[e46] 330xd M57N kontrolka świec żarowych?

Tematy ogólne dotyczące silnika i przeniesienia napędu (sprzęgło, skrzynia, wał, most).

Moderator: Moderatorzy

grabarz31
Świeżak
Świeżak
Posty: 10
Rejestracja: 23 lip 2010, 14:18
Seria: E46
Nadwozie: Touring/Kombi
Rocznik: 2003
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Kujawsko-pomorskie

[e46] 330xd M57N kontrolka świec żarowych?

Post autor: grabarz31 »

Witam was serdecznie,

pytanie dotyczy: BMW 330xd 2003 (M57N), automat, 220tys przebiegu
(auto mam ok. 3 lata).

Pytanie dotyczy kontrolki świec żarowych (z literkami DDE) -
przy przekreceniu stacyjki kontrolka zawsze świeci się tylko
przez ok 1.5 sekundy. Nigdy dłużej ani krócej.
Zastanawia mnie to, że nawet przy obecnych mrozach to się
nie zmienia (tzn czas zapalenia kontrolki się nie zmienia).
Przy starych dieslach (z lat 90tych) zawsze tego typu kontrolka
pali się znacznie dłużej i często na mrozie ten czas się wydłuża.

Czy ktoś ma doświadczenie / jakieś informacje w tym temacie?

dodam że:
- auto nie pokazuje żadnych błędów pod kompem
- na jesieni zeszłego roku zostały wymienione:
-- świece żarowe (Beru, 6 sztuk)
-- akumulator
-- sterownik świec
- auto odpala obecnie bez problemów (a jest dość zimno..)

dzięki za info,
Wojtek
Awatar użytkownika
wojtek_blekitny
Moderator
Moderator
Posty: 921
Rejestracja: 06 wrz 2008, 23:51
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1994
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Wielkopolskie
Lokalizacja: okol. Poznania

Re: [e46] 330xd M57N kontrolka świec żarowych?

Post autor: wojtek_blekitny »

I tak świece żarowe grzeją dużo dłużej. Po prostu silniki z bezpośrednim wtryskiem (BMW z CR, E46 320d przedlift/520d E39) mają dużo łatwiej w kwestii rozruchu od silników z komorami dzielonymi (jak TDS, starsze MB, wiele mniejszych trakcyjnych silników max do 2000r, wyłączając oczywiście szczęśliwą rodzinkę TDI/SDI jak sama nazwa wskazuje).
Stosuje się też nieco inne typy świec.
Rzecz normalna i zrozumiała.
"Exercise your inner demons"
E34: "Ulep z samego serca Wielkopolski"
Awatar użytkownika
siudek
Bywalec Wyjadacz
Posty: 1673
Rejestracja: 08 sty 2009, 20:47
Seria: Szukam...
Nadwozie: Nie posiadam
Model: Nie mam
Rocznik: 1975
Skrzynia biegów: Nie mam
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
Kontakt:

Re: [e46] 330xd M57N kontrolka świec żarowych?

Post autor: siudek »

Dodajmy, iż nawet u nas w TDSie czas świecenia kontrolki "świec żarowych" nie pokrywa się z faktycznym czasem pracy świec, a nawet z założenia wcale nie miała (pomijam "gotowość do startu" w 2.4td). Jeśli silnik odpala bezproblemowo, nie ma co się przejmować - w większe mrozy można jedynie poczekać jeszcze po zgaśnięciu kontrolki nieco dłużej, żeby lepiej rozgrzać komory.

Pzdr.
siudek siudkowski

Było Mercedresa Wziąć... ;]
W kwestiach BMW nie pomagam na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
jaroblazej
Bywalec
Posty: 99
Rejestracja: 18 sty 2011, 23:53
Seria: E38
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 730d
Rocznik: 2000
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Śląskie
Lokalizacja: Bielsko Biała
Kontakt:

Re: [e46] 330xd M57N kontrolka świec żarowych?

Post autor: jaroblazej »

Ja u siebie zauważyłem duży pobór prądu po odpaleniu szczególnie gdy jest bardzo zimno.
Czy nie jest tak że świece mimo że kontrolka się już nie pali grzeją cały czas? Na włączonym już silniku oczywiście. U mnie tak ok 10 min po odpaleniu słychać jak coś cyknie w przekaźnikach i silnik lekko wchodzi na wyższe (niczym nie obciążone) obroty.
Dzięki za edukacyjną odpowiedź :)
Awatar użytkownika
siudek
Bywalec Wyjadacz
Posty: 1673
Rejestracja: 08 sty 2009, 20:47
Seria: Szukam...
Nadwozie: Nie posiadam
Model: Nie mam
Rocznik: 1975
Skrzynia biegów: Nie mam
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
Kontakt:

Re: [e46] 330xd M57N kontrolka świec żarowych?

Post autor: siudek »

jaroblazej, hmmmm...
wojtek_blekitny pisze:I tak świece żarowe grzeją dużo dłużej.
i
siudek pisze:nawet u nas w TDSie czas świecenia kontrolki "świec żarowych" nie pokrywa się z faktycznym czasem pracy świec
Świece żarowe w m51 czy m41 nie grzeją "cały czas", nie takie zadanie, nie taka konstrukcja świecy, nie taka instalacja. W silnikach CR świece działają inaczej niż w TDSie i tam faktycznie jest podgrzewanie dłuższe (a temat jest o CR). Nie wiem w których silnikach i od kiedy dokładnie, jeśli ktoś ma konkretne dane to niech się podzieli wiedzą.

Pzdr.
siudek siudkowski

Było Mercedresa Wziąć... ;]
W kwestiach BMW nie pomagam na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
raven_1983
Ekspert
Ekspert
Posty: 2286
Rejestracja: 16 mar 2009, 9:56
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1992
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: [e46] 330xd M57N kontrolka świec żarowych?

Post autor: raven_1983 »

Zrobiłem komentarz gdzie indziej... tu też zrobię...

Świece w TDS grzeją również po uruchomieniu silnika, przy dużym mrozie będzie to np. 10-15 sekund od uruchomienia silnika.

Nie jest to czas tak długi jak w CR ale jednak grzeją.
Awatar użytkownika
Dimo
Bywalec Gadulec
Posty: 450
Rejestracja: 11 lis 2010, 22:35
Seria: E39
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1996
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Łódzkie
Lokalizacja: EZD

Re: [e46] 330xd M57N kontrolka świec żarowych?

Post autor: Dimo »

Jaroblazej-jedno jest pewne-na pewno nie powinny grzac 10 min :wink: sprawdż który przekaźnik Ci cyka po tych 10 min,czy to na pewno od świec.
Obrazek
Jest również 318tds Compact,96r.oraz New Beetle 2.3 V5.
Awatar użytkownika
siudek
Bywalec Wyjadacz
Posty: 1673
Rejestracja: 08 sty 2009, 20:47
Seria: Szukam...
Nadwozie: Nie posiadam
Model: Nie mam
Rocznik: 1975
Skrzynia biegów: Nie mam
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
Kontakt:

Re: [e46] 330xd M57N kontrolka świec żarowych?

Post autor: siudek »

Raven - 10-15 sekund czy nawet 30 sekund to nie jest "cały czas", prawda? A 10min to raczej nie w TDSie. To właśnie są te niedomówienia, a temat jest o CR i w takim też dziale. Poza tym wiele osób zapomina o podwyższonych obrotach przy starcie silnika, które są fabrycznie przemyślane i normalne. Jeśli ktoś jest chętny kontynuować temat o TDSach (o ile jest co kontynuować), to zapraszam w odpowiedni dział. Dzięki za komentarz.
jaroblazej pisze:Czy nie jest tak że świece mimo że kontrolka się już nie pali grzeją cały czas?
Odpowiedź brzmi krótko: nie. Ani w TDSie ani w CRrze świece żarowe nie grzeją "cały czas" (w sensie "ciągle"), cały czas to pracują świece iskrowe w benzynie. Z tym, że w tym pierwszym przy dużych mrozach mogą grzać jeszcze chwilę po odpaleniu silnika, a w tym drugim świece działają również podczas jazdy. W CR jest system dogrzewania silnika nawet podczas jazdy, gdzie komputer świec zasila je napięciem 5-7V, dogrzewając silnik. Warto też rozgraniczyć to zagadnienie na silnik M47D20, który nie ma systemu CR i w którym komputer świec również wygląda i działa inaczej. Nie wypowiadam się więcej, gdyż nie znam tego zagadnienia. Chętnie się dowiem, jeśli komuś się chce szukać lub przerabiał temat - niech napisze taką informację tutaj.

Pzdr.
siudek siudkowski

Było Mercedresa Wziąć... ;]
W kwestiach BMW nie pomagam na PW - od tego jest forum!
Dominik86
Bywalec
Posty: 200
Rejestracja: 08 gru 2009, 17:43
Seria: E46
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 330d
Rocznik: 2000
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Pomorskie

Re: [e46] 330xd M57N kontrolka świec żarowych?

Post autor: Dominik86 »

ciekawa sprawa... u mnie na mrozie DDE pali się jakies 2-5 sekund dłużej (-26)
Awatar użytkownika
jaroblazej
Bywalec
Posty: 99
Rejestracja: 18 sty 2011, 23:53
Seria: E38
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 730d
Rocznik: 2000
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Śląskie
Lokalizacja: Bielsko Biała
Kontakt:

Re: [e46] 330xd M57N kontrolka świec żarowych?

Post autor: jaroblazej »

Szanowny kolego SIUDEK mam wrażenie, że moje pytanie w Twoim odczuciu zostało źle zinterpretowane...
siudek pisze:10-15 sekund czy nawet 30 sekund to nie jest "cały czas", prawda?
Oczywiście, że prawda. I nie ma potrzeby się podpierać opinią kolegi Ravena. Przytaczanie zasady działania świec żarowych do świec iskrowych... wydaje mi się zdecydowanie nie na miejscu. Rzekł bym, że to takie "smarkate". A już na pewno nie w tym dziale...

Sorry, że odbiegnę trochę od tematu.
Do tej pory myślałem, że forum służy do zadawania pytań i nabywania wiedzy. Niestety w moim odczuciu jest jakby troszkę inaczej. Baa zaraz inni koledzy przestaną zadawać pytania ze strachu, że ktoś ich ochrzani bądź też z poirytowaniem będzie cytował ich posty. Przecież to zupełnie nie potrzebne!

Jestem Ci bardzo wdzięczny kolego SIUDEK za udzielane odpowiedzi. Lubię czytać Twoje posty, "kipi" w nich fachowością!
Wiedzę tą przyswajam z radością i tak samo przekazuje dalej i cieszę się kiedy mogę z kimś na temat naszej marki porozmawiać i powymieniać się doświadczeniami.
Mam nadzieję, że to koniec tej niesmacznej sytuacji, i że nadal będę mógł zadawać pytania i z niecierpliwością oczekiwać odpowiedzi :)

No chwilę obecną obstaję, że skoro to nie świece żarowe to być może moduł komfortu (włączone ogrzewanie szyb, lusterek, podgrzewanie foteli) ew jakieś dodatkowe ogrzewanie, o którym nie wiem? Nie jestem w stanie tego sprawdzić co robi przez te kilka minut tak widoczny pobór prądu. Niemniej jednak w niczym mi to nie przeszkadza :) Jeśli chodzi o resztę jest OK. Wszystko chodzi dobrze choć przyznam, że raz się zawiodłem w ten największy mróz (ok. -26 st C) musiałem wspomagać się kablami rozruchowymi.
Ale to jak by jest do wybaczenia ;)

Szanujmy się nawzajem!
Pozdrawiam WSZYSTKICH!!!
Awatar użytkownika
raven_1983
Ekspert
Ekspert
Posty: 2286
Rejestracja: 16 mar 2009, 9:56
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1992
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: [e46] 330xd M57N kontrolka świec żarowych?

Post autor: raven_1983 »

Może webasto?
Awatar użytkownika
siudek
Bywalec Wyjadacz
Posty: 1673
Rejestracja: 08 sty 2009, 20:47
Seria: Szukam...
Nadwozie: Nie posiadam
Model: Nie mam
Rocznik: 1975
Skrzynia biegów: Nie mam
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
Kontakt:

Re: [e46] 330xd M57N kontrolka świec żarowych?

Post autor: siudek »

jaroblazej pisze:Rzekł bym, że to takie "smarkate". A już na pewno nie w tym dziale...
Krótko kwitując, jeśli zrobiłem coś "smarkatego" to przepraszam, nie miałem tego na celu. Myślę jednak że dobrze zinterpretowałem Twój post, odpowiedzią był mój poprzedni (że to nie świece). Drugi post był jedynie moją kontynuacją myśli Ravena i odpowiedzią do jego postu (nie Twojego), może nieco zbyt radykalną w tonie, jednak ani kpiących zwrotów, wykrzykników czy krzyków tam nie użyłem. Jeśli ktoś ma wiedzę lub czas się zagłębić w pracę świec w CR to po raz 3 zapraszam do wątku, jeśli nie to po prostu nie miejsce na to.

Myślę, że starczy OT - lubię otwarte dyskusje, jednak często nam się tak zdarza jak jest temat o CRach, że wpada ktoś z TDSem i zmienia tok wątku o 180stopni. Tak było z tematem o spalaniu (i nagle ktoś z CR mówi posiadaczowi TDSa, że jego silnik zbyt dużo pali i na odwrót), olejach i wielu innych jak popatrzymy, gdzie ciężko z tych tematów wyciągnąć coś wartościowego czasami, a tutaj przykład świec się rozwija. Tematy TDSów są już dość szeroko rozwinięte na forum i pora zacząć gromadzić równie szeroką wiedzę na naszych łamach o nowszych silnikach. Oczywiście nie mówię tu o jakimś zaprzestaniu dyskusji i nie mam też do nikogo pretensji, jednak pewien porządek bywa przydatny.
jaroblazej pisze:Do tej pory myślałem, że forum służy do zadawania pytań i nabywania wiedzy.
Mam szczerą nadzieję, że tak pozostanie. Zachęcam do dyskusji w dziale TDS o tym przypadku, może razem coś uda nam się rozwikłać.

Pozdrawiam.
siudek siudkowski

Było Mercedresa Wziąć... ;]
W kwestiach BMW nie pomagam na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
jaroblazej
Bywalec
Posty: 99
Rejestracja: 18 sty 2011, 23:53
Seria: E38
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 730d
Rocznik: 2000
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Śląskie
Lokalizacja: Bielsko Biała
Kontakt:

Re: [e46] 330xd M57N kontrolka świec żarowych?

Post autor: jaroblazej »

siudek pisze:Myślę, że starczy OT - lubię otwarte dyskusje
Razem lubimy hehe :)
Jeśli o mnie chodzi to wszystko jest OK choć muszę przyznać, że zaskoczył mnie Twój post.. w sensie, że w odpowiedzi spodziewałem się 'ciętej riposty" :D Równy z Ciebie gość!!

Co też naturalne zakończenie musi być! Chciałbym przeprosić, że namieszałem troszkę w wątku i wtykam się tu z TDS'em. Kiedyś chciałbym przyjrzeć się całej sprawie dogłębniej i sprawdzić co faktycznie może pobierać prąd w większej ilości. Bo jeśli nie świece żarowe, to co??( "w większej ilości"- tu użyłem metafory. Tak strzelam ale nie robiłem żadnego pomiaru). Oczywiście jeśli do tego dojdzie poinformuję Was w odpowiednim dziale i wątku co to było. Dodam też, że to nie jest zawsze(albo jest, tylko nie zawsze zwracam na to uwagę), OT kilka razy przytrafiło mi się to usłyszeć..i poczuć.
raven_1983 pisze:Może webasto?
Mój model na pewno nie posiada. Tego jestem pewien na 100%.

Póki co rozglądam się za X5. Jak na razie w sferze przemyśleń jest kwestia silnika. Diesel jest OK ale coraz częściej myślę, że może coś w benzynie z gazem....?!
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
raven_1983
Ekspert
Ekspert
Posty: 2286
Rejestracja: 16 mar 2009, 9:56
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1992
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: [e46] 330xd M57N kontrolka świec żarowych?

Post autor: raven_1983 »

Przyszło mi coś do głowy... może masz żaluzję?

Jej otwarcie jest słyszalne... i brzmi podobnie do przekaźnika...

W prawdzie elektrozawór od żaluzji nie pobiera dużo prądu (tyle co nic)... ale zawsze jakiś pomysł :)
Dominik86
Bywalec
Posty: 200
Rejestracja: 08 gru 2009, 17:43
Seria: E46
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 330d
Rocznik: 2000
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Pomorskie

Re: [e46] 330xd M57N kontrolka świec żarowych?

Post autor: Dominik86 »

cóż, być może świece w cr II gen. są o wiele lepsze, szybciej się nagrzewają czy coś, auto pali pieknie, więc czym się tu martwić ;)
grabarz31
Świeżak
Świeżak
Posty: 10
Rejestracja: 23 lip 2010, 14:18
Seria: E46
Nadwozie: Touring/Kombi
Rocznik: 2003
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Kujawsko-pomorskie

Re: [e46] 330xd M57N kontrolka świec żarowych?

Post autor: grabarz31 »

No panowie - dzięki za wszystkie komentarze.
Przyjmuję opisane w pierwszym poście zachowanie za normę;
nie mam podstaw myśleć inaczej skoro auto odpala idealnie.
Awatar użytkownika
jaroblazej
Bywalec
Posty: 99
Rejestracja: 18 sty 2011, 23:53
Seria: E38
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 730d
Rocznik: 2000
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Śląskie
Lokalizacja: Bielsko Biała
Kontakt:

Re: [e46] 330xd M57N kontrolka świec żarowych?

Post autor: jaroblazej »

raven_1983 pisze:Przyszło mi coś do głowy... może masz żaluzję?
Dzięki Raven za podpowiedzi jednak to też nie jest to- chyba, że nie ma żaluzji bo z jakiegoś powodu ktoś wyciągnął ale zapomniał o przekaźniku.. Nie wiem ale na razie za zimno by siedzieć nad tym i się przejmować :)
Póki co auto odpala (mimo iż jestem w Podlaskiem i rankiem było -25) tak więc spoko nie będę szukał dziury w całym..
Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ