[TDS m41] uszczelnienie pompy wtryskowej w e36 318 tds

Zbiór gotowych porad pomocnych w naprawach, modyfikacjach i diagnostyce.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
asd733
Świeżak
Świeżak
Posty: 3
Rejestracja: 18 lis 2014, 21:04
Seria: E36
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 318tds
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Wielkopolskie

[TDS m41] uszczelnienie pompy wtryskowej w e36 318 tds

Post autor: asd733 »

Witam
Chciałbym w tym poście opisać jak samemu uszczelnić pompę wtryskową. Robiłem sporo zdjęć ale niestety nie z mojej winy pozostało kilka.
Przygotowanie do pracy, potrzebujemy:
1. zestaw uszczelek ja używałem 2 467 010 003

http://e-katalog.intercars.com.pl/#/pro ... zowej.html
2. Kabel ADS i INPA

Zaczynamy
Na początku odłączamy kabel (-) masowy akumulatora.
Odkręcamy osłonę kolektora ssącego, następnie rurkę od EGR-a, rurę dolotową do kolektora. Odłączamy wężyk od EGR-a.
Teraz odkręcamy Kolektor ssący, podczas wyciągania odłączamy czujnik i wężyk ciśnienia doładowania.
Ściągamy wąż z pompy vacum.
Odkręcamy przewód paliwowy od pompy wtryskowej. Przewód dolotowy do filtra paliwa ostrożnie wyciągamy (najlepiej delikatnie usunąć metalowe zabezpieczenie ten drucik podważając go delikatnie śrubokrętem), należy uważać by nie odłamać króćca. Odłączamy kabel od filtra.
Odkręcamy filtr paliwa (2xŚruba M8 13 klucz).
Spuszczamy płyn chłodniczy.
Odkręcamy węże od chłodnicy oleju a następnie samą chłodnicę przykręconą na 3 śruby torx.(Proponuję od razu wymienić dwa o ringi chyba 16x4)
Spuszczamy trochę oleju około 1 -2 litry.
Odkręcamy miarkę poziomu oleju.
Odkręcamy obudowę filtra oleju (trzy śruby M8)
Mamy przed sobą pompę niemal że w całej okazałości.
Odkręcamy rurki pompa-wtryskiwacze.
Zaczynamy Uszczelnianie:
Na dole pompy znajduje się aluminiowa klapka w kształcie "romba" przykręcona na 2 śruby torx (uwaga w środku jest sprężyna). Powoli ściągamy tę klapkę i wymieniamy zieloną uszczelkę na nową i skręcamy.
Po przeciwnej stronie czyli od strony bloku silnika znajduje się podobna klapka tyle że blaszana tam nic nie powinno wyskoczyć, odkręcamy śruby jedną do końca drugą tak do połowy, wymieniamy uszczelkę i skręcamy.
Pod pompą znajduje się zawór regulacji kąta wyprzedzenia wtrysku przykręcony na 2 śruby torx.
Po odkręceniu należy ostrożnie pomóc sobie śrubokrętem płaskim by zawór "wyskoczył". Na zaworze powinny znajdować się 2 o ringi, oba wymieniamy na nowe.
Filterek w moim przypadku był bardzo brudny więc go przedmuchałem kompresorem. skręcamy

Nadszedł czas na najtrudniejsze uszczelnienie nastawnika i głowicy. Pomógł mi film [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=VR44StvcXms [/youtube]
Odkręcamy pokrywę nastawnika jedna śruba jest inna można ją odkręcić nabijając nasadkę.
Oznaczamy nastawnik nożem tapicerskim tak aby można go było później mniej więcej ustawić w tej samej pozycji.
Odłączamy przewód nastawnika.
Odkręcamy nastawnik i ostrożnie go wyciągamy. Musimy zwrócić uwagę, wewnątrz pompy znajduje się pierścień z otworem, musimy mniej więcej wymierzyć jego położenie ustawienie go w tej samej pozycji ułatwi nam trafienie kulką nastawnika w otwór tulejki.

W tej chwili nastawnik spokojnie poczeka na swoją kolej a my zajmiemy się głowicą pompy.
Odkręcamy środkową śrubkę na klucz 12 wymieniamy podkładkę miedzianą na nową.
Jeżeli mamy zegar to go montujemy i "wyszukujemy"(kręcąc wałem zgodnie z ruchem wskazówek zegara) moment kiedy zegar pokaże nam największy pomiar.
Jeżeli nie mamy zegara wkładamy np niewielki śrubokręt i tak samo kręcimy wałem aż nasz śrubokręt będzie maksymalnie wypchnięty z pompy.
Odkręcamy zawór stop start (wymieniamy o ring) uwaga na grzybek odcinający i sprężynkę przy wyciąganiu.
Odkręcamy tylną blachę od ustawiania konta pompy.
Odkręcamy śruby głowicy całkowicie dolną od strony bloku i górną od strony błotnika.
Teraz odkręcamy stopniowo po pół obrotu raz jedną śrubę raz drugą(górną od strony bloku i dolną od strony błotnika), zatrzymujemy odkręcanie po około 4mm gdy ujrzymy o ring. Musimy go śrubokrętem lub tak jak na filmie haczykiem wyrwać. Oklejamy głowicę taśmą, nowy o ring lekko smarujemy i naciągając wkładamy na głowicę. Teraz wkręcamy odkręcone wcześniej śruby do tego samego momentu co dwa pozostałe a dwa pozostałe na których opiera się nowy o ring odkręcamy unosząc haczykiem o ring by go nie uszkodzić. Po odkręceniu śrub wkładamy w rowek o ring i stopniowo wszystko skręcamy.

W nastawniku zmieniamy uszczelkę na nową i wkładamy nastawnik z dużą ostrożnością aby trafić kulką w otwór tulejki.
Ustawiamy mniej więcej na wcześniej wykonanych oznaczeniach skręcamy. Zmieniamy uszczelkę w pokrywie nastawnika i skręcamy.
Skręcamy wszystko w odwrotnej kolejności jak odkręcaliśmy do momentu przykręcenia kolektora ssącego.
Popuszczamy śrubę od przelewu w pokrywie nastawnika i uruchamiamy pompkę paliwa kluczykiem tyle razy aż śrubą wypłynie ropa. Dokręcamy śrubę.
Przed przykręceniem kolektora ssącego uruchamiamy silnik trzymając auto na sprzęgle z włączonym 3 biegiem (uwaga aby nie wpadło nic do komory ssącej). Będzie potrzebna druga osoba do odpowietrzenia wtrysków. Jeżeli auto odpali i będzie chodzić na wysokich obrotach i nie będzie reagować na wyłączenie kluczykiem w ów czas należy auto "zadusić". Oznacza to że nastawnik został źle włożony.
Jeżeli auto odpali i zgaśnie będzie miało problemy z odpaleniem oznacza to że nastawnik jest przestawiony i należy go przestawić w stronę kabiny(odkręcić pół obrotu śruby nastawnika i uderzyć w nastawnik przez drewno.)

Podłączamy kabel ads i uruchamiamy inpę.
Uruchamiamy samochód i sprawdzamy dawkę .
Czekamy aż samochód osiągnie około 80 stopni C.
W tym momencie dawka powinna wynosić pomiędzy 3.5 a 4.5mg
Jeżeli jest inna ustawiamy jak wcześniej opisywałem odkręcając o pół obrotu nastawnik i uderzając w niego. W kierunku kabiny wartość w inpa będzie maleć (dawka zwiększona) w kierunku chłodnicy wartość w inpa będzie rosnąć (dawka zmniejszona). Przy dokręcaniu nastawnika dawka nam się zmieni dlatego ustawienie czasami może bardzo długo trwać.

Jeżeli ktoś chce ustawić kont mając zegar powinien on wynosić 60 +- 2
Skręcamy wszystko i cieszymy się z jazdy.
Pozdrawiam
Mile widziane uwagi ;)
Awatar użytkownika
Dimo
Bywalec Gadulec
Posty: 450
Rejestracja: 11 lis 2010, 22:35
Seria: E39
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525tds
Rocznik: 1996
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Łódzkie
Lokalizacja: EZD

Re: [TDS m41] uszczelnienie pompy wtryskowej w e36 318 tds

Post autor: Dimo »

Dla uściślenia dodam: przy ustawianiu kąta wtrysku czujnikiem zegarowym wartość skoku tłokorozdzielacza wynosi 0,60 +- 0.02mm (dla M41). Sprawdzenia i regulacji kąta czujnikiem dokonujemy na silniku chłodnym (temp.otoczenia).
Obrazek
Jest również 318tds Compact,96r.oraz New Beetle 2.3 V5.
glender
Świeżak
Świeżak
Posty: 1
Rejestracja: 30 gru 2015, 11:40
Seria: E46
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 524d/td
Rocznik: 1991
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Mazowieckie

Re: [TDS m41] uszczelnienie pompy wtryskowej w e36 318 tds

Post autor: glender »

Ogólnie ja podziwiam, że ktoś ma energię, wiedzę i możliwość by samemu "dłubać". Ja już na swojej pracy się nie raz przejechałem, więc albo robię coś ze znajomym mechanikiem albo oddaję auto do naprawy.
Awatar użytkownika
Pieter
Moderator
Moderator
Posty: 216
Rejestracja: 03 maja 2009, 9:47
Seria: E36
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 318tds
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Lubelskie
Lokalizacja: Zamość

Re: [TDS m41] uszczelnienie pompy wtryskowej w e36 318 tds

Post autor: Pieter »

glender pisze:Ogólnie ja podziwiam, że ktoś ma energię, wiedzę i możliwość by samemu "dłubać". Ja już na swojej pracy się nie raz przejechałem, więc albo robię coś ze znajomym mechanikiem albo oddaję auto do naprawy.
wszystko zależy od tego jakie się ma zdolności manualne i wiedzę. A jak się ma faktycznie 2 lewe ręce to wtedy faktycznie nie ma co się brać bo i tankowanie to strasznie skomplikowana procedura.
Są… auta i jest BMW
asd733
Świeżak
Świeżak
Posty: 3
Rejestracja: 18 lis 2014, 21:04
Seria: E36
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 318tds
Rocznik: 1995
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Wielkopolskie

Re: [TDS m41] uszczelnienie pompy wtryskowej w e36 318 tds

Post autor: asd733 »

Dziękuję za uwagę, tak oczywiście chodziło mi o KĄT :) i o wartość 0.60 +-0,02 mm. Przepraszam za błędy ale niestety nie mam już możliwości edycji .
Awatar użytkownika
Markiej
Bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 19 sty 2011, 12:00
Seria: E28
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525td
Rocznik: 1986
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Podkarpackie

Re: [TDS m41] uszczelnienie pompy wtryskowej w e36 318 tds

Post autor: Markiej »

dużo taki czujnik zegarowy kosztuje?
Mamamuszi
Bywalec Gadulec
Posty: 361
Rejestracja: 17 sty 2010, 17:30
Seria: E36
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 325tds
Rocznik: 1994
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Wielkopolskie

Re: [TDS m41] uszczelnienie pompy wtryskowej w e36 318 tds

Post autor: Mamamuszi »

Markiej pisze:dużo taki czujnik zegarowy kosztuje?
Z grubsza coś takiego ; http://allegro.pl/czujnik-zegarowy-przy ... 40496.html
Awatar użytkownika
Markiej
Bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 19 sty 2011, 12:00
Seria: E28
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525td
Rocznik: 1986
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Podkarpackie

Re: [TDS m41] uszczelnienie pompy wtryskowej w e36 318 tds

Post autor: Markiej »

nawet nie dużo, wiesz może który się nada do tadka?
Mamamuszi
Bywalec Gadulec
Posty: 361
Rejestracja: 17 sty 2010, 17:30
Seria: E36
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 325tds
Rocznik: 1994
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Wielkopolskie

Re: [TDS m41] uszczelnienie pompy wtryskowej w e36 318 tds

Post autor: Mamamuszi »

Markiej pisze:nawet nie dużo, wiesz może który się nada do tadka?
Zegar pierwszy lepszy,adapter można wykonać samemu.
http://allegro.pl/miernik-wyprzedzenia- ... 86005.html
Awatar użytkownika
Markiej
Bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 19 sty 2011, 12:00
Seria: E28
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 525td
Rocznik: 1986
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Podkarpackie

Re: [TDS m41] uszczelnienie pompy wtryskowej w e36 318 tds

Post autor: Markiej »

ok dzięki będę coś myślał :)
ODPOWIEDZ