E34 2.5 TDS dawka paliwa

Tematy dotyczące układu paliwowego, pomp wtryskowych, ich nastawników i wtrysków.

Moderator: Moderatorzy

SzniQ
Świeżak
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 19 sie 2017, 19:01

E34 2.5 TDS dawka paliwa

Post autor: SzniQ »

Witajcie,

Mam mały problem, wydaje mi sie ze pompa w moim tadku jest ustawiona w caly swiat. Kompletny brak dołu (nawet po próbie poprawienia chipem) i dość wysokie spalanie. Najchętniej wymienił bym ją na mechaniczną z 2.4td i tutaj rodzi sie pytanie czy ktoś ma takowy zestaw na sprzedaż? Ewentualnie ratowac aktualną pompę? Nie ma problemów z odpalaniem (chyba, że pierwsze odpalenie rano ale to wina na 99% świec) ani na cieplym na zimnym. Proszę o pomoc najchętniej na Śląsku gdyż powoli rozkładam ręce.

Z góry dziękuję za odpowiedź

Pozdrawiam
SzniQ
Awatar użytkownika
tdbezs
Bywalec Gadulec
Posty: 480
Rejestracja: 05 gru 2009, 14:12
Seria: E53-70
Nadwozie: SUV
Model: X5 3.0d/sd
Rocznik: 2004
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Lubelskie
Lokalizacja: Chełm

Re: E34 2.5 TDS dawka paliwa

Post autor: tdbezs »

Jak masz słaby dół to bym dawkę zwiększył. Przy niskiej dawce na wyższych obrotach będzie sobie jakoś dawał rade, ale np przy ruszaniu z miejsca będzie cienko
SzniQ
Świeżak
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 19 sie 2017, 19:01

Re: E34 2.5 TDS dawka paliwa

Post autor: SzniQ »

Dołu praktycznie nie ma i przy ruszaniu trzeba jej wrzucic obroty bo potrafi sie zmulic i trzeba znow wcisnac sprzeglo dac wyzsze obroty zeby ruszyla (czasem mi sie zdarza przy szybszym wyjezdzaniu np z osiedla). Znasz kogoś ze Śląska kto mógłby się zająć odpowiednim ustawieniem pompy?
Dzięki za odpowiedź

Pozdrawiam
SzniQ
Awatar użytkownika
tdbezs
Bywalec Gadulec
Posty: 480
Rejestracja: 05 gru 2009, 14:12
Seria: E53-70
Nadwozie: SUV
Model: X5 3.0d/sd
Rocznik: 2004
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Lubelskie
Lokalizacja: Chełm

Re: E34 2.5 TDS dawka paliwa

Post autor: tdbezs »

W Katowicach jest Pan Andrzej Malajkat 501 280 413, on ogarnia praktycznie wszystko, jeżeli chodzi o tdsa.
Awatar użytkownika
tdbezs
Bywalec Gadulec
Posty: 480
Rejestracja: 05 gru 2009, 14:12
Seria: E53-70
Nadwozie: SUV
Model: X5 3.0d/sd
Rocznik: 2004
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Lubelskie
Lokalizacja: Chełm

Re: E34 2.5 TDS dawka paliwa

Post autor: tdbezs »

i jak tam, udało się ogarnąć autko?
SzniQ
Świeżak
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 19 sie 2017, 19:01

Re: E34 2.5 TDS dawka paliwa

Post autor: SzniQ »

Niestety autko odebralem tak jak je odstawilem zaplacilem tylko za potwierdzenie ze "moze to byc map sensor lub zle ustawiona pompa" co niestety wiem.. Szukam dalej, moze tym razem jakis serwis tylko BMW. Ale dziekuje za kontakt tak czy siak,

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
tdbezs
Bywalec Gadulec
Posty: 480
Rejestracja: 05 gru 2009, 14:12
Seria: E53-70
Nadwozie: SUV
Model: X5 3.0d/sd
Rocznik: 2004
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Lubelskie
Lokalizacja: Chełm

Re: E34 2.5 TDS dawka paliwa

Post autor: tdbezs »

to słabo się Pan Andrzej ogarnął... Ale powiem tak, nawet jak mpa sensor nie jest podłączony to z dołu jakoś to auto powinno się zbierać. Sensor daje sterownikowi znać, kiedy dołożyć paliwa do zwiększonej masy powietrza- czyli jak turbo napompuje. Masz może duże obc w swoim e34? Wiem, żadko ale były. Ja np w swoim e34 dokładałem i działało dzielnie.
SzniQ
Świeżak
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 19 sie 2017, 19:01

Re: E34 2.5 TDS dawka paliwa

Post autor: SzniQ »

Tak mam duze obc w swoim tdsie. W czym moze ono pomoc?
Mysle czy by po prostu nie odpiac map sensora i wtedy zobaczyc czy jest jakakolwiek roznica bedzie to mysle miarodajne bo wydawac kolejne 70 zl w ciemno na map sensor mimo ze juz duuuzo pieniedzy w nia wlozylem mi sie nie usmiecha. Czas celowac trafnie i skutecznie!
Awatar użytkownika
tdbezs
Bywalec Gadulec
Posty: 480
Rejestracja: 05 gru 2009, 14:12
Seria: E53-70
Nadwozie: SUV
Model: X5 3.0d/sd
Rocznik: 2004
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Lubelskie
Lokalizacja: Chełm

Re: E34 2.5 TDS dawka paliwa

Post autor: tdbezs »

kolego, jak masz duże obc to możesz sobie sam dawkę odczytać... poszukaj jak odblokować obc, i jak sprawdzić chwilowe spalanie-opis tego będzie gdzieś na stronce o bmw. Z głowy już nie powiem, z tego co pamiętam to jest to test 3. A sprawdzałeś drożność przewodu z kolektora do MAP sensora- lubi się zapchać olejem.
SzniQ
Świeżak
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 19 sie 2017, 19:01

Re: E34 2.5 TDS dawka paliwa

Post autor: SzniQ »

Przewod zostal wymieniony na nowy, przezroczysty, wszystko przetkane.
O ktorym tescie z obc mowisz? Czytalem cos, ze na postoju ma byc okolo 0.9l/h i to po zagrzaniu sie zgadza mam okolo 0.9-1 l/h

Niestety bede musial sie wrocic do Pana mechanika po sprawdzeniu wtryskow pierwszy od przodu auta mocno cieknie, a pierwsze odpalenie teraz przy mrozach to tragedia.
Jak juz zlapie i odpali mozna ja zgasic i pali na dotyk ale jak po nocy idzie pierwsze odpalenie to na prawde trzymanie kciukow.
Awatar użytkownika
tdbezs
Bywalec Gadulec
Posty: 480
Rejestracja: 05 gru 2009, 14:12
Seria: E53-70
Nadwozie: SUV
Model: X5 3.0d/sd
Rocznik: 2004
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Lubelskie
Lokalizacja: Chełm

Re: E34 2.5 TDS dawka paliwa

Post autor: tdbezs »

Mówie o teście 3. Dawka paliwa/spalanie chwilowe. 0,9 to nie za bogato. Ja osobiście jestem za tym, że im wyższa dawka tym lepiej. Myślę, że ten silnik jedzie dopiero przy dawce rzędu 0,6. Jak by nastawnik przyjął to 0,5 b było jeszcze lepiej, Jak jest już około 1 to bieda a jak pokazuje 1,5 czy 1,7 to mój boże- na wyścigi z maluchami.... A jak u Ciebie jeszcze wygląda kwestia zaworu egr? Może niezaślepiony jeszcze?? Jeżeli jest niezaślepiony- to polecam zaślepić- będzie mniej dymił i lepiej jeździł. Poza tym w moim mniemaniu dawka jest za mała. Proponuje zwiększyć i auto będzie nie do poznania- zawsze pomaga :D Odpowiedznia dawka jest indywidualna dla każdego silnika- zależy w jakiej jest kondycji- jak bardzo są rozciągnięte łańcuszki, kiedy był korygowany wałek rozrządu, jaki jest kąt wtrysku... no ale tak czy tak wg. mnie dawka za mała. Musisz poszukać jak zwiększyć, niestety ja mam za daleko żeby jechać bawić się dawką. Opisy sa na internetach jak to zrobić a, że masz duże obc to masz dużo łatwiej. Z mktórego roku masz tego tdsa? Jaka jest pompa wtryskowa?
SzniQ
Świeżak
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 19 sie 2017, 19:01

Re: E34 2.5 TDS dawka paliwa

Post autor: SzniQ »

Rok 94 pompa.. Hmm.. Wezyk idzie od gory jak dobrze pamietam i to ja charakteryzuje a tak to wiecej szczegolow nie znam, ale zejde i poprawie swoja wiedze.
Egr juz dawno zaslepiony jako pierwszy ze sposobow na poprawe dolu :D
No nic, poszukam jak zwiekszyc dawke. To jesli pokaze mi 0.6l/h powinno byc lepiej? Smiesznie skoro teoretycznie na postoju bedzie mniej palic. Ale costam pogrzebie i sie odezwe. Daleko na ustawianie tzn skad? Bo dla dobrego mechanika bede w stanie zrobic troche kilometrow :)
Awatar użytkownika
tdbezs
Bywalec Gadulec
Posty: 480
Rejestracja: 05 gru 2009, 14:12
Seria: E53-70
Nadwozie: SUV
Model: X5 3.0d/sd
Rocznik: 2004
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Lubelskie
Lokalizacja: Chełm

Re: E34 2.5 TDS dawka paliwa

Post autor: tdbezs »

Lubelskie. Ja pisałem już komuś- zwiększając dawkę komputer będzie Ci pokazywał mniejszą wartość- czyli pokazuje na odwrót. Np 0,5 to bardzo duza dawka-a 1,5 to dawka bardzo mała. Dawkę regulujesz przesuwając nastawnik przód-tył. Gdzie wygląda to tak- przesuwając nastawnik w stronę szyby(w kierunku rurek wysokiego ciśnienia) dawkę zwiększasz(warkość na obc się zmniejsza), natomist przesuwając nastawnik w kierunku rozrządu(lamp przednich) dawkę realnie zmniejszasz(na obc zwiększa się). Jak Cię to ciekawi to Ci wytłumacze dla czego tak jest ale generalnie nie jest to potrzeban- należyzapamiętać, że przesuwając nastawnik w kierunku szyby zwiększasz dawkę. Przed zabawą z regulacją dawki należy się zaopatrzyć w uszczelki nastawnika-http://allegro.pl/zestaw-naprawczy-pomp ... ml#thumb/2
SzniQ
Świeżak
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 19 sie 2017, 19:01

Re: E34 2.5 TDS dawka paliwa

Post autor: SzniQ »

Dobra, brzmi to juz na cos co przerosnie jednak elektronika, haha. Turbo sobie moge sprawdzic i wymienic tak samo jak podkrecic ale druga strona silnika to na razie dla mnie czarna magia. Poszukam moze jednak jakiegos warsztatu!
ODPOWIEDZ