wiatrak chlodnicy

Tematy dotyczące układu chłodzenia silnika i legendarnych przegrzanych głowic.

Moderator: Moderatorzy

miziol
Bywalec
Posty: 16
Rejestracja: 08 mar 2009, 9:55
Lokalizacja: Warszawa

wiatrak chlodnicy

Post autor: miziol »

witam
Opisze po krótce problem.
Mało wydajna klima - mianowicie temperatura powietrza w kratkach jest około 7stopni ale jak jest 30 stopni na zewnątrz i jadeę z włączoną klimą przez około 1 godzine (klima ustawiona na min temperatury) to po tej godzinie w aucie i tak jest strasznie gorąco, bo okolo 28 stopni :/ .
Pojechałem do warsztatu który się zajmuje klimą i zdiagnozowali problem tak:
"Panie - wiatrak chłodzenia się panu nie kreci. ten pierwszy wiatrak. on powinien sie włącza razem z włączeniem klimy i powinien chodzić na pierwszym biegu, a jak ciśnienie wzrośnie to powinien się załączyc drugi bieg. A u pana tylko co jakiś czas włączy się na drugim biegu. wymień pan opornice i przyjedz bo parownik nie jest dobrze chłodzony i stąd brak wydajności klimy".

No to pojechałem do sklepu a tam opornica kosztuje 360zl, a co gorsza nie ma jej i tylko na zamowienie:/, no ale że droga to rzecz, to postanowiłem się upewnić i jadę do innego magicznego warsztatu. Pytam się czy faktycznie ten wiatrak powinien chodzić na pierwszym biegu przez cały czas jak się włączy klimę czy nie. A oni na to:
"Panie - w tym aucie nie pracuje cały czas ten wiatrak. on się włącza tylko jak podskoczy ciśnienie" - no to ciśnienie to mi wtedy podskoczyło:).
Acha - zapomniałem dodać, że podobno pompa od klimy działa idealnie :)

moje autko to: e36, 318tds z 98r. z climatronikiem

Wiec pytanie do szanownych wspolforumowiczów:
Może ktoś z Was ma takie autko i mógłby sprawdzić czy jak tylko włączy klimę to wiatrak, ten który jest zaraz za nerkami, też się włącza. Bo nie chce wywalać 400zl w błoto, bo za to wole sobie porobić klika innych rzeczy.

Będę wdzięczny za każda podpowiedz i rade w sprawie tej mało chłodzacej klimy jak również i tego nieszczęsnego wiatraka.

pozdrawiam
N2O
Bywalec Wyjadacz
Posty: 779
Rejestracja: 13 lip 2009, 20:34
Seria: E38
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 725tds
Rocznik: 1996
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Truskaw

Post autor: N2O »

Najpierw umyj chłodnice, bo nawet najlepszy wiatrak nie pomoże przy prawdopodobnie nigdy nie czyszczonej chłodnicy.
:mrgreen:
miziol
Bywalec
Posty: 16
Rejestracja: 08 mar 2009, 9:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: miziol »

a jakas mala podpowiedz jak to zrobic????
z gory dzieki
Awatar użytkownika
Deacon
Bywalec Wyjadacz
Posty: 728
Rejestracja: 17 lut 2008, 12:39
Rocznik: 2005
Województwo: Śląskie
Lokalizacja: Sosnowiec Radzionków

Post autor: Deacon »

wiatrak powinien sie wlaczyc na 1 bieg jak wlaczysz klime. jak podskoczy cisnienie w ukladzie to zalacza sie 2 bieg.

co do opornicy - nie wiem jaka jest u ciebie, musialbys zobaczyc na RealOEM ale sa na necie sposoby naprawy oprnicy. w E34 jest rezystor, ktory odpowiada za predkosci wiatraka a ktory tez lubi padac. ja go wymienialem, tzn. dorabialem :)
poczytaj ten temat, moze tam cos znajdziesz:
http://bmw-tds.pl/forum/viewtopic.php?t ... or&start=0
Awatar użytkownika
rexman
Bywalec Wyjadacz
Posty: 1670
Rejestracja: 29 gru 2007, 19:26
Seria: E81-88
Nadwozie: Compact/Hatchback
Model: Nie mam
Rocznik: 2005
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Poza Polską
Lokalizacja: Irl
Kontakt:

Post autor: rexman »

Na pewno nie karcherem, bo zniszczysz delikatne użebrowanie parownika (chłodnicy).
Wg. mnie dobrze jest wyczyścić na sucho pędzlem średniej wielkości. Pózniej maczając go w jakimś płynie do mycia alu-felg poprawić i spłukać wodą używając powiedzmy butelki plastikowej z pompką tzw. "psik psik". :wink:

A odnośnie działania wentylatora tuż "za nerkami" nie będę pisał, bo było sporo o tym i to niedawno. :cool:
Ostatnio zmieniony 14 lip 2009, 18:23 przez rexman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
marcellchen
Bywalec Gadulec
Posty: 363
Rejestracja: 16 cze 2008, 23:28
Seria: E39
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Rocznik: 1998
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Podlaskie
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Post autor: marcellchen »

miziol, w e36 wiatrak klimatyzacji wlacza sie od razu po wlaczeniu klimy i pracuje na 1 biegu ciagle poki jest wlaczona klima - gdy cisnienie wzrosnie w ukladzie, wlacza sie 2 bieg. PAdl Ci rezystorek - moze i kosztuje on 360 zl ... ale to chyba w ASO ... normalnie kupujesz w kazdym elektronicznym sklepie rezystorek 100 omow, wycinasz stary, zakladasz nowy i smiga ... kosz takiego rezystorka to okolo 50 zl z przesylka :D ja zrobilem tak jak kolega : z tej samej firmy oraz idenetyczne rezystorki kupilem
Deacon pisze:wentyl zrobiony :) rezystor wymieniony :)

2 rezystory RB50/1-1R 50W 1 ohm polaczone rownolegle. zakupione na www.dacpol.com.pl. 45zl z wysylka kurierem :)

[url=http://images23.fotosik.pl/232/9720d2a8d2af8370.jpg]Obrazek[/URL]

[url=http://images28.fotosik.pl/233/957d7bf27f7116f5.jpg]Obrazek[/URL]

umieszczone w innym miejscu bo oryginalne zaczepy pourywalem podczas prob odkrecenia, tak sie skurczybykli zapiekly :)
Obrazek
ODPOWIEDZ