[E36] Demontaż boczków drzwi przednich kombi sedan - manual

Zbiór gotowych porad pomocnych w naprawach, modyfikacjach i diagnostyce.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Danbar
Bywalec
Posty: 18
Rejestracja: 21 lis 2012, 20:57
Seria: E36
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 318tds
Rocznik: 1999
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Zachodniopomorskie

[E36] Demontaż boczków drzwi przednich kombi sedan - manual

Post autor: Danbar »

Hej.
Tak stwierdziłem, że skoro nie ma takiego manuala to może przydadzą się komuś moje wypociny ;)
Przy okazji demontażu boczków przednich w swoim tadziu postanowiłem pocykać parę fotek z prac.
Pacjent E 36 Touring 99r produkcji.

Potrzebne narzędzia:

- mały płaski śrubokręt,
- śrubokręt torx t15
- kombinerki (najlepiej bez ostrych zębów)
- płaskie plastikowe narzędzie do podważania (w moim wypadku plastikowa szpachelka)

Więc do dzieła. Kolejność rozbrajania przedniego boczku z poszczególnych elementów jest obojętna, zacząć możemy od zdjęcia ramki klamki:

Obrazek

Pchamy dość mocno w kierunku przodu auta, tak jak na zdjęciu, aż wysunie się i będziemy mogli ją wyjąć.
Trzeba pamiętać żeby jej niczym nie podważać, bo można połamać haczyki na których się trzyma.

Następnie małym płaskim śrubokrętem podważamy zaślepki znajdujące się za uchwytem do zamykania drzwi:

Obrazek

Najłatwiej wychodzą gdy się je podważa od boku tak jak na zdjęciu, pod nimi znajdują się dwie śrubki:

Obrazek

Odkręcamy je torxem t15 ( w starszych wersjach może być krzyżak ).

Kolejno, wykręcamy rygiel od drzwi zgodnie z wskazówkami zegara:

Obrazek

Rygielek jest dość mocno wkręcony, do jego odkręcenia można użyć kombinerek i odkręcać przez szmatkę, żeby go nie poniszczyć.


Po zdemontowaniu tych elementów przechodzimy do podważania tapicerki od drzwi. Trzeba uważać żeby nie porysować drzwi, dlatego najlepszym narzędziem do tego według mnie jest plastikowa szpachelka. Zacząć najlepiej od prawego dolnego rogu, następnie w górę do rygla drzwi ( 4 kołki ), następnie dół do przodu ( 3 kołki ) auta i w górę w kierunku lusterka ( 3 kołki ). Łącznie tapicerka trzyma się na 10 kołkach, najlepiej je liczyć, ponieważ łatwo połamać plastiki trzymające kołki, lub je oderwać od tej dykty z której jest wykonany boczek. Góra boczku trzyma się na 5 metalowych blaszkach:

Obrazek

Delikatnie ciągniemy tapicerkę do siebie i boczek mamy zdjęty.

Na koniec odpinamy wtyczki od sterowania lusterkami i od głośników.
Finalnie ukazują się nam taki widok:

Obrazek



Przy zakładaniu tapicerki drzwi przednich postępujemy w odwrotnej kolejności.

Mam nadzieje, że pomogłem.

Pozdrowionka ;)
Awatar użytkownika
patryk1981
Bywalec Gadulec
Posty: 431
Rejestracja: 24 lis 2011, 18:50
Seria: Szukam...
Nadwozie: Nie posiadam
Model: Nie mam
Rocznik: 2011
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Śląskie
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: [E36] Demontaż boczków drzwi przednich kombi sedan - man

Post autor: patryk1981 »

Już się przydało to co pokazałeś :D

Siema ,tak przyglądam się ostatniemu zdjęciu i mam pytanko ,czy bierze Ci rdza dolną krawędź drzwi czy to tylko złudzenie ,jeśli to rdza to jak będziesz to naprawiał bo ja ja mam właśnie lekko pordzewiałe i nie wiem jak się do tego zabrać w moim przypadku jest to jeszcze nie takie straszne ,jeśli ktoś ma jakieś pomysły oprócz kupowania nowych drzwi i malowania to poradźcie coś ,bo jako z mechaniką sobie radzę to z blacharką wcale :cry:

tu pokazuję to na filmie :mrgreen: http://www.youtube.com/watch?v=oGLDqXQZ0ts

z góry dzięki :wink:
Audi A6 C5 rok 2000 - 1.8t - chip 200 HP
Awatar użytkownika
Danbar
Bywalec
Posty: 18
Rejestracja: 21 lis 2012, 20:57
Seria: E36
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 318tds
Rocznik: 1999
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Zachodniopomorskie

Re: [E36] Demontaż boczków drzwi przednich kombi sedan - man

Post autor: Danbar »

patryk1981 pisze:Już się przydało to co pokazałeś :D

Siema ,tak przyglądam się ostatniemu zdjęciu i mam pytanko ,czy bierze Ci rdza dolną krawędź drzwi czy to tylko złudzenie ,jeśli to rdza to jak będziesz to naprawiał bo ja ja mam właśnie lekko pordzewiałe i nie wiem jak się do tego zabrać w moim przypadku jest to jeszcze nie takie straszne ,jeśli ktoś ma jakieś pomysły oprócz kupowania nowych drzwi i malowania to poradźcie coś ,bo jako z mechaniką sobie radzę to z blacharką wcale :cry:

tu pokazuję to na filmie :mrgreen: http://www.youtube.com/watch?v=oGLDqXQZ0ts

z góry dzięki :wink:
Hej. Ciesze się, że pomogłem w ściąganiu boczków ;)
Na ostatnim zdjęciu to nie jest rdza tylko odbicie w lakierze, jak się przyjrzysz to pod drzwiami są liście i to one się odbijają. To nie zmienia faktu, że też mi wychodzą takie rdzewki jak u Ciebie, ale to widać je tylko z zewnątrz, a od środka na zgrzewie nic. Też będę musiał to zrobić, i tak myślę, że od razu środek drzwi jakimś woskiem do profili zamkniętych zleje. No a lakierowaniem to już się mam nadzieje zajmie brat lakiernik :P Także sorki ale nie pomogę w temacie lakierowania. Tyle co wiem, to oczyścić do gołej blachy, odtłuścić, pomalować podkładem reaktywnym np. wash primerem, no i dalej to już wole nie mówić bo źle jeszcze doradzę :P
ODPOWIEDZ