotniejszych kwestii które musimy sprawdzić przed zakupem samochodu, gdyż nierzadko zdarzają się próby ingerencji w numer vin poprzez zmianę znaków np z 3 na 8 lub wymiany elementów konstrukcyjnych zawierających numer identyfikacyjny nadwozia.
Rozkodowując numer vin na przykład bmw możemy uzyskać szczegółowe informacje na temat dokładnej daty produkcji pojazdu, koloru lakieru, pojemności silnika, koloru tapicerki, napędu, skrzyni biegów, mocy silnika, a także szczegółowe wyposażenie pojazdu.
Posiadając numer vin i udając się z nim do autoryzowanej stacji obsługi możemy uzyskać informacje na temat dotychczasowej historii serwisowej auta.
Sprowadzając auto zza oceanu (głównie Stany jednoczone) możemy sprawdzić bezwypadkowość auta, a w przypadku powypadkowej historii zapoznać się z dokumentacją fotograficzną i techniczną danego egzemplarza.
Zobacz moją… zieloną… ropuchę!
Obecna 318d

Wróć do „Kupuję diesla...”