[E39] wymiana uszczelki pod pokrywą zaworów M57

Zbiór gotowych porad pomocnych w naprawach, modyfikacjach i diagnostyce.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
h4cker
Bywalec
Posty: 222
Rejestracja: 22 lut 2012, 0:47
Seria: E90-93
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 325tds
Rocznik: 2006
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Zachodniopomorskie

[E39] wymiana uszczelki pod pokrywą zaworów M57

Post autor: h4cker »

Witam!

Zamieszczam małą fotorelacje jak się dostać do uszczelki pod pokrywą zaworów i ją oczywiście wymienić.

Pacjentem było moje BMW E39 3.0d M57 193KM

Na wstępie ODRADZAM kupować tanie uszczelki ponieważ w krótkim czasie będziecie zmuszeni zrobić to po raz kolejny...

Mi wcisnęli w sklepie uszczelkę AJUSA i wytrzymała niecały miesiąc...

Szkody powstałe przez uszczelkę:

Obrazek

Obrazek

oraz cały silnik zalany olejem...

Tym razem kupiłem uszczelkę w serwisie BMW i jak widać zrobiła ją firma BOSCH. Numery uszczelki to:

BMW: 11 12 7 796 378
BOSCH: F01C 320 028

Obrazek

Obrazek

A więc zaczynamy:

1. Na początku musimy ODŁĄCZYĆ AKUMULATOR i pozbyć się wszystkich osłon/plastików.

Obrazek

Do tego potrzebny będzie nam:

- klucz imbusowy 5 (do odkręcenia wygłuszeń/osłon silnika)
- śrubokręt płaski (do odpięcia tuneli przy filtrach przeciwpyłkowych)

2. Następnym krokiem jest zdjęcie kolektora ssącego.

Obrazek

Do tego potrzebujemy nasadki:

- 7mm (odkręcamy opaskę od EGR i doładowania wchodzącą do EGR)
- 10mm (odkręcamy śruby kolektora przy wtryskiwaczach i bagnet)
- 11mm (odkręcamy śruby na dole kolektora)
- 13mm (odkręcamy śrubę + akumulatora obok bagnetu)
- pod kolektorem przy podszybiu jest czujnik który musimy odpiąć przed wyciągnięciem kolektora!
- odłączamy również przewód podciśnieniowy przy EGR
- jeżeli ktoś ma klapki zawirowań to również odłącza przewód podciśnieniowy od gruszki sterującej klapkami pod kolektorem

3. Gdy mamy zdjęty kolektor odłączamy wtyczki od wtryskiwaczy i odkręcamy listwę z elektryką, używamy do tego:

Obrazek

- torx E4
- torx T20

Obrazek

4. Teraz śrubokrętem płaskim ściągamy zabezpieczenie z wtryskiwaczy i delikatnie ściągamy przewód nadmiarowy.

Obrazek

5. Kluczem płaskim 17 odkręcamy przewody wysokiego ciśnienia od wtryskiwaczy i listwy wtryskowej.

Obrazek

6. Nasadką 8mm odkręcamy stopy wtryskiwacza. Gdy to zrobiliśmy już nie będzie tak przyjemnie jak do tej pory...

Czas wyciągnąć wtryskiwacze...

Najlepiej jest je "zruszyć" ja to zrobiłem zakładając długą nasadkę 13mm na wtryskiwacz w miejscu gdzie przykręcony był przewód wysokiego ciśnienia i delikatnymi ruchami lewo-prawo aż zacznie w miarę lekko "chodzić", wtedy łapałem za cewkę i ciągnąłem do góry aż wyjdzie :)

Jeżeli ktoś ma luźny/zastępczy przewód wysokiego ciśnienia to najlepiej jest go przykręcić do wtryskiwacza i tak samo próbujemy go zruszyć i ciągnąć do góry aż wyjdzie :)

7. Po wyjęciu wtryskiwaczy odpinamy wtyczkę czujnika wałka rozrządu i przepływomierza.

Obrazek

8. Kluczem imbusowym 5 odkręcamy rurę przepływomierz-turbina. (pozdrawiam konstruktora który tą dolną śrubę zamontował...)

9. Gdy już pozbędziemy się tej nieszczęsnej rury odkręcamy przepływomierz torxem T20.

10. Ostatnim krokiem w zdjęciu pokrywy jest odkręcenie kilkunastu śrub... Do tego używamy długiej nasadki 10mm.

11. Po zdjęciu pokrywy zaworów dokładnie wycieramy i odtłuszczamy głowicę.

Obrazek

12. Gdy wymieniliśmy uszczelkę na nową i założyliśmy pokrywę z powrotem dokręcamy ją z wyczuciem. Ja do tego użyłem wkrętarki i wybrałem moment dokręcenia 10Nm.
Potem poprawiłem ręcznie około pół obrotu na małej grzechotce :)

13. Przed włożeniem wtryskiwaczy z powrotem MUSIMY ZAŁOŻYĆ NOWE PODKŁADKI MIEDZIANE BOSCH!!!

Obrazek

Dla silnika M57 przed liftem 184KM będzie to nr. F 00V C17 503
Dla silnika M57 po lifcie 193KM będzie to nr. F 00V C17 504

Najlepiej jest też sfrezować gniazda wtryskiwaczy ale gdy nie mamy takiego urządzenia składamy z nowymi uszczelkami i tyle.

14. Stopy wtryskiwaczy przykręcamy z siłą 9Nm. Znalazłem tą informację kiedyś w necie. Niestety nigdzie indziej nie znalazłem podobnej informacji potwierdzającej tą siłę dokręcenia...

Mimo wszystko wcześniej tak samo dokręciłem wtryskiwacze i nic nie stukało, nie cykało więc powinno być dobrze. Podkładki nie wyglądały na używane po 5tys. km!

15. Później robimy wszystko jak w opisie tylko w odwrotnej kolejności :)

Trudności wymiany uszczelki nie mogę określić w skali 1-5 ponieważ stopień trudności jest indywidualny z powodu wyjęcia wtryskiwaczy... Ogólnie wymiana nie powinna nam zająć więcej niż 3 godziny jeżeli wtryski nie będą stawiały żadnego oporu :)

Pozdrawiam i życzę powodzenia przy wymianie :)
Bartos
Bywalec
Posty: 155
Rejestracja: 11 sie 2012, 9:05
Seria: E38
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 730d
Rocznik: 1999
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Podkarpackie

Re: [E39] wymiana uszczelki pod pokrywą zaworów M57

Post autor: Bartos »

Super opis, dzięki,

co do wtrysków to chyba niedawno miałeś regenerowane? Nie było wtedy problemów z uszczelką?

PS, jaki masz patent na zapieczony wtrysk? :)
h4cker
Bywalec
Posty: 222
Rejestracja: 22 lut 2012, 0:47
Seria: E90-93
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 325tds
Rocznik: 2006
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Zachodniopomorskie

Re: [E39] wymiana uszczelki pod pokrywą zaworów M57

Post autor: h4cker »

No miałem ponad miesiąc temu i przed włożeniem nowych wtrysków założyłem nową uszczelkę AJUSA... Stare wtryski czyli pierwszy raz wyszły nawet znośne :) lepiej niż teraz te 2 w oleju co się zapiekły... tak jak napisałem w punkcie 6 tak się pozbyłem wtrysków :)
Thazek
Bywalec
Posty: 183
Rejestracja: 30 lip 2010, 23:53
Seria: E39
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 530d
Rocznik: 1999
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Śląskie
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: [E39] wymiana uszczelki pod pokrywą zaworów M57

Post autor: Thazek »

Dobrze,że znalazłem ten temat... Czeka mnie to samo. :cry: już widzę ile z tym będzie roboty.
a powiedz mi gdzie kupowałeś te podkładki? Można to kupić w jakimś sklepie stacjonarnym? Czy trzeba zamawiać gdzieś?
Obrazek
h4cker
Bywalec
Posty: 222
Rejestracja: 22 lut 2012, 0:47
Seria: E90-93
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 325tds
Rocznik: 2006
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Zachodniopomorskie

Re: [E39] wymiana uszczelki pod pokrywą zaworów M57

Post autor: h4cker »

Sorki Thazek, że dopiero teraz odpisuje ale już opuściłem te forum ;) jakbyś napisał na 5er to już bym Ci dawno odpisał :D no więc idziesz do większego sklepu motoryzacyjnego w swoim mieście i podajesz numery Bosch i jak nie mają na stanie to na pewno bez problemu Ci zamówią :)
Thazek
Bywalec
Posty: 183
Rejestracja: 30 lip 2010, 23:53
Seria: E39
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 530d
Rocznik: 1999
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Śląskie
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: [E39] wymiana uszczelki pod pokrywą zaworów M57

Post autor: Thazek »

h4cker pisze:Sorki Thazek, że dopiero teraz odpisuje ale już opuściłem te forum ;) jakbyś napisał na 5er to już bym Ci dawno odpisał :D no więc idziesz do większego sklepu motoryzacyjnego w swoim mieście i podajesz numery Bosch i jak nie mają na stanie to na pewno bez problemu Ci zamówią :)
Też tu rzadko zaglądam,ale często można się tu dowiedzieć typowo coś o dieslu. 8)
dzięki za informacje na temat podkładek. :)
Obrazek
h4cker
Bywalec
Posty: 222
Rejestracja: 22 lut 2012, 0:47
Seria: E90-93
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 325tds
Rocznik: 2006
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Zachodniopomorskie

Re: [E39] wymiana uszczelki pod pokrywą zaworów M57

Post autor: h4cker »

Nie chcę negować tego forum ale te same tematy powtarzają się na każdym forum BMW :mrgreen: ciesze się, że mogłem pomóc :) pozdro 8)
gbocz
Świeżak
Świeżak
Posty: 1
Rejestracja: 10 sie 2014, 17:18
Seria: E39
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 530d
Rocznik: 1999
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Podkarpackie

Re: [E39] wymiana uszczelki pod pokrywą zaworów M57

Post autor: gbocz »

Koledzy gdyby ktoś potrzebował uszczelek renomowanych firm Reinz oraz Elring to posiadam cały komplet do BMW E39 530D M57.
Aukcja: http://allegro.pl/kpl-uszczelka-pod-glo ... 76393.html

Kupiłem ponieważ mechanik stwierdził że uszczelka pod głowicą do wymiany, po rozebraniu okazało się że jednak nie z niej ukazał się wyciek płynu. Dlatego sprzedaję.

W zestawie:
O-ring pompy próżniowej OE BMW 11 66 7 794 7671
Simmerring wału korbowego Victor Reinz 81-34158-001
Śruby głowicy Elring EL8028011
Uszczelka głowicy Victor Reinz 61-35000-201
Uszczelka kolektora dolotowego Victor Reinz 71-33109-106 (kpl.)
Uszczelka kolektora dolotowego Victor Reinz 71-77546-006 (kpl.)
Uszczelka kolektora wydechowego Elring EL8335761
Uszczelka kolektora wydechowego Victor Reinz 71-37403-003 (kpl.)
Uszczelka osłony rozrządu OE BMW 11 14 7 792 9431
Uszczelka pokrywy zaworów Elring EL0600621
Uszczelniacze zaworowe Victor Reinz 12-35172-021

Cena za kpl. 800 zł. MOŻLIWOŚĆ SPRZEDAŻY ODDZIELNIE KAŻDEJ.
h4cker
Bywalec
Posty: 222
Rejestracja: 22 lut 2012, 0:47
Seria: E90-93
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 325tds
Rocznik: 2006
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Zachodniopomorskie

Re: [E39] wymiana uszczelki pod pokrywą zaworów M57

Post autor: h4cker »

Witam!

Zamieszczam ponownie swoją fotorelacje jak się dostać do uszczelki pod pokrywą zaworów i ją oczywiście wymienić.

Pacjentem było moje BMW E39 3.0d M57 193KM

Na wstępie ODRADZAM kupować tanie uszczelki ponieważ w krótkim czasie będziecie zmuszeni zrobić to po raz kolejny...

Mi wcisnęli w sklepie uszczelkę AJUSA i wytrzymała niecały miesiąc...

Szkody powstałe przez uszczelkę:

Obrazek
Obrazek

oraz cały silnik zalany olejem...

Tym razem kupiłem uszczelkę w serwisie BMW i jak widać zrobiła ją firma BOSCH. Numery uszczelki to:

BMW: 11 12 7 796 378
BOSCH: F01C 320 028

Obrazek
Obrazek

A więc zaczynamy:

1. Na początku musimy ODŁĄCZYĆ AKUMULATOR i pozbyć się wszystkich osłon/plastików.

Obrazek

Do tego potrzebny będzie nam:

- klucz imbusowy 5 (do odkręcenia wygłuszeń/osłon silnika)
- śrubokręt płaski (do odpięcia tuneli przy filtrach przeciwpyłkowych)

2. Następnym krokiem jest zdjęcie kolektora ssącego.

Obrazek

Do tego potrzebujemy nasadki:

- 7mm (odkręcamy opaskę od EGR i doładowania wchodząca do EGR)
- 10mm (odkręcamy śruby przy wtryskiwaczach i bagnet)
- 11mm (odkręcamy śruby na dole kolektora)
- 13mm (odkręcamy śrubę + akumulatora obok bagnetu)
- pod kolektorem przy podszybiu jest czujnik który musimy odpiąć przed wyciągnięciem kolektora!
- odłączamy również przewód podciśnieniowy przy EGR

3. Gdy mamy zdjęty kolektor odłączamy wtyczki od wtryskiwaczy i odkręcamy listwę z elektryką, używamy do tego:

Obrazek

- torx E4
- torx T20

Obrazek

4. Teraz śrubokrętem płaskim ściągamy zabezpieczenie z wtryskiwaczy i delikatnie ściągamy przewód nadmiarowy.

Obrazek

5. Kluczem płaskim 17 odkręcamy przewody wysokiego ciśnienia od wtryskiwaczy i listwy wtryskowej.

Obrazek

6. Nasadką 8mm odkręcamy stopy wtryskiwacza. Gdy to zrobiliśmy już nie będzie tak przyjemnie jak do tej pory...

Czas wyciągnąć wtryskiwacze...

Najlepiej jest je "zruszyć" ja to zrobiłem zakładając długą nasadkę 13mm na wtryskiwacz w miejscu gdzie przykręcony był przewód wysokiego ciśnienia i deklikatnymi ruchami lewo-prawo aż zacznie w miarę lekko "chodzić", wtedy łapałem za cewkę i ciągnąłem do góry aż wyjdzie :)

Jeżeli ktoś ma luźny/zastępczy przewód wysokiego ciśnienia to najlepiej jest go przykręcić do wtryskiwacza i tak samo próbujemy go zruszyć i ciągnąć do góry aż wyjdzie :)

7. Po wyjęciu wtryskiwaczy odpinamy wtyczkę czujnika wałka rozrządu i przepływomierza.

Obrazek

8. Kluczem imbusowym 5 odkręcamy rurę przepływomierz-turbina. (pozdrawiam konstruktora który tą dolną śrubę zamontował...)

9. Gdy już pozbędziemy się tej nieszczęsnej rury odkręcamy przepływomierz torxem T20.

10. Ostatnim krokiem w zdjęciu pokrywy jest odkręcenie kilkunastu śrub... Do tego używamy długiej nasadki 10mm.

11. Po zdjęciu pokrywy zaworów dokładnie wycieramy i odtłuszczamy głowicę.

Obrazek

12. Gdy wymieniliśmy uszczelkę na nową i założyliśmy pokrywę z powrotem dokręcamy ją z wyczuciem. Ja do tego użyłem wkrętarki i wybrałem moment dokręcenia 10Nm.
Potem poprawiłem ręcznie około pół obrotu na małej grzechotce :)

13. Przed włożeniem wtryskiwaczy z powrotem MUSIMY ZAŁOŻYĆ NOWE PODKŁADKI MIEDZIANE BOSCH!!!

Obrazek

Dla silnika M57 przed liftem 184KM będzie to nr. F 00V C17 503
Dla silnika M57 po lifcie 193KM będzie to nr. F 00V C17 504

Najlepiej jest też sfrezować gniazda wtryskiwaczy ale gdy nie mamy takiego urządzenia składamy z nowymi uszczelkami i tyle.

14. Stopy wtryskiwaczy przykręcamy z siłą 9Nm. Znalazłem tą informację kiedyś w necie. Niestety nigdzie indziej nie znalazłem podobnej informacji potwierdzającej tą siłę dokręcenia...

Mimo wszystko wcześniej tak samo dokręciłem wtryskiwacze i nic nie stukało, nie cykało więc powinno być dobrze. Podkładki nie wyglądały na używane po 5tys. km!

15. Później robimy wszystko jak w opisie tylko w odwrotnej kolejności :)

Trudności wymiany uszczelki nie mogę określić w skali 1-5 ponieważ stopień trudności jest indywidualny z powodu wyjęcia wtryskiwaczy... Ogólnie wymiana niepowinna nam zająć więcej niż 3 godziny jeżeli wtryski nie będą stawiały żadnego oporu :)

Pozdrawiam i życzę powodzenia przy wymianie :)
ODPOWIEDZ