odgrzybianie klimy- e36

Tematy dotyczące układu chłodzenia silnika i legendarnych przegrzanych głowic.

Moderator: Moderatorzy

Łukasz
Bywalec
Posty: 65
Rejestracja: 04 kwie 2008, 18:55
Seria: E36
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 318tds
Rocznik: 1996
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Lubelskie
Lokalizacja: Lublin

odgrzybianie klimy- e36

Post autor: Łukasz »

czesc koledzy, sluchajcie mam problem ze sutecznym odgrzybieniem ukladu. W tym roku przy okazji serwisu gosc zastosowal pianke kent -efekt minimalnie lepiej. Potem kupilem "granata" kleen air i jest poprawa ale to wciaz nie to co powinno byc. Szukalem roznych srodkow i sposobow i mam taki pomysl. Zakupic ten środek http://allegro.pl/item1156181914_wurth_ ... sylka.html i zastoswac go przez otwor odprowdzajacy wode pod autem (przy okazji moglby ktos podpowiedziec gdzie on jest?) A 2 sposob to jak gdzies pisali na forach przez otwory w ktorych sa czujniki temp za pulka z zegarkiem. Co o tym preparacie i sposobach sadzicie? :)
Awatar użytkownika
raven_1983
Ekspert
Ekspert
Posty: 2286
Rejestracja: 16 mar 2009, 9:56
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1992
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

odgrzybianie klimy- e36

Post autor: raven_1983 »

Zdaje się, że nie jest to pianka - a to już dobrze rokuje :)

Ale aby nie było zbyt łatwo - psika na wprost :(

Lepiej by było gdyby na końcówce było zgięcie 90* i psikało pod kątem.

Wszelkie sposoby poza bezpośrednim psikaniem na parownik i nagrzewnicę niestety marnie się sprawdzają - wpuszczanie dużej ilości pianki też nie bardzo działa...
Łukasz
Bywalec
Posty: 65
Rejestracja: 04 kwie 2008, 18:55
Seria: E36
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 318tds
Rocznik: 1996
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Lubelskie
Lokalizacja: Lublin

odgrzybianie klimy- e36

Post autor: Łukasz »

zgadza sie, no niby tak ale moze da rade jakos powyginac ta rurke zeby na parownik polecialo... raven mozesz cos wiecej napisac o odgrzybianiu nagrzewnicy?
Awatar użytkownika
raven_1983
Ekspert
Ekspert
Posty: 2286
Rejestracja: 16 mar 2009, 9:56
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1992
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

odgrzybianie klimy- e36

Post autor: raven_1983 »

Nie tyle odgrzybianiu - nie ma zbytnio czego odgrzybiać gdyż nie ma warunków do związywania się grzyba...

Bardziej miałem na myśli czyszczenie.

Niestety dwukrotnie użyłem pianki do "odgrzybiania" klimatyzacji - najgorsze, że w warunkach gdzie tak naprawdę nie było potrzeby.

Szyjąc sobie wiązki do nagrzewnicy jak już sprawiłem, że ożyła chciałem dla spokoju (bo miałem całość na biurku) przeprowadzić dezynfekcję... tak tez zrobiłem.

Niestety jak dam grzanie to pojawia się taki dość... powiedzmy specyficzny zapach.

Na początku myślałem, że mam nieszczelny wymiennik ciepła lub połączenia wewnątrz nagrzewnicy, nawet kupiłem komplet uszczelek...

Potem w wolnej chwili rozebrałem tunel i konsolę środkową aby dostać się do wnętrza nagrzewnicy i ew. podjąć się wymiany uszczelek... a tam co? idealnie sucho... idealnie czysto... nawet najmniejszego śladu wycieku.

Wtedy też zacząłem analizować i wszystko wskazuje na to, że dziwny zapach który mnie drażni to pozostałość środka dezynfekującego do klimy (był to jakiś "morski"...).

Wtedy wykonałem drugie czyszczenie pianką w nadzieii, że inny zapach nie będzie taki irytujący... częściowo się udało, jak włączę ogrzewanie to nadal pojawia się dziwny zapach, także irytujący ale przynajmniej nieco inny.

Stąd wzmianka o czyszczeniu środkiem zarówno parownika jak i nagrzewnicy :)

To z czym obecnie się borykam (i już w sumie przywykłem) to dziwny zapach (tak jak by coś się topiło/paliło... wyraźnie chemiczny, ale nie jest to zapach płynu chłodzącego) przez chwilę po włączeniu ogrzewania, pojawia się tylko wtedy gdy nagrzeje się nagrzewnica, sam obieg płynu (zimnego) nie powoduje tego zapachu wraz z podgrzewaniem wymiennika ciepła zaczyna się on pojawiać.

Płynu nie ubywa... więc wyciek wykluczyłem już dawno :)
Awatar użytkownika
emilvip82
Bywalec
Posty: 61
Rejestracja: 30 sty 2008, 20:26
Seria: E36
Nadwozie: Compact/Hatchback
Model: 318tds
Rocznik: 2000
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Podkarpackie
Lokalizacja: Stalowa Wola/Traben-Trarbach
Kontakt:

odgrzybianie klimy- e36

Post autor: emilvip82 »

A co sądzicie o metodzie ozonowania? Jest dużo pochlebnych opinii i artykułów na temat tej metody. Usuwa przykre zapachy z auta, klimy, tapicerki. Tylko pytanie jest o jakość usług firm świadczących te zabiegi w Polsce :? W Niemczech czyszczenie klimy metodą ozonowania trwa ok 12h, w Polsce jak dzwoniłem do kilku firm od klimy mówili że ok 30min, więc sam nie wiem.
..:: było BMW e36 318tds Compact M41 2000r 204k km ::..
..:: było Audi A4 B7 Avant BPW 2.0 tdi 2006r 150k km ::..
..:: jest Mercedes-Benz SLK 200 Kompressor R170 2002r 133k km ::..
..:: jest Mercedes-Benz C 200 Diesel W202 1994r 260k km
Awatar użytkownika
raven_1983
Ekspert
Ekspert
Posty: 2286
Rejestracja: 16 mar 2009, 9:56
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1992
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

odgrzybianie klimy- e36

Post autor: raven_1983 »

Jaki kraj taka niestety jakość usługi :(

Ozon zabija przyczynę nieprzyjemnego zapachu więc powinno być skuteczne - nie mam potrzeby więc nie próbowałem.
Awatar użytkownika
ded
Bywalec Gadulec
Posty: 467
Rejestracja: 12 mar 2009, 15:23
Seria: E36
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 325tds
Rocznik: 1996
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

odgrzybianie klimy- e36

Post autor: ded »

Z tego co gdzies czytalem to te wszystkie pianki i spraye to strata kasy. Powinno czyscic sie ozonem i kropka. Ja drugi rok smigam i nie czyscilem oraz nie dobijalem ale na przyszly sezon bede musial. Znajomy mechanik zajmuje sie dostarczaniem lekow do aptek i niedawno kupil urzadzenie do nabijania klimy. Jako srodek do czyszczenia uzywa preparatu do dezyfekcji karetek pogotowia. Moze ktos z was wykombinuje cos w tym kierunku. Efekty ponoc sa zadowalajace.
elvis
zbanowany
zbanowany
Posty: 187
Rejestracja: 12 kwie 2008, 16:37
Lokalizacja: BEUTHEN

odgrzybianie klimy- e36

Post autor: elvis »

Pianki to jest szajs jakich mało ,nie da sie nimi niczego wyczyścić.
W e 36 i e 38 i w innych autach ,stosowałem srodek ,można go kupić w Realu ,albo Praktikerze(NIGRIN).
Włancza sie obieg wewnętrzy ,zapalony silnik ,klima na maxa i stawia sie ten środek na podłogę ,wciska klawisz i przez 10 min leci z niego chemia .
> Czyści wszędzie gdzie leci powietrze ,zabija zarazki ,mamy wyczyszczone wnętrze wraz z kanałami.
Stosowałem to pare razy i zawsze zdawało egzamin ,koszt 35 zł plus 15 min roboty 8)
Np w e 38 jest tak wielki klimatronik ,ze pianke można sobie do d...py wsadzic ,a można jeszcze coś popsuć 8)
Ostatnio zmieniony 05 sie 2010, 12:20 przez elvis, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
raven_1983
Ekspert
Ekspert
Posty: 2286
Rejestracja: 16 mar 2009, 9:56
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1992
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

odgrzybianie klimy- e36

Post autor: raven_1983 »

Elvis - jak bym czytał moje doświadczenia i wnioski z używania pianki :D
Mati90
Świeżak
Świeżak
Posty: 1
Rejestracja: 16 lut 2015, 15:19
Seria: E36
Nadwozie: Nie posiadam
Model: 320d
Rocznik: 2004
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Świętokrzyskie

Re: odgrzybianie klimy- e36

Post autor: Mati90 »

Miał ktoś może do czynienia z produktami odgrzybiającymi firmy Henkel? Zastanawiam się nad skorzystaniem z profesjonalnego odgrzybiania http://www.feuvert.pl/oferta/uslugi/dez ... j-123.html i znalałem na ich stronie właśnie tą informację. Z tego co widziałem jest sporo różnych płynów do wyboru. Miał ktoś może z firmą Henkel do czynienia? Albo może samemu coś kupić i się pobawić? Proszę o opinie.
iparts
Świeżak
Świeżak
Posty: 9
Rejestracja: 22 mar 2013, 12:06
Seria: Szukam...
Nadwozie: Nie posiadam
Model: Nie mam
Rocznik: 2011
Skrzynia biegów: Nie mam
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: odgrzybianie klimy- e36

Post autor: iparts »

Jeśli masz chęci i wolny czas to czemu nie? To nie jest jakiś duży wydatek, a spróbować zawsze warto. Możesz sobie sprawdzić też COOL WEATHER http://www.iparts.pl/czesc/preparat-do- ... 52947.html to produkt spod znaku Magneti Marelli, daje radę jeśli chodzi o odgrzybianie klimatyzacji itd.
ODPOWIEDZ