E46 320d 136hp M47 - sprzęgło się ślizga

Tematy ogólne dotyczące silnika i przeniesienia napędu (sprzęgło, skrzynia, wał, most).

Moderator: Moderatorzy

SilverRanger
Świeżak
Świeżak
Posty: 7
Rejestracja: 18 lut 2012, 18:05
Seria: E46
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 320d
Rocznik: 1999
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Łódzkie

E46 320d 136hp M47 - sprzęgło się ślizga

Post autor: SilverRanger »

Witam. Od pewnego czasu zaczęło ślizgać mi się sprzęgło, najczęściej na wyższych biegach z niskich obrotów. Sprzęgło oczywiście kwalifikuje się do wymiany. Z racji takiej iż mam na razie inne wydatki, to koszty sprzęgła muszą przejść na kolejny miesiąc. Wróciłem do standardowego programu odnośnie mocy samochodu. Nie była mierzona bo sprzęgło na to nie pozwalało. Sprzęgło po tym zabiegu oczywiście zaczęło zachowywać się normalnie chociaż czasami zdarzy się uślizg. Wczoraj miałem przyjemność ustawić się na kresce z e36 320i silnik M52B20. Według danych katalogowych samochód osiąga 100 w 9.1sek http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_3_Series_%28E36%29. Inne źródła podają, że jest bardziej zbliżony do 10 sekund. Wynik tego spotkania był taki iż, na pierwszych dwóch biegach odszedłem jej +/- 3 długości auta. Po czym jak wbiłem 3. Zaczęła się katecheza ze strony e36. Odrobiła starte i setkę wbiliśmy niemal równocześnie. Jednak wrażenie było takie że powyżej 100 byłem bezradny. Tego samego dnia, ustawiłem się też z fordem mondeo III kombi 2.0 TDDi 115 konnym. Ten egzemplarz setkę osiąga z wynikiem 11.2 sekund http://www.autocentrum.pl/dane-technicz ... di-115km.I tutaj było podobnie, pierwsze dwa biegi 2 długości auta, i następnie kombiak mnie wyprzedzał powolutku, chociaż nie odchodził tak drastycznie jak e36. Zawsze na 3 biegu dużo traciłem do nich . Podczas tych dwóch przyśpieszeń z w/w samochodami, wskazówka prędkościomierza i obrotomierza wydawała się chodzić prawidłowo. Chociaż nie wykluczam że mogło się uślizgnać minimalnie, ale czy na obrotomierzu nie powinienem zaobserwować nawet minimalnie uślizgu sprzęgła ? Sprzęgło jak już napisałem, nawet na standardowym programie potrafi się czasami ślizgnąć dość znacznie na niskich biegach z gazem wciśniętym do oporu. Przyjmijmy że samochód nie cierpi na typowe bolączki tego motoru odnośnie mocy. Czy można zrzucić winę na sprzęgło, a mianowicie jego minimalny uślizg, którego nie można było do zaobserwowania na obrotomierzu, powodował tak duże straty do dwóch w/w samochodów ? Poniżej zamieszczam film z moim przyśpieszeniem od 0-100 na standardowym programie.

http://www.youtube.com/watch?v=45mjIYsp ... e=youtu.be
Awatar użytkownika
Dimo
Bywalec Gadulec
Posty: 450
Rejestracja: 11 lis 2010, 22:35
Seria: E39
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1996
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Łódzkie
Lokalizacja: EZD

Re: E46 320d 136hp M47. Sprzęgło

Post autor: Dimo »

Już pisałem na innym forum-zrób to sprzegło.
Mając takie podejrzenia w ogóle nie stawałbym na kresce.
Obrazek
Jest również 318tds Compact,96r.oraz New Beetle 2.3 V5.
ODPOWIEDZ