Praca sprężarki klimy

Tematy dotyczące układu chłodzenia silnika i legendarnych przegrzanych głowic.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Eskimos
Bywalec
Posty: 260
Rejestracja: 04 lut 2009, 15:55
Seria: E34
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525tds
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Praca sprężarki klimy

Post autor: Eskimos »

Hej,
odebrałem dziś auto po naprawie klimy (wymiana skraplacza i osuszacza) i wszystko jest OK, ale zastanawia mnie jedna rzecz. Włączam klimę, zaczyna lecieć zimne powietrze, a sprężarka załącza się cyklicznie: 5-10 sekund pracy, 5-10 sekund przerwy, 5-10 sekund pracy, 5-10 sekund przerwy. Powietrze ciągle leci jednostajnie zimne, wentylator na skraplaczu działa, obieg zamknięty nie zmienia sytuacji.

Nie zwróciłem uwagi, czy wcześniej tak było (ale skoro nie zwróciłem uwagi, to może nie było?) ;)

Kombinuję, że w zasadzie nic w tym złego, skoro powietrze leci jednostajnie zimne i że widocznie układ jest na tyle wydajny, że czujnik oblodzenia parownika ma dużo roboty. Z drugiej strony zastanawia mnie czy przypadkiem właśnie ten czujnik nie jest uszkodzony, albo czy mechanik nie nabił za dużo czynnika i presostat przez to wariuje. Jak to jest u was? Sprężarka działa cały czas, czy też cyklicznie?
Darz Bór!
Eskimos
Awatar użytkownika
raven_1983
Ekspert
Ekspert
Posty: 2286
Rejestracja: 16 mar 2009, 9:56
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1992
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Praca sprężarki klimy

Post autor: raven_1983 »

Wszystko ok.

Sprężarka spręża gaz, ten rozpręża się na parowniku ochładzając go... parownik osiąga temperaturę okolicy zera i sprężarka jest rozłączana ale ciśnienie nadal w układzie jest i przez chwilę utrzymuje temperaturę parownika.

Gdy temperatura parownika wzrośnie to sprężarka jest załączana ponownie i cykl się powtarza.

Gdyby czynnika było zbyt dużo to ciśnienie po załączeniu sprężarki bardzo szybko by wzrastało powodując załączenie drugiego biegu wentylatora elektrycznego.
ODPOWIEDZ