e36 - czyszczenie reflektorów przednich

Zbiór gotowych porad pomocnych w naprawach, modyfikacjach i diagnostyce.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
carl0s
Moderator
Moderator
Posty: 980
Rejestracja: 15 wrz 2010, 7:36
Seria: E46
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2000
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Zachodniopomorskie
Lokalizacja: Koszalin

e36 - czyszczenie reflektorów przednich

Post autor: carl0s »

Witojcie ino hej!

:mrgreen:

Kolejny tutorial zrodzony z nudy oraz wszechogarniającej potrzeby wepchnięcia rąk tam, gdzie zazwyczaj rąk się pchać nie powinno.

Jako, że nie byłem zadowolony z jakości świateł przednich, a dodatkowo prawa mi parowała, postanowiłem stan rzeczy zbadać i ewentualnie ratować. Samo czyszczenie to praca lekka, łatwa i przyjemna, a jej poziom trudności oceniam na 1 w 5 stopniowej skali.
Narzedzia wymagane:
- śrubokręt płaski około 4 mm szeroki
- śrubokręt krzyżakowy philips 2
- klucz nasadowy 8mm
- szmatka, płyn do mycia szyb na bazie alkoholu (cóż za marnotrawstwo, czyż nie drogi Watsonie? :mrgreen: )
- tradycyjnie już, ze dwa zimne pyszne.

Jadymy!

Akcja zaczyna się od wymontowania reflektorów z auta - banał, więc zdjęć nie ma - należy odkręcić dwie śrubki (ósemki) u góry i dwie u dołu. Wskazówka ode mnie - zacząć należy od demontażu kierunkowskazów.

Wiadomo, najlepszym miejscem do przeprowadzenia demontażu i czyszczenia jest stół kuchenny - zakrywamy go jakąś szmatą i przystępujemy do demontażu.

1. Bierzemy lampę i płaskim wkrętakiem podważamy delikatnie zatrzaski mocujące zespół kloszy do korpusu lampy. Zatrzaski są trzy u góry i dwa od dołu:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po odpięciu wszystkich zatrzasków można pdelikatnie odseparować klosze od korpusu - nalezy jednak uważać na uszczelkę, u mnie w lewej lampie uszczelka zassała się do plastiku i musiałem pomagać sobie delikatnie śrubokrętem.

Obrazek

Po zdjęciu kloszy widzimy takie cuda:

Klosz:

Obrazek

Odbłyśnik:

Obrazek

Obrazek

I tutaj zaczyna się zabawa. Ponieważ zespół kloszy jest klejony, a ja nie chciałem tego demontować, wymyłem tylko dostępne powierzchnie szklane kloszy wewnętrznych.

A więc:
Obrazek

Obrazek

i jedziemy z koksem:

Obrazek

Moja rada - lepiej psiknąć na papier i tak wycierać, niż psiknąć na odbłyśnik i całą resztę. Chodzi o to, żeby nie została wilgoć w lampie.

Obrazek

Po pierwszym przetarciu na papierze zostało to:

Obrazek

Przetarłem jeszcze dwa razy - aż nie zostało na papierze nic brudu i wytarłem do sucha. Uwaga moja jest taka, żeby nie trzeć za mocno - odbłyśnik jest dość delikatny i łatwo go porysować.

Po wyczyszczeniu dmuchamy żeby usunąć ewentualny pył z papieru i składamy całość w kolejności odwrotnej do demontażu.

Różnica myślę jest widoczna:

Lampka przed myciem:

Obrazek

Lampka umyta:

Obrazek

Czekam aż się zrobi czarno za oknem i wskakuję w Niunię zrobić test drogowy. :mrgreen:

BONUS:

Tak się usuwa wilgoć z wnętrza zespołu reflektorów:

Obrazek
None of you seem to understand...

I'm not locked in here with you.

You're locked in here with me!
Awatar użytkownika
rexman
Bywalec Wyjadacz
Posty: 1665
Rejestracja: 29 gru 2007, 19:26
Seria: E81-88
Nadwozie: Compact/Hatchback
Model: Nie mam
Rocznik: 2005
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Poza Polską
Lokalizacja: Irl
Kontakt:

[E36] Czyszczenie świateł przednich

Post autor: rexman »

Świetny tutorial karlOs!
Wielkie dzięki! :D
Teraz tylko troszkę chęci ze strony tych, którzy tego jeszcze nie robili, i sukces "murowany".
Nie wspominając o tym, że dobre oświetlenie, to większe bezpieczeństwo na drodze. :D
pietrek525
Bywalec
Posty: 187
Rejestracja: 07 gru 2009, 17:53
Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Dolnośląskie
Lokalizacja: Åšwidnica

[E36] Czyszczenie świateł przednich

Post autor: pietrek525 »

Świetna sprawa karlOs ja co prawda przeprowadziłem takie czyszczenie u siebie na leflektorach świateł mijania w E34,efekt był piorunujący dużo lepsze światła niż przed zabiegiem.
Awatar użytkownika
carl0s
Moderator
Moderator
Posty: 980
Rejestracja: 15 wrz 2010, 7:36
Seria: E46
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2000
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Zachodniopomorskie
Lokalizacja: Koszalin

[E36] Czyszczenie świateł przednich

Post autor: carl0s »

Jestem po testach drogowych. i powiem tak: jeżeli drogi słuchaczu jeszcze masz jakieś wątpliwości, nic nie widzisz przed autem nocą, ale dygasz, ze coś spartolisz w trakcie czyszczenia - puknij się w czółko i do roboty.

Z czystym sumieniem - to były dobrze poświęcone dwie godzinki pracy, bo za całkowego darmola cieszymy się "jasnością wiekuistą" przed wozem, i nie jest to tylko subiektywne odczucie, ale potwierdził to też kolega siadając za kółko mojej bawarki.
None of you seem to understand...

I'm not locked in here with you.

You're locked in here with me!
kangurczak
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 21 sty 2008, 18:22
Seria: E36
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 325tds
Rocznik: 1997
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Małopolskie
Lokalizacja: KRK NH

[E36] Czyszczenie świateł przednich

Post autor: kangurczak »

Witaj,

Całkiem ciekawa relacja, aczkolwiek mam kilka pytań...

Dlaczego nie zdecydowałeś się wymienić uszczelki między kloszem a korpusem? Tymbardziej, że piszesz iż lewa lampa sie "zassała".
Po drugie, czy rozkładałeś szkiełka w kloszach, aby umyć przednią szybkę lamp?
Oraz jaką temperaturę ustawiłeś i ile czasu korpus przebywałw saunie ;)

Efekt bardzo dobry... były mocne jaja z ponownym wypoziomowaniem lamp?
A na koniec pytanie podchwytliwe...parują?

Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
carl0s
Moderator
Moderator
Posty: 980
Rejestracja: 15 wrz 2010, 7:36
Seria: E46
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2000
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Zachodniopomorskie
Lokalizacja: Koszalin

[E36] Czyszczenie świateł przednich

Post autor: carl0s »

odpowiadam zatem na pytania:

- nie zdecydowałem się na wymianę uszczelki, gdyż stara nie została uszkodzona podczas demontażu. Zassanie lampy potraktowałem jako coś naturalnego - w końcu te materiały były w kontakcie ze sobą przez 13 lat w różnych warunkach atmosferycznych - od upału po mrozy.
- w relacji napisałem - nie rozkładałem zespołu kloszy na części - ze względu na to, iż jest to konstrukcja fabryczna i wolałem to zostawić jak jest. W związku z tym nie wyczyściłem też wewnętrznej strony zewnętrznych kloszy. Pewnie urwałbym jeszcze kilka dodatkowych lumenów, ale wolałem nie pajacować.
- jeżeli chodzi Ci o ustawienie świateł w sensie poprawności wiązki światła, to nie wiem czy były jaja - robił to za mnie diagnosta, coś tam próbował burczeć, ale jakoś niespecjalnie się przejąłem.
- jeżeli chodzi o ustawienie świateł w sensie mocowania tak, żeby szpary były równe i wyglądało to dobrze względem reszty elementów auta - nie było jaj. jest to dziecinnie proste - widać myślało nad tym przynajmniej dwóch niemieckich mądrych inżynierów. Jak zdemontujesz lampki u siebie to zobaczysz o co chodzi - ciężko to opisać.
- dzisiaj przyglądałem się lewej lampie - nie zanotowałem śladów zaparowania.
Wygrzewanie klosza odbywało się w temperaturze 70 stopni przez 20 minut, piekarnik z termoobiegiem.
None of you seem to understand...

I'm not locked in here with you.

You're locked in here with me!
Awatar użytkownika
bieniek
Bywalec
Posty: 227
Rejestracja: 02 gru 2009, 15:13
Seria: E34
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525tds
Rocznik: 1994
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Zachodniopomorskie
Lokalizacja: Oslo

[E36] Czyszczenie świateł przednich

Post autor: bieniek »

Dobrze widzieć że w końcu trafiłeś na forum jedynej słusznej marki.
:mrgreen:

Powiem Ci, że ta lampa rzeczywiście wygląda rewelacyjnie po wyczyszczeniu, prawie jak moje :D
Nigdy więcej diesel.
Nigdy więcej manual.
Nigdy więcej Mercedes.
Awatar użytkownika
Julian
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: 04 gru 2008, 21:01
Seria: E36
Nadwozie: Compact/Hatchback
Model: 318tds
Rocznik: 2000
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Śląskie
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

[E36] Czyszczenie świateł przednich

Post autor: Julian »

elegancki tutorial
też chciałem kiedyś czyścić lampy, ale jakoś zapału zabrakło :P

kupiłem zamiast tego żarówki Philips Blue Vision i dzięki temu również znacznie polepszyła się widoczność nocą - to taka wersja dla leniwych :wink:
o2o Yamaha XJ600N

Obrazek
Awatar użytkownika
carl0s
Moderator
Moderator
Posty: 980
Rejestracja: 15 wrz 2010, 7:36
Seria: E46
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2000
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Zachodniopomorskie
Lokalizacja: Koszalin

[E36] Czyszczenie świateł przednich

Post autor: carl0s »

bieniek pisze:Dobrze widzieć że w końcu trafiłeś na forum jedynej słusznej marki.
:mrgreen:

Powiem Ci, że ta lampa rzeczywiście wygląda rewelacyjnie po wyczyszczeniu, prawie jak moje :D
Ano trafiłem:).
Ty Bratku, a Twojej bawarki nie trza jakoś przepalić czasem? Odpiąłeś aku? Chyba jej nie przykrywałeś jakimś badziewnym brezentem? dajno znać;).
None of you seem to understand...

I'm not locked in here with you.

You're locked in here with me!
Awatar użytkownika
bieniek
Bywalec
Posty: 227
Rejestracja: 02 gru 2009, 15:13
Seria: E34
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525tds
Rocznik: 1994
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Zachodniopomorskie
Lokalizacja: Oslo

[E36] Czyszczenie świateł przednich

Post autor: bieniek »

Tak, ale o tym to nie na forum publicum. :arrow:
Nigdy więcej diesel.
Nigdy więcej manual.
Nigdy więcej Mercedes.
hyszkin
Bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 08 gru 2009, 20:04
Seria: E39
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 530d
Rocznik: 2002
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: warszawa

[E36] Czyszczenie świateł przednich

Post autor: hyszkin »

pozwolę sobie dobić do tematu. Moje światełka to istna tragedia, drogowe jeszcze jak cię mogę ale mijania to czasami muszę się domyślać co jest przede mną. Może ktoś z was miał do czynienia z kloszami z e34 taki opis jak wyżej mocno by mi się przydał.
Awatar użytkownika
carl0s
Moderator
Moderator
Posty: 980
Rejestracja: 15 wrz 2010, 7:36
Seria: E46
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2000
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Zachodniopomorskie
Lokalizacja: Koszalin

[E36] Czyszczenie świateł przednich

Post autor: carl0s »

Hyszkin odezwij się na PW do Bieńka - on demontował i czyścił w swojej E34, efekt do tego stopnia przeszedł oczekiwania, że Brat zdjął HID i wsadził spowrotem zwykłe żarówki - tak dobrze to świeci.
Na odpowiedź będziesz musiał poczekać, Brat nagania gotowiznę na obczyźnie i na necie bywa co kilka dni.
None of you seem to understand...

I'm not locked in here with you.

You're locked in here with me!
Awatar użytkownika
Bopss
Bywalec
Posty: 37
Rejestracja: 19 maja 2010, 9:52
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525td
Rocznik: 2002
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Mazowieckie

[E36] Czyszczenie świateł przednich

Post autor: Bopss »

Sprawdź czy nie masz przypadkiem spalonej żaróweczki,bo czasem nawet brudny klosz lub światła dają jakiś obraz na drodze. Ja swego czasu miesiac jeździłem bez jednej żarówki... Po prostu nie zwróciłem na to uwagi.
Awatar użytkownika
rexman
Bywalec Wyjadacz
Posty: 1665
Rejestracja: 29 gru 2007, 19:26
Seria: E81-88
Nadwozie: Compact/Hatchback
Model: Nie mam
Rocznik: 2005
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Poza Polską
Lokalizacja: Irl
Kontakt:

[E36] Czyszczenie świateł przednich

Post autor: rexman »

hyszkin pisze:pozwolę sobie dobić do tematu. Moje światełka to istna tragedia, drogowe jeszcze jak cię mogę ale mijania to czasami muszę się domyślać co jest przede mną. Może ktoś z was miał do czynienia z kloszami z e34 taki opis jak wyżej mocno by mi się przydał.

Swego czasu zamieściłem tutorial o reflektorach od E34, ale go nie ma... :cry: (zresztą, nie tylko na tutejszym forum).
Nawet same zdjęcia z imageshacka gdzieś wcięło... :evil: (co za ironia losu!)

Niemniej jednak... jak to mówią,: "nie taki diabeł straszny jak go malują". :mrgreen:
Demontaż reflektorów nie jest skomplikowany. Nie warto czekać, szkoda czasu.
Po otwarciu maski silnika, powinieneś ujrzeć plastikowe osłony tyłu reflektorów. Trzeba je zdemontować. Każda trzyma się na 2-óch kołeczkach z wyżłobieniem na srubokręt krzyżowy. Wystarczy je przekręcić o 45 st. i osłony bez większych trudności wyjdą.
Następnie szukasz od wewnątrz na błotniku wkręta trzymającego kierunkowskaz. Zwolniona w ten sposób prowadnica kierunkowskazu, może jeszcze gdzieś haczyć swym profilem, więc lekkie odchylenie go ułatwi jego wyjęcie. Prozaiczną czynność wymontowania wszystkich wtyczek z żarówkami pominę. Dalej już jest łatwiej, bo dostęp jest coraz lepszy do reflektorów.
Nie napiszę też jakie klucze (płaskie, nasadowe) są potrzebne do dalszego demontażu, bo bez choćby podstawowych (małych) zestawów nie ma tam czego szukać.
Dziś pamiętam, że po dokładnych oględzinach mocowań reflektorów przednich, czynności wykonywałem powoli i ostrożnie, (jak to pierwszy raz). :mrgreen:
Metodą odchylania, naciskania, podważania elementów, luzowania śrubek, roboty posuwały naprzód. :wink:
Jedyny element, który bym polecił szczególnej ostrożności, jest silniczek regulacji świateł. :cry:
Mocowania są niezwykle delikatne, ale... nie jest tragicznie.
Warto sobie zaznaczyć miejsce regulacji (właściwie, to mocowania lustra) światła mijania (podłużne wycięcia), żeby czasem po powtórnym montażu nie swieciły "po angielsku". Są tam znaki (chyba "L" i "R"), i warto zwrócić na nie uwagę.
Jak mi sie jeszcze coś przypomni, to napiszę.
Gdybyś był juz "po", to wrzuć fotki i jakieś wzmianki... :D
Awatar użytkownika
Jawor
Administrator
Administrator
Posty: 2404
Rejestracja: 26 gru 2007, 23:02
Seria: E90-93
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2010
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

[E36] Czyszczenie świateł przednich

Post autor: Jawor »

Powrót do korzeni: e34 Ponton

Moje byłe:
Zobacz moją… zieloną… ropuchę!
Rodzinkę wożę 318d
Dante82
Świeżak
Świeżak
Posty: 2
Rejestracja: 10 kwie 2013, 15:42
Seria: E36
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 318tds
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: e36 - czyszczenie reflektorów przednich

Post autor: Dante82 »

Witam serdecznie jeżeli chodzi o czyszczenie lamp w E36 to rzeczywiście nie takie straszne ja to zrobiłem i jest niezły efekt co prawda używałem innych preparatów i stosowałem watę zamiast papierowych ręczników.Klosz lampy umyłem z zewnątrz i wewnątrz a całą lampę rozebrałem na części pierwsze dzięki temu mogłem wyczyścić wszystko dokładnie!Jak coś mogę wkleić fotki!
Awatar użytkownika
patryk1981
Bywalec Gadulec
Posty: 431
Rejestracja: 24 lis 2011, 18:50
Seria: Szukam...
Nadwozie: Nie posiadam
Model: Nie mam
Rocznik: 2011
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Śląskie
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: e36 - czyszczenie reflektorów przednich

Post autor: patryk1981 »

Daj fotki bo mi tez szykuje sie remoncik lamp :D
Audi A6 C5 rok 2000 - 1.8t - chip 200 HP
Dante82
Świeżak
Świeżak
Posty: 2
Rejestracja: 10 kwie 2013, 15:42
Seria: E36
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 318tds
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: e36 - czyszczenie reflektorów przednich

Post autor: Dante82 »

Najpierw zdejmujemy klosz i wygląda to tak:
http://imageshack.us/photo/my-images/4/sam1842x.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/839/sam1843a.jpg/
następnie musimy wciąć klej mocujący okrągłe szkła:
http://imageshack.us/photo/my-images/201/sam1852l.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/809/sam1853r.jpg/
teraz mamy dostęp do całego klosza i można go dobrze umyć do tego użyłem wody z soda i płynu ludwik ale nie do naczyń tylko takiego:
http://imageshack.us/photo/my-images/812/sam1888a.jpg/
oraz zwyczajnej gąbki do mycia naczyń oraz ściereczki z mikrofibry do suszenia i polerowania a do wklejenia szkieł użyłem takiego kleju
http://imageshack.us/photo/my-images/35/sam1891.jpg/
resztę lampy musimy rozkręcić za pomocą śrub do regulacji lampy odkręcamy je na maksa aż odbłyśnik sam nam wyjdzie a następnie odkręcamy odbłyśnik z soczewką.Dobrze jest odkręcić plastik mocujący soczewkę do tego dużego odbłyśnika wtedy mamy lepszy dostęp do czyszczenia odbłyśnika soczewki no i do samej soczewki od spodu
http://imageshack.us/photo/my-images/854/sam1844m.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/62 ... 20058.jpg/
do czyszczenia użyłem tego samego płynu ale użyłem go na wacie można też zastąpić to płatkami kosmetycznymi następnie woda z soda też na wacie no i suchej waty do wytarcia a następnie ściereczki z mikrofibry do polerownia z soczewką postępowałem tak samo.Dodatkowo wyczyściłem uszczelkę od klosza i przejechałem preparatem do uszczelek.
Ja jeszcze dodatkowo lampy malowałem na czarno i wyszło to tak
http://imageshack.us/photo/my-images/688/sam1859n.jpg/
ODPOWIEDZ