E34 525TDS - Co ile wymienia się świece?

Polecane materiały eksploatacyjne (płyny, klocki, opony etc.) i kosmetyki - dyskusje, opinie, informacje.

Moderator: Moderatorzy

MarcinWWA
Bywalec
Posty: 11
Rejestracja: 09 lut 2012, 13:48
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1994
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie

E34 525TDS - Co ile wymienia się świece?

Post autor: MarcinWWA »

Witam, to mój pierwszy diesel więc stąd to pytania na miarę laika. Świece wymieniałem przed tamtą zimą na Boscha (wszystkie 6). Od tamtej pory przejechałem ok 50tys. km (głównie po mieście + kilka dalszych tras).
Zaznaczam że szukałem informacji na różnych forach i tak np ktoś pisał że w swoim 2.0TDI wytrzymały mu 200tys km [?] w co nie chcę mi się raczej wierzyć. Więc jak to wygląda w naszych TDS'ach?
Pytam profilaktycznie, gdyż samochód nie ma żadnych objawów typu: długie kręcenie, czarny dym; jednak nie chciałbym się któregoś pięknego, mroźnego ranka zdziwić, że jednak odmówi współpracy ze mną :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wojtek_blekitny
Moderator
Moderator
Posty: 921
Rejestracja: 06 wrz 2008, 23:51
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1994
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Wielkopolskie
Lokalizacja: okol. Poznania

Re: E34 525TDS - Co ile wymienia się świece?

Post autor: wojtek_blekitny »

Wykręć świece i sprawdź, czy są sprawne.
W silniku diesla działają one podczas i "wokół" rozruchu (w TDS "normalnie" tylko na zimnym silniku, w niektórych nowych autach zawsze oraz dłuższy czas po rozruchu), stąd ich trwałość może być inna niż w silniku benzynowym, w zależności od częstości rozruchów.
Świece się wykręca i sprawdza poprzez podłączenie do akumulatora pojedynczo (użyj grubych kabli, najlepiej rozruchowych).
Będziesz widział, czy grzeją, jak grzeją i czy nie mają poupalanych końcówek (co świadczy o problemach z układem wtryskowym).
W TIS nie ma mowy o regularnej ich wymianie przy inspekcjach, więc przy Twoim przebiegu rocznym to najlepiej będzie jeśli co roku przed zimą sprawdzisz.
Co do wymiany to szkoły są dwie- można komplet, można pojedynczo :wink:
"Exercise your inner demons"
E34: "Ulep z samego serca Wielkopolski"
MarcinWWA
Bywalec
Posty: 11
Rejestracja: 09 lut 2012, 13:48
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1994
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie

Re: E34 525TDS - Co ile wymienia się świece?

Post autor: MarcinWWA »

Dziękuję za szybką odpowiedź. Sprawdzę to po świętach i dam znać jak to u mnie wyglądało. Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
siudek
Bywalec Wyjadacz
Posty: 1673
Rejestracja: 08 sty 2009, 20:47
Seria: Szukam...
Nadwozie: Nie posiadam
Model: Nie mam
Rocznik: 1975
Skrzynia biegów: Nie mam
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
Kontakt:

Re: E34 525TDS - Co ile wymienia się świece?

Post autor: siudek »

Świece nie padają zazwyczaj "nagle" - Twój R6 odpali i z 1 sprawną świecą, zależy od temperatury, akumulatora i rozrusznika, ale odpali. Jeśli zatem nie jesteś pechowcem roku, to nie musisz się obawiać, że nagle rano komplet rocznych świec przestanie działać w momencie, gdy będziesz musiał jechać z żoną do szpitala, bo rodzi. Przy takim przebiegu jak robisz (50kkm w rok to sporo) wystarczy spokojnie skontrolować je przed zimą. To tak tylko w gwoli wtrącenia.

Co do samych świec - komplet BERU GV719 (czyli OE) spokojnie wystarczy na 2-3 lata przeciętnej eksploatacji. Dalej to już kwestia jaką serię trafisz, jakie zimy przeżyjesz i jak użytkujesz samochód. Te świece i po 10 latach potrafią bezproblemowo uruchamiać silnik, zatem wymiana np. co 100kkm kompletu (rozumiem, że to u Ciebie 2 lata) i masz spokojny sen.

Pozdrawiam.
siudek siudkowski

Było Mercedresa Wziąć... ;]
W kwestiach BMW nie pomagam na PW - od tego jest forum!
MarcinWWA
Bywalec
Posty: 11
Rejestracja: 09 lut 2012, 13:48
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1994
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie

Re: E34 525TDS - Co ile wymienia się świece?

Post autor: MarcinWWA »

Witam, dziękuję za radę w sprawie doboru świec, jadę teraz na święta do małego miasteczka, więc sprawdzę to dopiero po świętach.
Apropo BERU GV 719 - czy można brać z allegro, czy lepiej nie ryzykować i kupić np w intercars?
Awatar użytkownika
siudek
Bywalec Wyjadacz
Posty: 1673
Rejestracja: 08 sty 2009, 20:47
Seria: Szukam...
Nadwozie: Nie posiadam
Model: Nie mam
Rocznik: 1975
Skrzynia biegów: Nie mam
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
Kontakt:

Re: E34 525TDS - Co ile wymienia się świece?

Post autor: siudek »

Na Alledrogo jest mnóstwo podróbek, samoróbek, końcówek serii, odrzutów czy leżaków magazynowych. Różnie bywa, ciężko powiedzieć - zależy od sprzedawcy. Zapytaj Stonesa za ile ma te świece - masz punkt odniesienia. Nie warto oszczędzić na zakupie 20zł.

Pzdr.
siudek siudkowski

Było Mercedresa Wziąć... ;]
W kwestiach BMW nie pomagam na PW - od tego jest forum!
MarcinWWA
Bywalec
Posty: 11
Rejestracja: 09 lut 2012, 13:48
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1994
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie

Re: E34 525TDS - Co ile wymienia się świece?

Post autor: MarcinWWA »

Tak też właśnie myślałem... W takim razie zamówię w intercars jeśli będą do wymiany. Tam już raczej powinny być pewne. Dzięki siudek :)
MarcinWWA
Bywalec
Posty: 11
Rejestracja: 09 lut 2012, 13:48
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1994
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie

Re: E34 525TDS - Co ile wymienia się świece?

Post autor: MarcinWWA »

Witam, świece skontrolowałem i wymieniłem cały komplet na Beru GV719. Wcześniej miałem Boscha i wytrzymały prawie 60tys. km. Sprawdzali każdą po kolei i grzały tylko końcówki i to po dłuższej chwili. Jak pokazali mi jak grzeje nowa Beru to nie zastanawiałem się nawet chwili nad wymianą :)

Taka wskazówka dla osób samodzielnie wymieniających - proponuje kupić uszczelki pod kolektor i zrzucić go od razu, bo dostęp jest piekielnie niewygodny. Ja nie miałem uszczelek i wymiana potrwała prawie 2 godziny. Jakbym jednak kogoś nie przekonał to przyda się dłuuugi magnes :)
piwosz192
Bywalec
Posty: 24
Rejestracja: 17 sie 2013, 16:03
Seria: E38
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 740d
Rocznik: 2001
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Łódzkie

Re: E34 525TDS - Co ile wymienia się świece?

Post autor: piwosz192 »

Też chyba wymienie cały komplet na Beru GV719. Nie wiem tylko czy samodzielnie, bo widze, ze dużo z tym roboty.
kolejarz77
Bywalec
Posty: 21
Rejestracja: 19 sie 2013, 9:21
Seria: E36
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 325tds
Rocznik: 1997
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Opolskie

Re: E34 525TDS - Co ile wymienia się świece?

Post autor: kolejarz77 »

Ja mam teraz Bosha, na razie nie muszę wymieniać. Przejechały dopiero 40 tys km.
ODPOWIEDZ