E46 320d M47 dymi na wolnych obrotach

Tematy ogólne dotyczące silnika i przeniesienia napędu (sprzęgło, skrzynia, wał, most).

Moderator: Moderatorzy

Balugass
Świeżak
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 02 kwie 2012, 10:57
Seria: E46
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2001
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Warmińsko-mazurskie

E46 320d M47 dymi na wolnych obrotach

Post autor: Balugass »

Witam serdecznie!!

Od dłuższego czasu borykam sie z kopceniem na wolnych obrotach... sprawa wyglada tak:
beemka odpala od strzału bez żadnego dymku, dymienie rozpoczyna sie po kilkunastu sekundach... na zimnym bardziej intensywnie natomiast po rozgrzaniu trzeba sie przyjrzeć na ale widać... co zrobiłem:
- wycięte katalizatory (z katalizatorami nie było problemu i nie kopciła) w innych dieslach po wyciąciu nie było problemu, wsyztko ok
- zaślepiony EGR (przy egr podpiętym kopciła o wiele mocniej)
- oleje i filtry wymieniane co 15tys km (najwyższa półka)
- odma wymieniana co 2 wymiane oleju
- diagnostyka inpą - wszystkie wartośći super
Przy pełnym obciążeniu nie puszcza żadego dymku, nie ma kompletnie żadnych problemów z mocą... oleju co 15tys km ubywa ok 200ml... spalanie w trasie ok 5,5-5,7l przy dość dynamiczniej jeździe...

co obstawiam:
-wtryski?? sterujący trzyma bdb wartość wg inpy

i tu kończą sie moje pomysły :(

zamieszczam filmik jak kopciła na zimnym przy podpiętym egr (teraz jest mniejsze zadymienie ale jest)

http://www.youtube.com/watch?v=lmNaV9jG ... AAAAAAAFAA

prosze o pomoc bo chcę zeby moja beemka chodziła jak złoto, a mam wrażenie ze coś ją boli :(
Manolito77
Moderator
Moderator
Posty: 273
Rejestracja: 15 lip 2010, 11:31
Seria: F07-18
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525d
Rocznik: 2011
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Dolnośląskie
Lokalizacja: DW

Re: E46 320d M47 dymi na wolnych obrotach

Post autor: Manolito77 »

Po pierwsze - rozumiem, że dymienie obserwujesz w obecnych temperaturach? Czyli tak gdzieś do +8 +10 stopni?
Po drugie - (w pracy mam zablokowanego YT więc nie widzę) - jaki kolor ma ten dym? Biały? Niebieskawy? Czarny? Widoczny jest najbardziej wieczorem w światłach reflektorów aut z tyłu ale nie jako zbity dym tylko taki jakby "kurz"?
Po trzecie - czy po jakimś czasie jak jeździsz autem (rozgrzeje się) ten dymek zanika bądź jest mniej widoczny)
Jeśli odpowiedzi na pytania brzmią:
- TAK,
- BIAŁY i widoczny w światłach reflektorów,
- zanika, jest mniej widoczny
to wszystko jest rzeczą normalną i z autem się nic nie dzieje. Zjawisko to wynika z tego, że na postoju/przez noc/jak auto stygnie to w wydechy zbiera się/skrapla się wilgoć i kiedy odpalisz auto to ciepłe spaliny oraz rozgrzewający się wydech powodują odparowywanie wilgoci, która objawia się właśnie jasnym dymkiem - parą wodną.
U mnie jest tak samo - jak odpaliłem auto ze 2 dni temu ( jakieś +8 +10 stopni) to też przez jakiś czas leciał z kiełbachy z tyłu lekko widoczny dymek). Jak się już wszystko porządnie rozgrzało to dymek zaniknął.

Co do dymienia z rury to generalnie są takie kombinacje:
1.biały, półprzezroczysty dymek - para wodna z wilgoci w wydechu
2.niebieskawy dymek - przepalanie oleju (może być wina odmy zapchanej, może być uszczelka pod głowica itp, itd)
3.czarny, smolisty dym - złe dawkowanie paliwa,
4.biały, gęsty i nieprzezroczysty dym - to tzw perpetum mobile - w wyniku dostania się dużych ilości oleju do turbiny zaczyna ona się rozkręcać do maksymalnych obrotów, wysysając z układu cały olej silnikowy i przepalając go co z reguły prowadzi do zniszczenia silnika (nawet jeśli wyłączysz kluczyk w stacyjce nie zatrzyma się to dopóki nie wypali całego oleju, bądź nie zostanie w jakiś sposób zduszone/zdławione - im szybciej zduszone tym mniejsze koszty naprawy).
Pzdr.
http://aso-bmw.pl/?src=link&ref=MJqK0dn3YdKMOucL - czesci oryginalne i zamienniki w dobrych cenach, rabaty, promocje. Polecam.

https://golead.pl/p/shcr/QmfL/KT0e - wszystko inne.
Balugass
Świeżak
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 02 kwie 2012, 10:57
Seria: E46
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2001
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Warmińsko-mazurskie

Re: E46 320d M47 dymi na wolnych obrotach

Post autor: Balugass »

dziekuje za odpowiedz :)

dym jest koloru czarno-granatowego wiec nie jest to wina pary wodnej która kumuluje sie w wydechu... jak bedziesz miał dostep do YT to prosze obejrzyj filmik bo mi to nie wydaje sie ze jest normalne :(
tak jak napisałem:
-oleju nie ubywa
- spalanie ON super jak na ten silnik
- płynu chłodzącego nie ubywa

ehh te diesle :(
Manolito77
Moderator
Moderator
Posty: 273
Rejestracja: 15 lip 2010, 11:31
Seria: F07-18
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525d
Rocznik: 2011
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Dolnośląskie
Lokalizacja: DW

Re: E46 320d M47 dymi na wolnych obrotach

Post autor: Manolito77 »

Obejrzałem wreszcie ten filmik na YT. Podstawowe pytanie - jaka była temperatura na zewnątrz kiedy robiłeś ten filmik?
Pzdr.
http://aso-bmw.pl/?src=link&ref=MJqK0dn3YdKMOucL - czesci oryginalne i zamienniki w dobrych cenach, rabaty, promocje. Polecam.

https://golead.pl/p/shcr/QmfL/KT0e - wszystko inne.
Awatar użytkownika
Dimo
Bywalec Gadulec
Posty: 450
Rejestracja: 11 lis 2010, 22:35
Seria: E39
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1996
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Łódzkie
Lokalizacja: EZD

Re: E46 320d M47 dymi na wolnych obrotach

Post autor: Dimo »

Manolito77-ale ten dym jest wyrażnie ciemny,a to oznaczałoby jakieś nieprawidłowości w spalaniu na biegu jałowym.
Balugass-silnik jest na CR czy jeszcze na pompie wtr? Pytam,bo piszesz o wtryskiwaczu sterującym. Czy przed wycieciem katalizatorów też tak kopciła? Przy podpietym EGR kopciła o wiele mocniej-ale też tylko na biegu jałowym czy w trakcie jazdy też?
Obrazek
Jest również 318tds Compact,96r.oraz New Beetle 2.3 V5.
Balugass
Świeżak
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 02 kwie 2012, 10:57
Seria: E46
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2001
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Warmińsko-mazurskie

Re: E46 320d M47 dymi na wolnych obrotach

Post autor: Balugass »

tak to silnik na vp44... przy podpiętym EGR zarówno na zimnym jak i ciepłym kopciła zdecydowanie mocniej( filmik jest nagrany gdy był podpięty egr) podczas jazdy nie kopci wcale (kilka razy jechałem za autem i nic kompletnie nie widziałęm) po rozgrzaniu przez ok 30s jest czysto czyli nic kompletnie nie widać, zadnego dymku na jałowym natomiast po wczesniej wspomnianych 30s minimalnie przykapca :( przed wycieciem katów tego nie było... o co tutaj chodzi?? ps filmik nagrywany dawno i juz nie pamietam jaka była temp :(
Awatar użytkownika
Dimo
Bywalec Gadulec
Posty: 450
Rejestracja: 11 lis 2010, 22:35
Seria: E39
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1996
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Łódzkie
Lokalizacja: EZD

Re: E46 320d M47 dymi na wolnych obrotach

Post autor: Dimo »

Czyli wyciecie katów spowodowało kopcenie.. Czemu je wyciąłeś? Bo pisałeś,że nie było z nimi problemów. Oprócz kat.utleniającego jaki był jeszcze?
Obrazek
Jest również 318tds Compact,96r.oraz New Beetle 2.3 V5.
Balugass
Świeżak
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 02 kwie 2012, 10:57
Seria: E46
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2001
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Warmińsko-mazurskie

Re: E46 320d M47 dymi na wolnych obrotach

Post autor: Balugass »

wycięłem 2 katalizatory (zapobiegawczo), zostawiłem wolne puste puchy... zabieg ten przeprowadziłem ponieważ szykowałem auto pod nową mapę wymieniłem jeszcze kompletne sprzęgło z dwumasem (równiez zapobiegawczo)... ost wycinałem katalizatory dla kumpla w 320d i jego też przyapcała ale mówi ze absolutnie mu to nie przeszkadza a mnie chol$#&nie irytuje ;/ jak sie człowiek nie przyglada to tego nie widac jednak jak auto stoi w garażu to moment jest "granatowo"w pomieszczeniu... oże EGR dalej przepuszcza w jakis sposób mimo iż jest odpięty węzyk podcisnienia?? po odpięciu węża od turbo (ten co idzie do EGR) leci z niego czyste powietrze wiec raczej nic z odmy sie nie wydostaje... może czas wtryski wyciągnąć?? chociaż tego chciałbym uniknąć bo oprócz tego przykapcania autko chodzi jak złoto a jak wiadomo "nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu"... :D
Manolito77
Moderator
Moderator
Posty: 273
Rejestracja: 15 lip 2010, 11:31
Seria: F07-18
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525d
Rocznik: 2011
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Dolnośląskie
Lokalizacja: DW

Re: E46 320d M47 dymi na wolnych obrotach

Post autor: Manolito77 »

A ja myślę, że zadziałał tu właśnie klimat nadgorliwca-faszysty. :wink:
Skoro auto jeździ bardzo dobrze, nie bierze oleju, nie bierze płynu chłodniczego to nie szukaj dziury w całym tylko jeździj. Moje auto nie kopci ale jak w garażu coś robię przy odpalonym silniku to i tak po chwili trza wrota otwierać bo smrodek daje po oczach więc nie ma co dramatyzować. Generalnie każde auto po wycięciu katów może odrobinę bardziej kopcić. Pamiętam jak jechałem swego czasu za autem jednego gościa z Wrocławia (e39 530 193KM, w którym zrobił grube mody - większy intercooler, bebechy od e60 - wycisnął z niego 260KM i coś koło 600Nm) - jak przycisnął to musiałem trochę zwolnić bo przez moment czułem się jakbym jechał za umierającym Ikarusem. Jeden wielki, czarny dym, że ledwo było przez niego widać.
Oczywiście wszystkie katy miał wycięte...
Pzdr.
http://aso-bmw.pl/?src=link&ref=MJqK0dn3YdKMOucL - czesci oryginalne i zamienniki w dobrych cenach, rabaty, promocje. Polecam.

https://golead.pl/p/shcr/QmfL/KT0e - wszystko inne.
Balugass
Świeżak
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 02 kwie 2012, 10:57
Seria: E46
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2001
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Warmińsko-mazurskie

Re: E46 320d M47 dymi na wolnych obrotach

Post autor: Balugass »

no troche mnie Manolito77 pocieszyłeś :) ale mimo wszystko prosiłbym o jakieś dodatkowe wskazówki bo chciałbym to wyeliminować w 100%, ponieważ w beemce musze mieć wszystko na tip top :) a w tym przypadku dymek na postoju jest nie na miejscu :)
ODPOWIEDZ