Strona 1 z 1

E90 M47N2 bierze olej. Poszukiwanie przyczyny.

: 18 lut 2017, 21:57
autor: Jezior
Witam. Mam problem ze swoją E90. Mam najechane 138kkm. Odkąd zacząłem jakieś 2 miesiące temu jeżdzić codziennie na trasie dwa razy włączyła mi się kontrolka oleju (musiałem dwa razy dolać mniej więcej po pół litra po 2500km). Mam samochód od roku, wcześniej tego problemu nie było - lub był mniejszy, pamiętam że po dłuższych trasach coś tam trzeba było dolać ale niewiele.

Trochę przestraszony tym faktem zacząłem szukać w ten weekend przyczyny. Samochód nie dymi w ogóle, rura wydechowa jest czysta bez śladu sadzy. Myślałem że to może odma - nie wiem czy była kiedyś wymieniana. Odmę zdjąłem, była czysta (było w niej film olejowy ale to chyba normalne). Nie zauważyłem żądnych wycieków oleju od strony góry silnika (oprócz tej sprężynki przy zaworze EGR, ale niewiele - przy okazji, do czego ona służy?). Zdjąłem osłonę silnika od dołu, tam też bez śladu wycieku, na samej osłonie też czysto. Odpiąłem przewody od intercollera - w rurach niewiele, jak wsadziłem palec do intercollera to na ściankach usmarowany olejem.

Samochód po odpaleniu silnika bez założonej odmy dmucha z przewodu odprowadzającego powietrzem z takim siwym dymkiem - czy to normalne czy mam przedmuchy na tłokach? Czy przy przedmuchach nie dymiłby na siwo z wydechu?

Pod korkiem oleju i płynu chłodniczego czysto.

Jeśli to nie przedmuchy to może turbina? Jutro ją sprawdzę.

Coś jeszcze przychodzi wam na myśl?

Aha olej filtry i te sprawy wymieniane dość regularnie, olej co 15-20kkm, ostatnio przy 126kkm zalany Motul X-Clean 5W40, wcześniej jeździł na Castrol Edge 0W30.

Re: E90 M47N2 bierze olej. Poszukiwanie przyczyny.

: 18 lut 2017, 22:05
autor: kamilgut365
O ile wiem, to na odmie w ogóle nie powinien pojawić się olej, więc to z nią może być problem. Nie wiem czemu, ale przy tym modelu często zdarzają się felerne.

Re: E90 M47N2 bierze olej. Poszukiwanie przyczyny.

: 18 lut 2017, 22:09
autor: Jezior
Konstrukcja tej odmy jest w sumie dość prosta. Jest plastikowy separator oleju i gumowa membrana, która się odciąga pod wpływem ciśnienia - rozebrałem, wyczyściłem, wygląda na sprawną. Nie wymieniłem bo kupiłem złą część - sam separator, w którym nie ma co się zużyć.

Re: E90 M47N2 bierze olej. Poszukiwanie przyczyny.

: 19 lut 2017, 18:44
autor: Jezior
Sprawdziłem dzisiaj intercooler i turbinę. W intercoolerze trochę oleju ale mało max 20-30ml. Turbina w porządku - delikatny luz radialny, bez luzu osiowego. Olej dostaje się przez przewód łączący odmę z rurą między filtrem powietrza a turbiną.

Po zdjęciu odmy i odpaleniu silnika z przewodu odpowietrzającego skrzyni korbowej dmucha powietrzem z siwym dymem - nagrałem film. Czy tak być powinno? Aż tyle tego dmuchać?

https://www.youtube.com/watch?v=ZK-ikcf18zU

W każdym razie wymienię odmę na nową.

Re: E90 M47N2 bierze olej. Poszukiwanie przyczyny.

: 28 lut 2017, 16:40
autor: rexman
Nie jestem silnikowcem, ale jak ogólnie wiadomo, odma to odpowietrzenie skrzyni korbowej.
Ale ile i co z niej może dmuchać, to już nie powiem. Pewnie trzeba się udać na warsztat. Posprawdzać parametry na silniku.
Jedyne co we własnym zakresie bym zrobił, to zastosował płukankę.
Wszystko co masz tam mokre, to nic nowego. Jak we wszystkich uturbionych.

Re: E90 M47N2 bierze olej. Poszukiwanie przyczyny.

: 03 mar 2017, 0:35
autor: Jawor
Masz dpf?

Re: E90 M47N2 bierze olej. Poszukiwanie przyczyny.

: 05 mar 2017, 20:26
autor: Jezior
Mam DPF. Napisałem do stando we Wrocławiu czy robią pomiar kompresji. Oddzwonił do mnie mechanik po co mi ten pomiar, wytłumaczyłem mu co i jak i on stwierdził że na razie to bez sensu, że jego zdaniem to nie pierścienie bo za mały przebieg, że z odmy może dmuchać, że odmą może wyłaził olej i nie jest to nic nienormalnego. Polecił zmienić olej z powrotem na ten co miałem (teraz mam po raz pierwszy zalanego motula x-clean 5W40) i zobaczyć ile wtedy będzie brał oleju.

Re: E90 M47N2 bierze olej. Poszukiwanie przyczyny.

: 05 mar 2017, 20:33
autor: Jawor
Osobiście obstawiam odmę i turbo.
Jeśli jesteś pewny że turbo jest ok, to pozostaje tylko odma.