E60 530d kopci na czarno + drgania silnika

Tematy ogólne dotyczące silnika i przeniesienia napędu (sprzęgło, skrzynia, wał, most).

Moderator: Moderatorzy

dawid_gwo
Świeżak
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 15 lut 2013, 17:13
Seria: E60-61
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 530d
Rocznik: 2004
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Zachodniopomorskie

E60 530d kopci na czarno + drgania silnika

Post autor: dawid_gwo »

Witam Drogich Forumowiczów. Od jakiegoś czasu jestem właścicielem E60 530d 218KM 2003r. Na forum nie mogłem znaleźć podobnych objawów do moich więc postaram się je tutaj opisać. Problem 1- Auto przy przyśpieszaniu ( obciążeniu ) zaczęło mi kopcić na czarno- wielka chmura dymu na pierwszych biegach i przy redukcjach. 2- Przy przyśpieszaniu z niskich obrotów samochód ma problem ze swobodnym przekroczeniem 2tys. obrotów ( muszę wcisnąć mocniej gaz i wtedy po chwili włącza się turbo i auto wyrywa do przodu oczywiście z wcześniej opisaną chmurą czarnego dymu ). 3- Po dłuższej jeździe np. autostradą z prędkością ok 150-170km/h i później przy zatrzymaniu się np. na bramce opłat, auto wchodzi w wibracje na wolnych obrotach ( trzęsie całym samochodem ). Dodam jeszcze że wymieniłem już kompletną odmę, wszystkie filtry, przepływomierz, wszystkie świece żarowe, sterownik świec żarowych, był czyszczony kolektor oraz EGR ( w kolektorze nie było już klapek ), były również sprawdzane wszystkie wtryski na przelewy i też są w normie. Wszystkie wymienione rzeczy które zostały zrobione były wg. mechaników przyczynami tych objawów które opisałem na początku. Ale jak widać objawy te nie ustąpiły. Proszę o pomoc ponieważ już nie mam pojęcia co dalej robić ani gdzie się udać. Jestem z Wielkopolski z okolic Kalisza, Konina więc jak znacie jakiś dobrych speców od takich rzeczy to proszę o namiary albo jakieś Wasze pomysły co to może być. Pozdrawiam
dawid_gwo
Świeżak
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 15 lut 2013, 17:13
Seria: E60-61
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 530d
Rocznik: 2004
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Zachodniopomorskie

Re: E60 530d kopci na czarno + drgania silnika

Post autor: dawid_gwo »

Jeszcze jedno. Jeżeli znacie jakiegoś dobrego mechanika z okolic Szczecina to też możecie pisać bo często tam bywam. Pozdro
dawid_gwo
Świeżak
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 15 lut 2013, 17:13
Seria: E60-61
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 530d
Rocznik: 2004
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Zachodniopomorskie

Re: E60 530d kopci na czarno + drgania silnika

Post autor: dawid_gwo »

Auto było kupione we Francji. Przebieg aktualny 265000km. Od ostatniej wymiany oleju przejechałem 11000km i w zakresie miarki min. i max. ( gdzie zaraz po wymianie był max), teraz mam trochę więcej niż połowę zakresu ( ok 3/4 ) - czyli 1/4 zakresu min. i max. pobrało..
Awatar użytkownika
ishi
Bywalec
Posty: 20
Rejestracja: 26 sie 2010, 12:07
Seria: E39
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 530d
Rocznik: 2003
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Wwa

Re: E60 530d kopci na czarno + drgania silnika

Post autor: ishi »

masz DPF? Skoro dolot wyczyszczony to może nieszczelny? Sprawdź podczas jazdy do ilu pompuje turbo np. w INPA (z rolki 2 bieg 30km/h i daj ogień)
..::Życie w tempie 175BPM::..
dawid_gwo
Świeżak
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 15 lut 2013, 17:13
Seria: E60-61
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 530d
Rocznik: 2004
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Zachodniopomorskie

Re: E60 530d kopci na czarno + drgania silnika

Post autor: dawid_gwo »

Filtr DPF mam ale nic z nim nie robiłem, na kompie też nie wskazywało że jest np. niesprawny itd. Musze tu jeszcze dopisać że gdy załącza mi się turbo to słychać bardzo na zewnątrz taki jakby szum czy świst- coś w tym rodzaju. A to o czym piszesz "ishi" ( do ilu pompuje turbo ) sprawdzę po niedzieli bo wtedy będę miał taką możliwość. Jeszcze jakieś pomysły Panowie/Panie??
pmarcus
Świeżak
Świeżak
Posty: 1
Rejestracja: 22 cze 2010, 15:54

Re: E60 530d kopci na czarno + drgania silnika

Post autor: pmarcus »

Witam, mam ten sam problem. Auto BMW E60 530D 218KM 2003r automat 290tys przelotu fabrycznie bez DPF. Autem na biegach P i N telepie oraz po dodawaniu gazu (podczas jazdy oraz na postoju) puszcza czarny dym. Oleju od wymiany do wymiany weźmie ok. 0,6l, spalanie w normie (7,8-8,0l). Wymieniłem odmę, filtr paliwa, kolektor wydechowy, olej, usunięte klapki w kolektorze ssącym, wymiana sprzęgła w skrzyni wraz z olejem, wymiana termostatów.

Bardzo proszę o pomoc :)
Awatar użytkownika
tdbezs
Bywalec Gadulec
Posty: 480
Rejestracja: 05 gru 2009, 14:12
Seria: E53-70
Nadwozie: SUV
Model: X5 3.0d/sd
Rocznik: 2004
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Lubelskie
Lokalizacja: Chełm

Re: E60 530d kopci na czarno + drgania silnika

Post autor: tdbezs »

Witam, ja jeszcze taka mała podpowiedz; zapchany katalizator;-)
h4cker
Bywalec
Posty: 222
Rejestracja: 22 lut 2012, 0:47
Seria: E90-93
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 325tds
Rocznik: 2006
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Zachodniopomorskie

Re: E60 530d kopci na czarno + drgania silnika

Post autor: h4cker »

Skoro słychać świst to może układ dolotowy jest nieszczelny? Sprawdź wszystkie połączenia przewodów od turbo do intercoolera :) i sam intercooler czy nie jest dziurawy...
dawid_gwo
Świeżak
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 15 lut 2013, 17:13
Seria: E60-61
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 530d
Rocznik: 2004
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Zachodniopomorskie

Re: E60 530d kopci na czarno + drgania silnika

Post autor: dawid_gwo »

Założyłem ten temat i jak pisałem wcześniej wtryski zostały sprawdzone na przelewy i były ok. Auto do 3tys obrotów praktycznie nie chce jechać i zobaczcie co się dzieje na korekcji wtrysków. Mój mechanik już rozkłada ręce bo nigdy się z czymś takim nie spotkał. Pomóżcie bo już nie mam pojęcia co robić dalej..
Cylinder 1 "-7,60"
Cylinder 2 "-11,56"
Cylinder 3 "-12,50"
Cylinder 4 "-11,69"
Cylinder 5 "0,00"
Cylinder 6 "-11,11"
Wszystkie jak widać są na minusie. Może mi ktoś powiedzieć jak to jest możliwe i co może być przyczyną?? :shock:
dawid_gwo
Świeżak
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 15 lut 2013, 17:13
Seria: E60-61
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 530d
Rocznik: 2004
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Zachodniopomorskie

Re: E60 530d kopci na czarno + drgania silnika

Post autor: dawid_gwo »

Sorry tylko cylinder 5 nie jest na minusie bo tam wskazuje ciągle 0,00. Aha i jeszcze jedno, jak mechanik próbował zamieniać wtryski tzn. przekładać na inne cylindry to ta korekcja się nie zmienia, cały czas waha się w tych wartościach przy tych samych cylindrach. Może coś z mapą silnika nie tak?? A może poprzedni właściciel próbował założyć jej chipa?? Nie mam więcej pomysłów. POMOCY!!!
Bartos
Bywalec
Posty: 155
Rejestracja: 11 sie 2012, 9:05
Seria: E38
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 730d
Rocznik: 1999
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Podkarpackie

Re: E60 530d kopci na czarno + drgania silnika

Post autor: Bartos »

skasuj adaptacje wtrysków i zakoduj każdy z osobna, bo może nie są zakodowane, lub mają przypisane inne numery,
przy takich wartościach to auto nie powinno nawet odpalić :)
krokodyl
Świeżak
Świeżak
Posty: 1
Rejestracja: 03 paź 2013, 12:51
Seria: E60-61
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 530d
Rocznik: 2005
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Lubelskie

Re: E60 530d kopci na czarno + drgania silnika

Post autor: krokodyl »

witam chciałbym się dopisać do tematu , wiec moja historia jest taka sama, tez mam korekcje tak wysokie jak u kolegi 'dawid_gwo"niemalże identyczne, sprawdzałem wtryski są perfekcyjne,zamieniłem je miejscami oraz przypisałem i tez jest tak samo, nic się nie zmienia,kopci na chwile gdy daje gazu dość sporo tego dymu,ale wkręca się na obroty bardzo dobrze, mocy tez jej nie brakuje.A na wolnych obrotach tak delikatnie drga silnik,ktoś by tego nie zauważył ale mnie to wkurza. Dodam ze miałem ściągana czapę bo niestety wpadła klapka i narobiła rabanu,do wymiany cztery zawory,sprawdzenie i planowanie głowicy,tłok,ciśnienie koleżka sprawdzał twierdzi ze trzyma każdy tak samo 32 bary,już nie wiem co możne być.jeśli ktoś miał coś takiego podobnego niech da znać.dziękuje pozdrawiam wszystkich
Iceman1990
Świeżak
Świeżak
Posty: 2
Rejestracja: 15 maja 2021, 20:26

Re: E60 530d kopci na czarno + drgania silnika

Post autor: Iceman1990 »

Udało się naprawić ?
Iceman1990
Świeżak
Świeżak
Posty: 2
Rejestracja: 15 maja 2021, 20:26

Re: E60 530d kopci na czarno + drgania silnika

Post autor: Iceman1990 »

Udało się zdiagnozować i naprawić ?
ODPOWIEDZ