e39 525d-odłączyć webasto, można?

Tematy dotyczące układu chłodzenia silnika.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
kdawcewicz
Bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 17 sie 2010, 7:18
Seria: E46
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2002
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: JABŁONNA

e39 525d-odłączyć webasto, można?

Post autor: kdawcewicz »

Witam kolegów, zeszłej zimy spalanie mojej lalki podskoczyło o 2-3 litry, powód webasto, robie raczej krótkie trasy i zimą zawsze webasto się zalącza. Zima znów się zbliża, ropa drożeje a mi chodzi po głowie żeby odłączyć to mądre urządzenie i teraz pytanie, czy nie jest to szkodliwe dla silnika?
Wiem od znajomego, który składa nasze bunie w Monachium, że gdy BMW wymyśliło silniki CR, to się zdziwili, bo prawie cała energia silnika szła w MOC i nie starczało na dogrzanie silnika i dla tego w każdym CR jest zamontowane webasto. Napisałem to szczególnie dla innych, bo wiem, że było wiele kłótnie o montowanie webasta w CR, najgosze, że dużo osób myli webasto dogrzewające silnik z webastem ogrzewającym kabinę, to nie to samo.
Próbował już ktoś tak zaoszczędzić?
B ędziesz
M iał
W szystkie

F1 bez Robcia, to jak BMW z przednim napędem, wracaj kolego
Awatar użytkownika
raven_1983
Ekspert
Ekspert
Posty: 2286
Rejestracja: 16 mar 2009, 9:56
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1992
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: e39 525d-odłączyć webasto, można?

Post autor: raven_1983 »

Przeczytaj uważnie swój post... nie chcę być negatywnie nastawiony - drugi który mi się nawinął... i równie mało w nim sensu.

1. Zauważasz fakt, że webasto jest po to aby dogrzać silnik gdyż sam z siebie rozgrzewa się bardzo powoli...
2. Nie dogrzany silnik = znacznie większe spalanie
3. Odcięcie urządzenia skracającego czas (lub wręcz umożliwiającego nagrzanie silnika) dla oszczędności paliwa? bez komentarza...

Czy się da? da się praktycznie wszystko.
Awatar użytkownika
kdawcewicz
Bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 17 sie 2010, 7:18
Seria: E46
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2002
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: JABŁONNA

Re: e39 525d-odłączyć webasto, można?

Post autor: kdawcewicz »

Kolego Raven, mam sprawę, jeśli się nudzisz, to komentuj sobie posty innych, czepiasz się i nie udzielasz żadnych informacji, wiem dobrze po co jest webasto, o to nie pytałem, ale jeśli przeczytasz uważnie mój post, to na samym końcu jest pytanie, jeśli nie znasz odpowiedzi, to się nie udzielaj PROSZĘ!!
I jeszcze jedno, nie wszystko się da..... sex z gwoździem i otwarcie parasola w tyłku :mrgreen:
B ędziesz
M iał
W szystkie

F1 bez Robcia, to jak BMW z przednim napędem, wracaj kolego
Awatar użytkownika
raven_1983
Ekspert
Ekspert
Posty: 2286
Rejestracja: 16 mar 2009, 9:56
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1992
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: e39 525d-odłączyć webasto, można?

Post autor: raven_1983 »

O "którym" webasto piszesz?

Z twojego postu zrozumiałem, że chodzi o dogrzewanie silnika.
Dominik86
Bywalec
Posty: 200
Rejestracja: 08 gru 2009, 17:43
Seria: E46
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 330d
Rocznik: 2000
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Pomorskie

Re: e39 525d-odłączyć webasto, można?

Post autor: Dominik86 »

jak masz webasto ktore nie ogrzewa kabiny to masz elektryczny podgrzewacz płynu chłodzącego... a dzieki temu ze jest on elektrczny to ma wieksza sprawnosc ;] tak wiec daruj sobie odłączanie bo będzie Ci palil jeszcze wiecej na zimnym
Awatar użytkownika
siudek
Bywalec Wyjadacz
Posty: 1673
Rejestracja: 08 sty 2009, 20:47
Seria: Szukam...
Nadwozie: Nie posiadam
Model: Nie mam
Rocznik: 1975
Skrzynia biegów: Nie mam
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
Kontakt:

Re: e39 525d-odłączyć webasto, można?

Post autor: siudek »

Samo dogrzewanie silnika w CR pomimo iż nazywa się potocznie "webastem" i de facto jest częścią takiego układu, to realizowane jest elektrycznie jak to Dominik napisał. Nie widzę więc większego sensu aby to wyłączać, bo jedyne co ono Ci "spala" to prąd z alternatora. Jak poszukasz to na forum był dość obszerny temat o webasto w CR, jego możliwościach, przerabianiu na "pełnosprawne" ogrzewanie postojowe etc. Zachęcam do lektury, może będziesz miał pełniejszy obraz. Fakt, ludzie często mylą to (jak z resztą setki innych zagadnień), jednak fakt jest również taki, że większość CR wyposażonych w taki układ dość łatwo wyposażyć w pełne ogrzewanie postojowe.

Jeśli się mylę i odkryjesz coś nowego, to chętnie o tym przeczytam. Jednak póki co wiedza moja na tym stoi - poza tym Dominika e46 z 3l silnikiem pali bardzo oszczędnie, a webasto posiada sprawne. ;] Mniejszy silniczek, cięższe auto i automat, do tego styl jazdy (krótka po mieście) - może tu leży jednak przyczyna.

Pozdrawiam.
siudek siudkowski

Było Mercedresa Wziąć... ;]
W kwestiach BMW nie pomagam na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
raven_1983
Ekspert
Ekspert
Posty: 2286
Rejestracja: 16 mar 2009, 9:56
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1992
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: e39 525d-odłączyć webasto, można?

Post autor: raven_1983 »

A to "webasto" w ogóle sprawne? Może właśnie od tej strony należało by problem sprawdzić?
Awatar użytkownika
kdawcewicz
Bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 17 sie 2010, 7:18
Seria: E46
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2002
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: JABŁONNA

Re: e39 525d-odłączyć webasto, można?

Post autor: kdawcewicz »

Witam Kolgów.
Na początku ponowie moją prośbę do kolegi Ravena, nie udzielaj się do moich postów, bo się ośmieszasz, przecież jasno opisałem o które webasto chodzi i jest w 100% sprawne.
Koledzy nie mylcie webasta dogrzewającego silnik z elektrycznym podgrzewaczem płynu chłodzącego.
Ja mówie o spalinowym urządzeniu montowanym pod podłogą w miejscu kierowcy. Takie webasto wypala ropkę z naszych zbiorników i o takie webasto pytałem, czy już ktoś próbował w ten sposób szukać oszczędności, jaki był efekt..
Uprzedze kolejne pytania, moje webasto działa, słysze jak się załącza i widze spaliny.
Fajny motyw BMW zrobiło w samochodach puszczanych na skandynawię, samochody mają pdgrzewacz płynu i małą pomkę zasilaną prądem z gniazdka, stając pod domem, bo garaż zawsze zawalony gratami, możesz rozciągnąć kabel i podłączyć autko do 230V, przy największym mrozie samochód odpala.
B ędziesz
M iał
W szystkie

F1 bez Robcia, to jak BMW z przednim napędem, wracaj kolego
młody87
Bywalec
Posty: 24
Rejestracja: 25 lis 2010, 19:48
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Podlaskie
Lokalizacja: Suwałki

Re: e39 525d-odłączyć webasto, można?

Post autor: mÅ‚ody87 »

powiem tak nie wiem czy webasto w CR jest takie samo ale u mnie w ciężarówce pali ono 0.4 litra na godzinę więc mym skromnym zdaniem nie warto bo samochód Ci i tak przepali.To tylko takie porównanie więc proszę się nie czepiać detali :lol:
Awatar użytkownika
raven_1983
Ekspert
Ekspert
Posty: 2286
Rejestracja: 16 mar 2009, 9:56
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1992
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: e39 525d-odłączyć webasto, można?

Post autor: raven_1983 »

Nie będę się dalej ośmieszał... :lol:

Marnując czas na próbę pomocy komuś który sam napisał o dwóch webasto... nagle już zaczał je rozróżniać i naskakuje na innych... :roll:

Poradzisz sobie! 8)

P.S. Przeczytaj uważnie swoje posty i wskaż w którym miejscu napisałeś o webasto dogrzewającym kabinę... (poza ostatnim postem).
Awatar użytkownika
kdawcewicz
Bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 17 sie 2010, 7:18
Seria: E46
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2002
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: JABŁONNA

Re: e39 525d-odłączyć webasto, można?

Post autor: kdawcewicz »

Oj Raven, przeczytaj mój pierwszy post, napisałem tam, że w CR prawie cała energia silnika idzie w moc, a silnik się nie dogrzewa, przecież to jasne, że w takim razie pytałem o webasto które ma dogrzać silnik, napisałem, że robie krótkie trasy i webasto cały czas chodzi, nie napisałem, że śpie w samochodzie i muszę się dogrzewać webastem kabinowym. Jakoś wszyscy od razu wiedzieli o co chodzi, tylko Ty chcesz chyba nabić sobie postów. Kolego trzeba się wyluzować, pytałem też w pierwszym poście czy ktoś tego próbował i to było podstawowe pytanie, więc jeśli nie znasz odpowiedzi, to jak mi chciałeś pomóc, wybacz, ale Twoje posty niczego nie wniosły i nic nie pomogłeś, najsęsowniej odpisał mi kolega MŁODY 87 i za to koledze bardzo dziękuje, zrezygnuje z odłączania. Pozdrawiam wszystkich fanów BAWAREK :D
B ędziesz
M iał
W szystkie

F1 bez Robcia, to jak BMW z przednim napędem, wracaj kolego
Awatar użytkownika
siudek
Bywalec Wyjadacz
Posty: 1673
Rejestracja: 08 sty 2009, 20:47
Seria: Szukam...
Nadwozie: Nie posiadam
Model: Nie mam
Rocznik: 1975
Skrzynia biegów: Nie mam
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
Kontakt:

Re: e39 525d-odłączyć webasto, można?

Post autor: siudek »

Bez spinania się Panowie. A tak przy okazji, zachęcałem do poszukania i poczytania, gdyż bardzo podobny temat już był i też ktoś już o tym myślał. Ot chociażby tu:

http://bmw-diesel.pl/forum/viewtopic.php?f=38&t=1466

Jak widać tam również odpuścili jeśli chodzi o oszczędności (sam się dowiedziałem nieco). Natomiast była informacja chociażby taka, że to iż słyszymy pracę Webasto to nie oznacza od razu że jest ono sprawne (powinno pracować w określonych warunkach i określonym czasie i nie cały czas). Jeśli faktycznie Twoja jazda jest strasznie krótka, to możliwe że nie ma na to rady, chyba że kupić TDI. ;]

Pozdrawiam.
siudek siudkowski

Było Mercedresa Wziąć... ;]
W kwestiach BMW nie pomagam na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
kdawcewicz
Bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 17 sie 2010, 7:18
Seria: E46
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2002
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: JABŁONNA

Re: e39 525d-odłączyć webasto, można?

Post autor: kdawcewicz »

TDI???? ŻONA BY MNIE Z DOMU WYGONIŁA :mrgreen: Córka jak wsiada do teścia audi to płacze, a ma 10 miesięcy, córka oczywiście :D
Chce się jeździć BMW, to trzeba tankować... POZDRAWIAM WSZYSTKICH
B ędziesz
M iał
W szystkie

F1 bez Robcia, to jak BMW z przednim napędem, wracaj kolego
Awatar użytkownika
siudek
Bywalec Wyjadacz
Posty: 1673
Rejestracja: 08 sty 2009, 20:47
Seria: Szukam...
Nadwozie: Nie posiadam
Model: Nie mam
Rocznik: 1975
Skrzynia biegów: Nie mam
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
Kontakt:

Re: e39 525d-odłączyć webasto, można?

Post autor: siudek »

...no to ewenement, mnie moja lepsza połowa to raczej jest skłonna udusić za moją Ślicznotkę. :D
siudek siudkowski

Było Mercedresa Wziąć... ;]
W kwestiach BMW nie pomagam na PW - od tego jest forum!
ODPOWIEDZ