SPALANIE A CHIP TUNING

Problematyka związana ze spalaniem oraz paliwami (w tym biopaliwa i ekologia).

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
raven_1983
Ekspert
Ekspert
Posty: 2286
Rejestracja: 16 mar 2009, 9:56
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1992
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: raven_1983 »

Ekonomizer działa prawidłowo tylko dla fabrycznych parametrów dawkowania paliwa.

Chociażby zmiana dawki nastawnikiem i już pokazuje głupoty.

Porównaj z dystrybutorem - w czasie jazdy na tempomacie spalanie będzie mniejsze, niestety uroki jazdy miejskiej to częste ruszanie i tu spalanie jest wyższe.
Papay318tds'99
Bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 20 lip 2008, 18:17
Seria: E36
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 318tds
Rocznik: 1999
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Papay318tds'99 »

czytam to wszystko i .... zrobiłem na chipie od kolegi Bagora już ok 20tkm i w przeciwieństwie do tego co niektórzy sądzą większa moc nie oznacza szaleństw po prostu przyjemnie jest przy wyprzedzaniu nie redukować lub po prostu sie nie zastanawiać zdążę nie zdążę, ale do meritum, przy tym samym stylu jazdy spalanie praktycznie bez zmian może w mieście ciut więcej ale moim zdaniem miasto nie odzwierciedla zużycia bo każda jazda jest inna raz 10 km pokonujesz w 15 minut a raz w godzinę jeżeli chodzi o mnie miasto Bydgoszcz średnio ok 7 - 8l trasa ok 5.5 średnio ok 6.5 :cool: bez czarowania dużo zależy od paliwa i filtra powietrza u mnie po zmianie na sportową wkładkę filtra minimalnie spadło zużycie lepiej sie wkręca na obroty i zdecydowanie mniej kopci można powiedzieć ze prawie wcale chyba że zimny ale to norma nawet w nowych autach :cool: (jeżdżąc tylko po mieście moim zdaniem chip jest zbędny chyba że chcemy sie ścigać z pod świateł ale to nie małym dieslem :lol: )
rononM1
Bywalec
Posty: 198
Rejestracja: 10 kwie 2008, 17:43
Seria: E34
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525tds
Rocznik: 1996
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: W-wa

Post autor: rononM1 »

Papay potwierdza dokładnie to, co pisałem i jak uważam: jeśli jest takie podejście do chipowania, to spokojnie dłuuuugo mozna cieszyć sie jazdą :lol:
sebos76
Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: 28 gru 2007, 11:19
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 530d
Rocznik: 2006
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Chojnice

Re: SPALANIE A CHIP TUNING

Post autor: sebos76 »

No właśnie. sam jeżdzę na "Bagorowym" chipie i się zastanawiam jak będzie ze spalaniem. Zaraz po założeniu chipa komp. pokazywał mi spalanie bardzo małe, niestety po pewnym incydencie związanym ze zbyt delikatnym zamontowaniem chipa w podstawce- po długich próbach reanimacji samochodu i wykasowaniu wszystkich możliwych nałapanych tym incydentem błędów, teraz podczas jazdy wokół komina przy podobnym stylu jazdy pokazuje mi spalanie o 3-4 litry większe niż przedtem (przed chipem średnio palił mi 9.5-10, po założeniu chipa komp pokazywał w granicach 7.5-8, a teraz 14-15) i bądź tu mądry. Zobaczę jak wyjdzie po tankowaniu "pod korek" mam nadzieję, że nie spali mi tych 14-15 l/100, bo wówczas skórka nie warta jest wyprawki...
Freude am Fahren
Åšrednie spalanie ON:
Obrazek
Awatar użytkownika
rexman
Bywalec Wyjadacz
Posty: 1665
Rejestracja: 29 gru 2007, 19:26
Seria: E81-88
Nadwozie: Compact/Hatchback
Model: Nie mam
Rocznik: 2005
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Poza Polską
Lokalizacja: Irl
Kontakt:

Re:

Post autor: rexman »

nabuchodonozor pisze:mimo wszystko jestem starej daty i uwazam ze to co dal producent to i tak duzo jak na tamten czas z diesel'a. chipowanie moim skromnym zdaniem, jak rowniez zdaniem wielkiej rzeszy mechanikow, drastycznie skraca zywotnosc silnikow. Ja moim autem chce pojezdzic dlugo i nie skatuje jej chipem, ma zbyt wyglaskany stan zeby teraz to popsuc,

ale to Wasze auta i Wy zrobicie z nimi to co bedziecie chcieli :cool:
Kiedyś też byłem takiego zdania. 8)
Też jestem starej daty. :wink:
Wierz mi, bez chipa też idzie skrócić żywotność silnika, a i nawet
całej "budy" (dla chcącego nic trudnego). :wink:
Wszystko zależy od nas samych. 8)
Awatar użytkownika
Forest
Bywalec
Posty: 38
Rejestracja: 23 sty 2010, 22:24
Seria: E46
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 330d
Rocznik: 2000
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Dolnośląskie
Lokalizacja: OÅ‚awa / Polkowice

SPALANIE A CHIP TUNING

Post autor: Forest »

E46 330d. Moc seryjna 184 KM i 380 Nm. Po zmianie mapy silnika - 212 KM i 468 Nm. Spalanie poszło około 0,5 litra w górę. Średnie spalanie na kompie przy dośc ostrej jeździe 6,5l. Ekonomizer przy stałej prędkości 180 km/h wskazuje spalanie rzędu 9-10 litrów. 700 km z 4 osobami na pokładzie - 6,5 litra (potwierdzone ilością paliwa w baku). Z tego silnika mozna wykręcic spokojnie 250 KM i 500 Nm. Znajmowy z silnika po lifcie (204 KM z serii) wycisnął 270 KM i 670 Nm, Ale to już lekkie przegięcie, szkoda silnika, skrzyni i sprzęgła. Czy polecam chipowanie? Tak ale w granicach rozsądku.
BMW Klub Wrocław
www.maxbimmer.pl
Awatar użytkownika
Forest
Bywalec
Posty: 38
Rejestracja: 23 sty 2010, 22:24
Seria: E46
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 330d
Rocznik: 2000
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Dolnośląskie
Lokalizacja: OÅ‚awa / Polkowice

Re:

Post autor: Forest »

rexman pisze:
nabuchodonozor pisze:mimo wszystko jestem starej daty i uwazam ze to co dal producent to i tak duzo jak na tamten czas z diesel'a. chipowanie moim skromnym zdaniem, jak rowniez zdaniem wielkiej rzeszy mechanikow, drastycznie skraca zywotnosc silnikow. Ja moim autem chce pojezdzic dlugo i nie skatuje jej chipem, ma zbyt wyglaskany stan zeby teraz to popsuc,

ale to Wasze auta i Wy zrobicie z nimi to co bedziecie chcieli :cool:
Silniki BMW to nie wyżyłowane, japońskie kosiarki. Spokojnie można podnieśc moc i moment ale trzeba to robic z głową i co ważne - wymieniac olej i filtry co 10 000 km. :)

Proszę przestrzegać regulaminu i na przyszłość używać "EDYTUJ", a nie pisać posta pod postem.
BMW Klub Wrocław
www.maxbimmer.pl
Awatar użytkownika
Krakowiak
Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: 15 lut 2010, 0:08
Seria: E39
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 530d
Rocznik: 1999
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Małopolskie
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

SPALANIE A CHIP TUNING

Post autor: Krakowiak »

To ja dodam też swoje 3 grosze :
mam co prawda 530d a nie TDS , ale powiem jak u mnie zatem jakieś wnioski będziesz mógł wyciągnąć .
Mam zchipowaną , było 184 KM i 390 Nm , jest 235 KM i 450 Nm , mniej Nm niż u kolegi z e46 ale tak specjalnie zostało zrobione ze względu na automatyczną skrzynię biegów.
Spalanie nie drgnęło mi , pali cały czas tak samo, po mieście ( Kraków ) 12,3 l / 100 km .
Przebieg mam 233k km , wtryski cichutkie silnik w bardzo dobrym stanie i po wymianie turbiny. Jeżeli masz przebieg powyżej 200 tyś km , to trzeba by pomyśleć o wymianie lub regeneracji turbiny. Oczywiście jeżeli masz automat to nie szaleć z momentem obrotowym , a jak manual to licz się z tym że sprzęgło mniej będzie ci służyło niż w standardowym wydaniu mocy .
Ogólnie tak jak kolega wyżej pisał , chip tak , ale z głową i w doświadczonym zakładzie.
ziolek18
Bywalec
Posty: 19
Rejestracja: 15 wrz 2009, 17:52
Seria: E39
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1999
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Dolnośląskie
Lokalizacja: J.G

SPALANIE A CHIP TUNING

Post autor: ziolek18 »

Koledzy a jaka jest różnica w przyśpieszeniu? mam e39 525tds pozdrawiam
Awatar użytkownika
raven_1983
Ekspert
Ekspert
Posty: 2286
Rejestracja: 16 mar 2009, 9:56
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1992
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

SPALANIE A CHIP TUNING

Post autor: raven_1983 »

różnica jest wymierna... zależna od stanu auta i chipa.
Ermce
Bywalec Wyjadacz
Posty: 1052
Rejestracja: 02 paź 2009, 17:48
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Lubuskie

SPALANIE A CHIP TUNING

Post autor: Ermce »

kolega zchipowal omege w td(s) na 160KM i 300Nm. Mowi ze jak kopnie ja po mobrotach to na 2 i troszke na 3 biegu zrywa przyczepnosc na 205 r15 oponach. Spalanie mu nie wzroslo, bo ma krzywa momentu nizej i ma dostepna moc w nizszym zakresie obrotow przez co nie musi zylowac silnika jak wirowki po obrotach

zgadzam sie z kolega pare postow wyzej, silnik jest liczony na duzo wieksze moce, a co za tym idzie sily i przeciazenia niz wychodzi z fabryki. Tym sposobem producent przedluza zywotnosc jednostki i podzespolow, oszczedzajac przy tym na materialach (np. sprzeglo, nie drogi spiek a normalna tansza tarcza)

jesli wysoko mierzy sie z podnoszeniem mocy trzeba liczyc sie z tym ze dwumasa w manualu szybciej siadzie, sprzeglo dostanie po pupce, dyfer, wielokliny na wale napedowym, i takie tam (mowie o przypadku kierowcy lubiacego katowac auto, nie o normalnym sposobie jazdy)
ODPOWIEDZ