E39 525tds wskazania temperatury

Tematy dotyczące układu chłodzenia silnika i legendarnych przegrzanych głowic.

Moderator: Moderatorzy

Cure525
Świeżak
Świeżak
Posty: 3
Rejestracja: 30 maja 2013, 18:58
Seria: E39
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525tds
Rocznik: 1999
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Śląskie

E39 525tds wskazania temperatury

Post autor: Cure525 »

Witam.
Panowie jestem tutaj nowy na forum, od kilku godzin siedze i czytam posty o przegrzewaniu silników 2,5tds i nie bardzo umie doszukac sie rozwiazania mojego problemu.
Mianowicie ostatnio jadac na krajówce S8 spotkalo mnie niemile doswiadczenie wskazówka z temperatury cały czas stała w pionie, nagle przy przyspieszeniu do 180km/h wychylila sie gwałtownie w czerowne pole silnik zesłabł. Zatrzymałem sie na poboczu wlaczylem ogrzewanie ma maxa i tu szok zimne powietrze po kilkunastu sekundach dopiero rzuciło ciepłem z nawiewów i temperatura zaczeła spadac na wysietlaczu z kompa (test 7) pokazało 128' i zaczela spadac spadłą do 85'. Niestety musiałem kontynuowac jazde do najblizszego zjazdu temp od razu rosła i doszla do 120' zjechałem na CPN dolalem płyn który wyrzuciło ze zbiornika poczekalem az silnik wystygnie. Jadac dalej cały czas na wlaczonym tescie 7 temp wachała sie miedzy 95-115 stopni lecz wskazówka cały czas była w pionie czyli jakby norma dopiero po przekroczeniu 115 zaczynała wedrowac ku czerwonemu polu.
Wkoncu sie zatrzymalem i zrezygnowałem z dalszej jazdy wezwałem assistance który podrzucił moje BMW do warsztatu gdzie padłą diagnoza o wykonczonej pompie wody. Pompe wymienilem od razu bez wachania. termostat mialem wymianiany w grudniu 2012, wiadomo wraz z pompa wymieniony płyn chłodzacy. Temperatury wedle wskazan kompa teraz to przy 120 km -- 85-87 stopni przy 170 km --- 94 stopnie.

Jednak teraz nurtuje mnie pytanie dlaczego wskazówka na desce poszła poza pion dopiero po osiagnieciu 115' a nie wczesniej???? Czy jest to wina czujnika który przekłamuje czy tak po prostu jest???? Niestety zaden z mechaników który naprawiał mi Bunie nie potrafil mi odpowiedziec.

Dlatego prosze Was o pomoc :P
Awatar użytkownika
gummiss11
Bywalec Gadulec
Posty: 435
Rejestracja: 13 gru 2009, 18:19
Seria: E46
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 320d
Rocznik: 1999
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Kawki(Brodnica)

Re: E39 525tds wskazania temperatury

Post autor: gummiss11 »

W e46, w silniku M47 mam tak ze pion się zaczyna od ok. 70*, a kończy nie wiem kiedy bo rozgrzałem silnik do grubo ponad 100 i ciągle był pion. W e39 może być tak samo jak u mnie, bo mamy podobna elektronikę. ;) To że wywalało płyn to może być spękana głowica, nie koniecznie pompa cieczy.... Skoro pod odkręceniu ogrzewania leciało zimnie to miałeś bardzo mało płynu w układzie i zwyczajnie go brakowało do zalania nagrzewnicy, Silnik się zgrzał, bo nie było też przepływu do chłodnicy. Oby teraz było wszystko oki, bo koszt naprawy głowicy jest konkretny :evil:
Bo Możemy Więcej...Obrazek
Cure525
Świeżak
Świeżak
Posty: 3
Rejestracja: 30 maja 2013, 18:58
Seria: E39
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525tds
Rocznik: 1999
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Śląskie

Re: E39 525tds wskazania temperatury

Post autor: Cure525 »

Jak sprawdzalem u siebie to wskazówka w pionie staje przy 75* a temperatura jak smigam po miescie rzadko kiedy wychodzi ponad 90*.
A odnosnie tego płynu co mi go wyrzucilo to dopiero jak silnik sie zagrzal a płyn sie zagotowal tak podczas jazdy nigdy nie mialem sytuacji zeby płyn mi wywalilo.

Po wymianie pompy wody zrobilem juz ponad 700k i jak narazie wszystko jest ok, silnik sie nie grzeje, plynu nie ubywa ogrzewanie jest.

Chciałem jeszcze zapytac na co musiałbym zwracac uwage w tym motorze po takiej awarii --- czyli jednorazowemu przegrzaniu które było skutkiem uszkodzonej pompy wody.
Awatar użytkownika
Dimo
Bywalec Gadulec
Posty: 450
Rejestracja: 11 lis 2010, 22:35
Seria: E39
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1996
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Łódzkie
Lokalizacja: EZD

Re: E39 525tds wskazania temperatury

Post autor: Dimo »

I dokładnie tak jest w e39-wskazówka w pionie jest już przy 75st..
Pozostaje mieć nadzieję,że głowica jednak nie pękła..
Przez jakiś czas zwracaj baczną uwage na stan płynu (czy go nie wywala itp.),również na stan oleju (czy nie bedzie zwiekszonej konsumpcji).
Obrazek
Jest również 318tds Compact,96r.oraz New Beetle 2.3 V5.
Cure525
Świeżak
Świeżak
Posty: 3
Rejestracja: 30 maja 2013, 18:58
Seria: E39
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525tds
Rocznik: 1999
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Śląskie

Re: E39 525tds wskazania temperatury

Post autor: Cure525 »

od wymiany pompy, płynu zrobiłem juz ok 800 km i jak naraznie jest wszystko w normie
płyn czysty, oleju ani nie przybyło ani nie ubyło
z tego co czytałem w innych postach to chłopaki pisza ze głowica dopiero daje po jakims czasie oznaki ze została uszkodzona na skutek przegrzania jednak nikt nie pisze ani po jakim przebiegu ani po jakim czasie

mam nadzieje ze u mnie wszystko zostanie tak jak jest czyli dobrze :D
Awatar użytkownika
Dimo
Bywalec Gadulec
Posty: 450
Rejestracja: 11 lis 2010, 22:35
Seria: E39
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1996
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Łódzkie
Lokalizacja: EZD

Re: E39 525tds wskazania temperatury

Post autor: Dimo »

Cure525 pisze:głowica dopiero daje po jakims czasie oznaki ze została uszkodzona na skutek przegrzania jednak nikt nie pisze ani po jakim przebiegu ani po jakim czasie
Właśnie po to ta obserwacja układu chłodzenia,oby nie przyniosła żadnych negatywów.
Obrazek
Jest również 318tds Compact,96r.oraz New Beetle 2.3 V5.
ODPOWIEDZ