[E46] Wymiana manetki od kierunków na taką z BC

Zbiór gotowych porad pomocnych w naprawach, modyfikacjach i diagnostyce.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kemer85
Świeżak
Świeżak
Posty: 1
Rejestracja: 03 kwie 2012, 21:15
Seria: E46
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 320d
Rocznik: 1999
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Iłża

[E46] Wymiana manetki od kierunków na taką z BC

Post autor: kemer85 »

Witam!
Przedstawiam Wam gotową fotoporadę na wymianę manetki od kierunkowskazów bez BC (Board Computer) na taką z BC. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości można to bez problemu zrobić w każdym modelu E46 wyposażonym w Climatronic, bo wtedy jest czujnik temperatury potrzebny do wskazań termometra i do kostki manetki dochodzą cztery przewody. W modelach bez Climatronica potrzebny jest dodatkowy termometr i trochę wiedzy z elektroniki aby to podpiąć.
Tu widok manetki bez BC:
Obrazek

Co jest nam potrzebne?
Oczywiście manetka od kierunkowskazów z BC:
Obrazek
Do tego narzędzia:
1. Śrubokręt gwiazdkowy i płaski szeroki do odkręcenia plastiku nad pedałami i gwiazdkowy do plastiku nad kolumną kierownicy.
2. Zestaw kluczy torx, torx 25 by odkręcić manetkę i torx 27 do odkręcenia poduszki.
3. Klucz nasadowy 16 z przedłużką i grzechotką do odkręcenia kierownicy.

Na początek odpinamy klemy z akumulatora

Zaczynamy.
Chcę zaznaczyć, że można to zrobić dowolnie. Ja zacząłem od odkręcenia plastiku nad pedałami i plastików maskujących kolumnę kierowniczą bo myślałem, że da się to wymienić bez odkręcania kierownicy ale to jest i tak nieuniknione i kierownicę trzeba odkręcić to można zacząć od tego bo jest łatwy dostęp potem do całej reszty.
Odkręcamy najpierw poduszkę powietrzną przekręcając kierownicę o 90 stopni w lewo jedna śrubka na torx 27 potem o 90 stopni w prawo druga śrubka również torx 27.
Obrazek
Jak odkręcimy poduszkę mamy taki widok. Wystarczy odpiąć kostkę z poduszki.
Obrazek
Potem odkręcamy samą kierownicę. Potrzebny klucz nasadowy 16mm wraz z grzechotką i przedłużką. Warto poprosić drugą osobę o trzymanie kierownicy, gdy my będziemy odkręcać. Nie ma obaw potem przy ustawieniu kierownicy bo mamy to ładnie zaznaczone by to z powrotem dobrze ustawić.
Obrazek
Zostało teraz odkręcić plastiki maskujące kolumnę kierowniczą. Ten od góry na śrubokręt gwiazdkowy i można go odpiąć od maskującej resztę kawałka skóry, materiału.
Natomiast aby odkręcić ten dolny plastik potrzeba pozbyć się plastiku nad pedałami. Trzy wkręty na gwiazdkowy śrubokręt.
Obrazek
I dwie spinki na płaski, które przekręcamy o 90 stopni w lewo.
Obrazek
Pozostało odpiąć wtyczki w tego plastiku i go wyjąć.
Musimy go odkręcić bo pod nim jest ukryty drugi kołek od dolnego plastiku kolumny.
Obrazek
Te kołki wystarczy nacisnąć w środku, usłyszymy klik i potem je wyciągnąć bo wyglądają tak:
Obrazek
Teraz podważamy ten dolny plastik i wyciągamy go.
Zostało teraz odkręcić cztery wkręty na torx 25 dwa po lewej trzymające manetkę od kierunków i dwa po prawej, następnie podnieść wszystko i wypiąć manetkę od kierunków do dołu.
Obrazek
Obrazek
Tu już po wymianie i dokręceniu.
Obrazek
Po całej wymianie polecam najpierw poskładać plastiki od kolumny kierowniczej, górny i dolny i plastik nad pedałami kierowcy bo mamy lepszy dostęp bez kierownicy. Na kierownicy i na wałku kierowniczym są znaki (nacięcia) i dzięki nimi ustawimy kierownicę dobrze tak jak było.
Podpinamy z powrotem klemy akumulatora
Po zmontowaniu warto zobaczyć, czy działają kierunki i długie światła.
Oczywiście manetka sama z siebie nie będzie działać i trzeba podpiąć auto pod komputer diagnostyczny i ją aktywować.

Mi osobiście zajęło to dwie godziny z przerwami nie spiesząc się i wycierając kurze przy okazji.
Mam nadzieję, że komuś to pomoże i nie będzie przepłacał w serwisach, itp. Mnie kosztowało to: manetka z BC 50zł i podpięcie pod komputer 100zł.
Pozdrawiam! Mam nadzieję, że komuś pomogłem.
"Z BMW jak z kobietą - pięknieje przy odpowiednim mężczyźnie"
kemer85
Obrazek
Awatar użytkownika
Jawor
Administrator
Administrator
Posty: 2404
Rejestracja: 26 gru 2007, 23:02
Seria: E90-93
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 320d
Rocznik: 2010
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: [E46] Wymiana manetki od kierunków na taką z BC

Post autor: Jawor »

Bardzo fajna relacja!

Dzięki, na pewno się przyda!
Powrót do korzeni: e34 Ponton

Moje byłe:
Zobacz moją… zieloną… ropuchę!
Rodzinkę wożę 318d
Grzenio115
Świeżak
Świeżak
Posty: 1
Rejestracja: 18 paź 2015, 16:38
Seria: E46
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 320d
Rocznik: 2000
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Lubelskie

Re: [E46] Wymiana manetki od kierunków na taką z BC

Post autor: Grzenio115 »

Super poradnik. Ale ja mam inne pytanie. Czyli po wymianie manetki i aktywacji będę miał wyświetlane spalanie, temperaturę, dystans itp. na ekranie ??
ODPOWIEDZ