e34 525tds - zakładamy TEMPOMAT

Zbiór gotowych porad pomocnych w naprawach, modyfikacjach i diagnostyce.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lieder_r
zbanowany
zbanowany
Posty: 147
Rejestracja: 01 sty 2008, 14:44
Seria: E34
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525tds
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Puck

e34 525tds - zakładamy TEMPOMAT

Post autor: lieder_r »

Na początek musimy zaopatrzyć się w stosowną manetkę tempomatu. Trzeba tez sprawdzic, czy mamy w aucie instalacje - przelacznik na sprzegle w przypadku manuala oraz wolna biala kostke po lewej stronie kolumny kierowniczej. Manetka do TDS musi miec 2 styki w kostce (manetka od benzynowego silnika nie pasuje). Jak zakupimy manetkę to zabieramy się do pracy.

1. Odkrecamy lewa oslone deski rozdzielczej i ukazuja sie nam wszystkie kostki elektryczne (2 śruby krzyżakowe nad nogami kierowcy, 1 przy uszczelce drzwi, 2 pod plastikowymi kołeczkamina wierzchu (bądź pod drewnianą listewką, jeśli ktoś ma drewno)

2. Odkrecamy dolna oslone kolumny kierownicy (1 śruba - wkretak krzyżowy) i sciągamy obracajac o 90 st aby przelozyc przez dzwigienke regulacyjna

3. Pod przelacznik wycieraczek wsuwamy w loze manetke tempomatu ukladajac przy tym elementy maskujace manetki

4. Wiazke od manetki wyprowadzamy lewą stroną kolumny kierownicy ( jest taka specjalna czarna rynienka, w ktorej lecą pozostałe wiązki. Tutaj warto założyć nowe 3 paseczki ściągające.)

5. Wpinamy wtyczke manetki w kostke (pierwsza od kolumny kierownicy, nie sposób się pomylić, gdyż wtyczka pasuje tylko w 1 pozycji)

6. Teraz warto odbyć jazdę próbną i sprawdzić czy wszystko działa (czasami trzeba podpiąć MODIC i wykasować błędy).

7. Wycinamy otwór dla manetki tempomatu w dolnej części osłony kolumny kierownicy (od wewnętrznej strony jest zaznaczony obszar do wycięcia). Posłużyłem się małym dłutkiem i pilniczkiem do metalu - po zakończeniu prac wygląda jak oryginał.

8. Składamy wszystko w odwrotnej kolejności i cieszymy się tempomatem.


Pozdrawiam

P.S. Jeśli ktoś bedzie mial jakieś trudności z założeniem tempomatu, służę pomocą.
Ostatnio zmieniony 23 lip 2010, 17:02 przez lieder_r, łącznie zmieniany 1 raz.
Mój TDS połyka średnio:
Obrazek
tomassi99
Bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 15 mar 2008, 14:38
Seria: E38
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 740d
Rocznik: 2000
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Podlaskie
Lokalizacja: Białystok

Post autor: tomassi99 »

Bardzo pomocny opis. Tylko gdzie jest dokładnie ten przełącznik na sprzęgle?
lieder_r
zbanowany
zbanowany
Posty: 147
Rejestracja: 01 sty 2008, 14:44
Seria: E34
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525tds
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Puck

Post autor: lieder_r »

tomassi99 pisze:Bardzo pomocny opis. Tylko gdzie jest dokładnie ten przełącznik na sprzęgle?
Przełącznik znajduje się pod osłoną pedałów, nad nogami kierowcy. Osłonę można zdjąć i sprawdzić czy jest, lub wsłuchać się na postoju - delikatnie wciskając sprzęgło słychać kliknięcie przełącznika.

Pozdrawiam
Mój TDS połyka średnio:
Obrazek
sroka
Świeżak
Świeżak
Posty: 1
Rejestracja: 26 lip 2008, 17:20
Lokalizacja: ok.Czyżewa

Post autor: sroka »

witam mistrzu chciałbym spytac ile moze kosztowac dosc dobry zestaw do tempomatu??
lieder_r
zbanowany
zbanowany
Posty: 147
Rejestracja: 01 sty 2008, 14:44
Seria: E34
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525tds
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Puck

Post autor: lieder_r »

sroka pisze:witam mistrzu chciałbym spytac ile moze kosztowac dosc dobry zestaw do tempomatu??
A masz instalacje w aucie? odkrec oslone po lewej stronie kierownicy i sprawdz czy masz wolna kostke oraz przelacznik na pedale sprzegla (jesli masz manualna skrzynie biegow). Jesli okaze sie ze masz instalacje, to zakup manetke (na allegro chodza od 20 do 100 zl). Tylko pamietaj, kupuj manetke z wtyczka i do TDS - 2 piny we wtyczce. Jesli nabedziesz manetke od benzyny, to na nic ona sie Tobie nie przyda,

Pozdrawiam
Mój TDS połyka średnio:
Obrazek
no1knowme
Bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 14 mar 2008, 22:24
Lokalizacja: Klb

Post autor: no1knowme »

manetkę załatwiłem, podłączyłem i działa ale mam mały problem z rozebraniem dolnej osłony kierownicy :mad: U mnie jest inaczej zamontowana, od spodu są dwie śruby ale po ich odkręceniu nadal obudowa trzyma się gdzieś w okolicach kierownicy, czy tam są jakieś śrubki jeszcze? chyba tak bo szarpałem nią tak, że lekko słyszałem jak coś zaraz pęknie.
dokładnie tak wygląda obudowa u mnie coś trzyma w okolicach śruby(?) nr 5 na zdjęciu. Czy muszę odkręcać kierownicę żeby się tam dostać :mad: ?
Awatar użytkownika
Pawik83
Bywalec Gadulec
Posty: 344
Rejestracja: 28 gru 2007, 13:04
Seria: E39
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 530d
Rocznik: 2002
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: pomorze

Post autor: Pawik83 »

http://moto.allegro.pl/show_item.php?it ... %3C%2Fi%3E

ta manetka podejdzie do tds ?? pytam bo pisałem do sprzedającego ale nie odzywa się tel tez nie odbiera

pozdrawiam
lieder_r
zbanowany
zbanowany
Posty: 147
Rejestracja: 01 sty 2008, 14:44
Seria: E34
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525tds
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Puck

Post autor: lieder_r »

no1knowme pisze:manetkę załatwiłem, podłączyłem i działa ale mam mały problem z rozebraniem dolnej osłony kierownicy :mad: U mnie jest inaczej zamontowana, od spodu są dwie śruby ale po ich odkręceniu nadal obudowa trzyma się gdzieś w okolicach kierownicy, czy tam są jakieś śrubki jeszcze? chyba tak bo szarpałem nią tak, że lekko słyszałem jak coś zaraz pęknie.
dokładnie tak wygląda obudowa u mnie coś trzyma w okolicach śruby(?) nr 5 na zdjęciu. Czy muszę odkręcać kierownicę żeby się tam dostać :mad: ?
Jedna sruba jest blisko dzwigienki od regulacji kolumny. U mnie nie ma innych srob. Przy kierownicy sa tylko zatrzaski, zaopatrz sie w plaski wkretak i delikatnie wymasuj zaczepy.

Pozdrawiam

[ Dodano: Czw Wrz 18, 2008 5:52 pm ]
Pawik83 pisze:http://moto.allegro.pl/show_item.php?it ... %3C%2Fi%3E

ta manetka podejdzie do tds ?? pytam bo pisałem do sprzedającego ale nie odzywa się tel tez nie odbiera

pozdrawiam
Oj Pawik, nie doczytales moich wypocin... :wink:

Manetka do TDS ma 2 kable, szukaj wiec takiej. No i koniecznie wypytuj czy jest kostka na koncu kabelkow. Ta co pokazales w linku to manetka do benzyny ze sterowaniem silniczkiem tempomatu.

Pozdrawiam
Mój TDS połyka średnio:
Obrazek
Awatar użytkownika
Pawik83
Bywalec Gadulec
Posty: 344
Rejestracja: 28 gru 2007, 13:04
Seria: E39
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 530d
Rocznik: 2002
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: pomorze

Post autor: Pawik83 »

lieder_r pisze:Oj Pawik, nie doczytales moich wypocin... :wink:

Manetka do TDS ma 2 kable, szukaj wiec takiej. No i koniecznie wypytuj czy jest kostka na koncu kabelkow. Ta co pokazales w linku to manetka do benzyny ze sterowaniem silniczkiem tempomatu.

Pozdrawiam
dzięki dziś sie dodzwoniłem i allegrowicz posiada do tds manetkę ale oczwiscie drozej :mad:
no1knowme
Bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 14 mar 2008, 22:24
Lokalizacja: Klb

Post autor: no1knowme »

60zł chce za nią. Dzisiaj zabrałem się na poważnie za włożenie tempomatu (musiałem odkręcić, kierownicę. Za nią były jeszcze dwie śruby) ale jak się okazało nijak manetka do wersji z poduszką nie pasuje do takiej bez.... Chciałem jakoś dogiąć te ramie tempomatu żeby nie zawadzała o manetke wycieraczek ale pękła....,
lieder_r
zbanowany
zbanowany
Posty: 147
Rejestracja: 01 sty 2008, 14:44
Seria: E34
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525tds
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Puck

Post autor: lieder_r »

no1knowme pisze:60zł chce za nią. Dzisiaj zabrałem się na poważnie za włożenie tempomatu (musiałem odkręcić, kierownicę. Za nią były jeszcze dwie śruby) ale jak się okazało nijak manetka do wersji z poduszką nie pasuje do takiej bez.... Chciałem jakoś dogiąć te ramie tempomatu żeby nie zawadzała o manetke wycieraczek ale pękła....,
Manetki sa diametralnie rozne do kierownicy z i bez poduszki. A wyginanie nic nie da poza zniszczeniem manetki. Przepraszam, ze nie wspomnialem o tym wczesniej.

Pozdrawiam
Mój TDS połyka średnio:
Obrazek
no1knowme
Bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 14 mar 2008, 22:24
Lokalizacja: Klb

Post autor: no1knowme »

hehe, ale teraz mam straszny problem, żeby znaleźć manetkę wycieraczek taką do wersji z poduszką :neutral: byłem u różnych handlarzy części z e34, przeszły przez moje ręce ze 100 wiązek z manetkami i żadnej nie dopasowałem :cry: Czy ramie manetki wycieraczki powinno być wygięte tak lekko do góry(w wersji bez poduchy w dół jest wygięte), znalazłem taką wygiętą do góry ale znowu w kostce jest 5 kabli a nie 6 i nie działa spryskiwacz szyb ehhh :cry:
Ostatnio zmieniony 09 paź 2008, 15:39 przez no1knowme, łącznie zmieniany 1 raz.
BlacKSmitH
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 27 gru 2007, 23:44
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: BlacKSmitH »

Ja założyłem i działa jak należy - dzięki za instrukcję. Trwało to mniej niż 30 minut.
Posiadam na sprzedaż tunel, który mi pozostał z montażu - ma wycięcie na manetkę tempomatu.
Pozdrawiam!
Obrazek
Awatar użytkownika
wojtek_blekitny
Moderator
Moderator
Posty: 921
Rejestracja: 06 wrz 2008, 23:51
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1994
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Wielkopolskie
Lokalizacja: okol. Poznania

Post autor: wojtek_blekitny »

Rozumiem, że chodzi o tę kostkę:
Obrazek
i ten przełącznik:
Obrazek
Jeśli tak, to zaczynam poszukiwania manetki :twisted:
"Exercise your inner demons"
E34: "Ulep z samego serca Wielkopolski"
lieder_r
zbanowany
zbanowany
Posty: 147
Rejestracja: 01 sty 2008, 14:44
Seria: E34
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525tds
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Puck

Post autor: lieder_r »

Dokładnie o te 2 rzeczy chodzi. W kostke wpinasz manetke, uwieszasz ją na swoim miejscu i cieszysz się tempomatem.

Pozdrawiam
Mój TDS połyka średnio:
Obrazek
cdromek
Bywalec
Posty: 15
Rejestracja: 20 mar 2008, 19:48
Seria: E39
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525d
Rocznik: 2000
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Śląskie
Lokalizacja: śląsk

Post autor: cdromek »

Witam, założyłem dzisiaj manetkę i jest OK , działa !!! BMW - radość z jazdy!
Awatar użytkownika
rexman
Bywalec Wyjadacz
Posty: 1665
Rejestracja: 29 gru 2007, 19:26
Seria: E81-88
Nadwozie: Compact/Hatchback
Model: Nie mam
Rocznik: 2005
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Poza Polską
Lokalizacja: Irl
Kontakt:

Post autor: rexman »

wojtek_blekitny pisze:Rozumiem, że chodzi o tę kostkę:
Obrazek
i ten przełącznik:
Obrazek
Jeśli tak, to zaczynam poszukiwania manetki :twisted:
Taka duża kostka,a tylko 2 piny... :mrgreen:

Może by teraz ktoś zdjęcie wstawił,jak to wygląda,bo mam zamiar kupić taką manetkę i dobrze by było wiedzieć jak to wygląda.A w ogóle,to nigdy nie widziałem TDS'a z tempomatem. :wink:
Ostatnio zmieniony 21 lis 2008, 23:06 przez rexman, łącznie zmieniany 1 raz.
kifiu
Bywalec Wyjadacz
Posty: 677
Rejestracja: 28 gru 2007, 23:20
Seria: Opel
Model: RR P38a
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kifiu »

No i chcialem sobie zalozyc dzisiaj tempomat i diupa :/

sprawdzilem czy jest wtyczka biala wolna i jest. czujnik nad sprzeglem tez jest. znalazlem manetke 2 przewodowa (nawet 2 rodzaje) i zadna nie zadzialala. czy ktos z was po zalozeniu musial kasowac bledy w komputerze czy tez od razu dzialalo wszystkim??

czy mozecie wrzucic zdjecie manetki i okablowania jakie do niej dochodzi?? bo znalazlem manetke z ktorej wychodzilo kilka kabli zmieniajacych sie w 2, albo taka z ktorej wychodzilo 2 kable od razu. zadna nie zadzialala.

[ Dodano: Wto Gru 30, 2008 10:11 pm ]
czy wie ktos moze ktory bezpiecznik odpowiada za tempomat?? moja rozpiska jest po niemiecku i nie bardzo moge sie doszukac ktory to moze byc.
Kliknij i zobacz --> Tanie części do TDS-ów

POMOC DROGOWA AUTOHOLOWANIE
TEL 504-209-706 24h/dobe
DLA KLUBOWICZOW ZNIZKI :)

Obrazek
Awatar użytkownika
TONY
Bywalec
Posty: 104
Rejestracja: 17 paź 2008, 15:37
Seria: E34
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525tds
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: TONY »

Z opisu bezpieczników i przekaźników, który kiedyś zamieścił na forum kolega biernus, wynika że za tempomat odpowiada bezpiecznik nr 1, o wartości 15A.
----------<<<ŚMIGŁO POTRAFI WKRĘCIĆ>>>-----------
http://www.bmw-tds.pl/forum/viewtopic.php?t=928
morsik20ncdldz
Bywalec
Posty: 221
Rejestracja: 14 gru 2008, 13:18
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

Post autor: morsik20ncdldz »

a co jak skrzynia jest automatyczna:D?
ODPOWIEDZ