Dziwne zachowanie silnika m51

Tematy ogólne dotyczące silnika i przeniesienia napędu (sprzęgło, skrzynia, wał, most).

Moderator: Moderatorzy

elfik3221
Świeżak
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 20 lis 2015, 21:21
Seria: Land Rover
Nadwozie: SUV
Model: RR P38a
Rocznik: 1999
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Lubelskie

Dziwne zachowanie silnika m51

Post autor: elfik3221 »

Witam, mam dziwny problem ze swoim samochodem który objawia się następująco. Od jakiegoś czasu podczas jazdy samochód tak jakby sam dodawał gazu, czasami podczas jazdy automatyczna skrzynia wkłada 4 bieg żeby za sekundę zbić na 3 i tak w koło macieju.. czasem jest normalnie, jedzie bez zarzutu, dojeżdżam do miejsca docelowego noga z gazu a samochód sam jedzie, wrzucam na N a tu z 1400 obrotów.. Wykluczam awarię skrzyni bo potrafi wrzucać 4 bieg i działać poprawnie, rozumiem że jeżeli byłaby to awaria skrzyni to prawdopodobnie wcale nie wrzucałaby 4 biegu. Dziwne zachowanie skrzyni tłumacze sobie że może podczas jazdy sterownik skrzyni dostaje jakieś błędne parametry pracy silnika stąd takie kwiatki, dziwne by było żeby awarii uległa skrzynia i silnik w tym samym czasie.. Biorąc pod uwagę że mój samochód to Range Rover pytam tylko o silnik, bo nie wiem czy skrzynia zf4hp22 występuje w jakimś bmw z tym silnikiem a to forum BMW. Czy ktoś miał takie objawy że silnik sam zwiększał sobie obroty? Dodam jeszcze że rozpylacze wtryskiwaczy wymieniałem na boscha jakieś 35 tysięcy km temu (sterujący cały nowy Bosch), i pompa wtryskowa po regeneracji. Czy jest sens płacenia za diagnostyke komputerową jeżeli nawet nie zapala się check engine? :(
@ctiv
Bywalec
Posty: 258
Rejestracja: 22 lut 2011, 16:47
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1994
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Dolnośląskie
Lokalizacja: Głogów

Re: Dziwne zachowanie silnika m51

Post autor: @ctiv »

jedyne co od razu do głowy wpadło to potencjometr pod pedałem gazu. rozebrać i wyczyścić na początek.
Czym się różni kierowca BMW od kierowcy Volkswagena? Dla kierowcy BMW Hektor to mityczny królewicz Trojański zaś dla właściciela VW, hektor to pole za domem.
DIS i INPA jak by ktos chcial przeswietlic auto z okragla wtyka
elfik3221
Świeżak
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 20 lis 2015, 21:21
Seria: Land Rover
Nadwozie: SUV
Model: RR P38a
Rocznik: 1999
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Lubelskie

Re: Dziwne zachowanie silnika m51

Post autor: elfik3221 »

To ma sens. 8)
N2O
Bywalec Wyjadacz
Posty: 779
Rejestracja: 13 lip 2009, 20:34
Seria: E38
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 725tds
Rocznik: 1996
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Truskaw

Re: Dziwne zachowanie silnika m51

Post autor: N2O »

Czujnik temperatury silnika ten zielony na początek.
RANGE ROVER P38A 2.5 DSE
BMW 725 TDS
Awatar użytkownika
Jezior
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: 27 gru 2008, 22:48
Seria: E36
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 325tds
Rocznik: 1996
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Dolnośląskie
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Dziwne zachowanie silnika m51

Post autor: Jezior »

Sparcialy/ dziurawy gumowy przewod podcisnienia idacy pod kolektor ssacy.
Obrazek
elfik3221
Świeżak
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 20 lis 2015, 21:21
Seria: Land Rover
Nadwozie: SUV
Model: RR P38a
Rocznik: 1999
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Lubelskie

Re: Dziwne zachowanie silnika m51

Post autor: elfik3221 »

Niedawno wróciłem do domu po przerwie świątecznej więc dopiero zaczynam działać. Zacząłem od kupna potencjometru i jutro zakupie jeszcze ten wężyk podciśnienia bo to najtańsze potencjalne usterki wymienione przez Was. ;) Czujnik temperatury będzie następny jeżeli potencjometr i przewodzik nie pomoże. Czujnikiem bawiłem się wcześniej bo już wyczytałem że to też może być przyczyną takich objawów, wypiąłem go całkowicie i nie było w zasadzie różnicy ale nie twierdze że po wymianie na nowy problem nie ustąpi. Dam znać jak już będę coś wiedział, potencjometr wpadnie pewnie we wtorek. Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Jezior
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: 27 gru 2008, 22:48
Seria: E36
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 325tds
Rocznik: 1996
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Dolnośląskie
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Dziwne zachowanie silnika m51

Post autor: Jezior »

Ja przy sparciałym przewodzie miałem tak że auto zaczynało samo ciągnąc do przodu, przyspieszało i trzeba było je wyhamować. Przyspieszalo samo. Kila sekund lub na chwile. Okazało się że to banalny przewod. Sa w oplocie więc nie widac czy sa zniszczone.....
Obrazek
elfik3221
Świeżak
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 20 lis 2015, 21:21
Seria: Land Rover
Nadwozie: SUV
Model: RR P38a
Rocznik: 1999
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Lubelskie

Re: Dziwne zachowanie silnika m51

Post autor: elfik3221 »

Wymieniłem wężyk do map sensora tak jak doradzał kolega wyżej, stary sparciały i niedrożny. Wymiana nie przyniosła rezultatu, nadal rosną obroty ale dziwił mnie fakt że stary wężyk był niedrożny a po wymianie nie było żadnych zmian więc wpadłem na pomysł że odepnę wtyczkę od map sensora i zobaczę co się stanie.. Bez zmian najmniejszej zmiany, myślałem że zacznie coś kopcić czy zamulać a tu nic.. Czy możliwe że czujnik jest do wymiany?
ODPOWIEDZ